tv3.lv

“Jūlija, pa muti tāpat tūlīt dabūsi!” Māte un meita Jelgavas pusē gadiem cieš kaimiņu vardarbības dēļ

Jelgavas novada Zaļenieku pagastā dzīvojošās Jūlija un Teresa, kā pašas saka, jau trešo gadu izjūt briesmas, emocionālo teroru un arī vardarbību no vietējā daudzdzīvokļu dzīvojamā nama vecākā puses. Māte un meita baidās, ka regulārie konflikti kādu dienu var beigties pavisam nelāgi.

Jūlija

Es nevaru iziet no mājas, visu laiku apsaukājas. Skraida, speciāli dauza durvis, kāpnes, pagrabtelpu. Trokšņo, atslēdz elektrību, pieslēdz elektrību, kad ienāk prātā, tieši dzīvoklim. Kopīpašumā atslēdz, pieslēdz elektrību. Dažādā veidā mēģina traucēt.

Lai pasargātu sevi un lai arī jaunu uzbrukumu gadījumā būtu pierādījumi, Jūlija un Teresa teju katru reizi no mājas iziet ar ieslēgtu telefona videokameru. “Bez Tabu” rīcībā tiek nodoti pat vairāki video, kuros fiksēti konflikti.

Teresa atklāj, ka mājas vecākais viņai iesitis ar lāpstu. “Jā, viņš man uzbruka. Viņš uzbruka mums abām, bet es kaut kā centos viņam iesist, izskrēju priekšā [Jūlijai], un viņš man trāpīja. Jā, šobrīd notiek lietas izmeklēšana.”

Agresiju pret Jūliju un Teresu izrāda ne tikai Rihards, bet arī citi vietējie iedzīvotāji, ar kuriem izveidojušās vairākas konfliktsituācijas.

Lai arī pret nama pagalmu pavērstas pat divas videonovērošanas kameras, gan Jūlija, gan Teresa uzsver, ka viņu gadījumā digitālā ērgļa acs ne reizi neesot palīdzējusi, jo konkrētajā brīdī, kad, iespējams, veikts pārkāpums, videonovērošana gluži vienkārši neesot darbojusies.

Jūlija

Piecas caurdurtas riepas, vairākkārt ar degvielu apliets transportlīdzeklis, izteikti draudi nodarīt miesas bojājumus un nogalināt, regulāri mēģinājumi uzbrukt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sekojot kameru vadiem, noskaidrojam, ka videonovērošanas sistēma izvietota vienā no dzīvokļiem. “Es pati ne bū ne bē. Kaimiņš Rihards [mājas vecākais] – tas tur saprot kaut ko,” atklāj konkrētā dzīvokļa saimniece.

Tikmēr citi uzrunātie kaimiņi attiecībā pret Jūliju un Teresu piekopj taktiku – runā labu vai neko – un atsaka “Bez Tabu” komentēt mājā notiekošo.

Jūlija uzsver, ka konfliktu jūra aizsākusies brīdī, kad māte un meita izrādījušas interesi par apsaimniekošanas jautājumiem.

Teresa

Mēs vienkārši pajautājām, kur ir mūsu mājas uzkrājums. Un tā visa dēļ arī aizsākās visi konflikti, jo, redziet, mēs esam pārāk zinātkāras, kur ir mūsu nauda, mūsu uzkrājums, mūsu mājas dokumenti. Un, ja reiz mēs tik ļoti par to interesējamies, tad mēs te vairs nedzīvošot.

Apsaimniekotājs jeb biedrības “Vide un cilvēks” vadītāja noliedz, ka Jūlijai atteikta finanšu pārskatu un citu dokumentu izsniegšana. Arī biedrībai ir zināms par namā notiekošajiem konfliktiem, taču pretenzijas pret mājas vecāko Rihardu apsaimniekotājs gan neizvirza – strādā labi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Katru nedēļu es braucu uz policiju, jā. Regulāri. Mani jau tur visi pazīst. Mani jau sauc tikai tad, kad ir sakrājušies desmit iesniegumu,” atbild mājas vecākais Rihards.

Dzīvokļu lietu eksperts Vitolds Peipiņš šajā situācijā ir lakonisks un uzsver trīs variantus – cīnīties ar mājas vecāko, pieņemt situāciju vai arī mainīt dzīvesvietu.

Jūlija gan attrauc, ka mātes un meitas pusē nostātos arī citi iedzīvotāji, lai namā notiktu pārmaiņas, taču šobrīd tādu neesot. Vieni baidoties, bet citi gūstot kādu labumu no apsaimniekošanas lietām.

Jūlija un Teresa cer, ka kaimiņš un reizē arī mājas vecākais mitēsies un ģimenes dzīve Zaļenieku pagastā atgriezīsies miermīlīgās sliedēs.

Valsts policija jau pēc sižeta samontēšanas sniedza savu komentāru par Zaļenieku pagastā notiekošo.

Dace Kalniņa
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste

Kopš 2020. gada Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirknī saņemti vairāk nekā 20 dažāda rakstura iesniegumi no iedzīvotājiem, kuri dzīvo Jelgavas novada Zaļeniekos, Kastaņu ceļā. Lielākoties iedzīvotāji meklē policijas palīdzību sadzīvisku konfliktu gadījumos, kā arī par goda aizskaršanu un neslavas celšanu, mantas bojāšanu, huligānismu, nodarījumiem pret sabiedrisko kārtību un īpašumu. Ir gadījumi, kuros amatpersonas pieņēmušas lēmumu atteikt kriminālprocesa uzsākšanu, nesaskatot notikumā noziedzīga nodarījuma pazīmes, piemēram, par decembrī uz automašīnas esošu sniegu, kuru tur it kā esot uzmetis kaimiņš. Šobrīd policijā notiek aktīvs darbs divos administratīvo pārkāpumu procesos, kas saistīti ar emocionālo vardarbību un sadzīvisku konfliktu starp iedzīvotājiem, kuri dzīvo Jelgavas novada Zaļeniekos, Kastaņu ceļā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sarunā ar “Bez Tabu” nedz Jūlija un Teresa, nedz arī Rihards nenoliedz, ka vērsušies viens pret otru policijā pat vairākkārt. Pēc neoficiālas, taču ticamas informācijas, zināms, ka ar iesniegumiem policijā pret iepriekš minētajām personām vērsušies arī citi konkrētā nama un kaimiņos esošo ēku iedzīvotāji.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm