Jūras līča aizsargjoslā Kaltenē uzslej jaunu “šķūnīti”; aizdomas par nelikumīgu būvniecību

Anitra gada siltajos mēnešos dzīvo nelielā namiņā gleznainā Rīgas līča krastā Talsu novada Kaltenē. Latvijā labi zināmā māksliniece ciena un godā dzimtenes dabu, tāpēc jo īpaši nepatīkami pārsteidz kaimiņa rīcība.

Vēl pērnā gada oktobra vidū atbrauc smagā tehnika un ar ceļamkrānu uz nelielā zemesgabala novieto jau uzbūvētu ēku. Tas viss notiek līča aizsargjoslā. Anitrai ar ģimeni rodas aizdomas par nelikumīgu būvniecību.

Anitra

Protams, mēs vaicājām, vai viņiem ir būvatļauja. Tajā mirklī tās nebija. Pēc pusgada būvatļauja tika saņemta, bet nevis uz dzīvojamo māju ar lielām logu vitrīnām un komunikācijām, un kanalizāciju, bet gan vienkārši uz nedzīvojamu ēku, kas varētu būt šķūnītis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Redzētais gan neliecina, ka pārdesmit metru no Rīgas līča krasta uzsliets šķūnītis. Proti, lielu daļu pret sauli vērstās fasādes aizņem liels logs, ēkas aizmugurē izbūvēta gaisa kondicionēšanas sistēma, bet apakšā pamanām pieslēgumu ūdenim un kanalizācijai. Tātad – viss nepieciešamais, lai mierīgu sirdi namiņā varētu arī dzīvot, kas šajā gadījumā gan liegts.

Arona Tomariņa
Latvijas Arhitektu savienības Sertificēšanas centra vadītāja

Dzīvojamajai ēkai palīgēka var būt šķūnis, garāža, siltumnīca, darbnīca, saimniecības ēka. Te ir diezgan daudz palīgēkas iespējas. Bet pēc būtības – palīgēka ir nedzīvojama ēka un to nosaka arī būvju klasifikācijas noteikumi.

Un Anitra smejas, ka kaimiņu būve nudien neatgādina palīgēku vai šķūnīti. “Man ļoti patīk šāda tipa vasaras mājas. Nu, tā ir tāda negodprātīga attieksme un rīcība gan pret kaimiņiem, gan arī pret vispār Latvijas dabu un mūsu jūras piekrasti – pilnīga ignorance pret tiem noteikumiem, ko valsts ir izstrādājusi,” piebilst skatītāja.

Arī Valsts vides dienesta Kurzemes reģionālās vides pārvalde, apsekojot konkrēto objektu, saredz potenciālos pārkāpumus un noteikumu apiešanu. Lēmums vēl nav pieņemts. Arī Talsu novada pašvaldības pārstāve sola turēt zem lupas konkrēto īpašumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” rīcībā gan nokļūst februāra vidū sagatavots būvvaldes atzinums par būves pārbaudi, kurā uzskaitīti pat vairāki pārkāpumi – veikti neatbilstoši zemes rakšanas darbi, kas liecinot par iespējamu ūdensvada un kanalizācijas pievadi. Tomēr saskaņā ar vides dienesta Tehniskajiem noteikumiem īpašumā atļauts novietot saimniecības ēku bez ūdensapgādes, sadzīves kanalizācijas un siltumapgādes. Pieņemts arī lēmums par būvdarbu apturēšanu objekta daļā.

“šķūnīša” saimnieks

Palīgēkas un ūdens/kanalizācijas pieslēgums tiek skaņoti divos atsevišķos projektos. Šobrīd gaidām no Valsts vides dienesta sākotnējo vides izvērtējumu ūdens un kanalizācijas pieslēguma izveidei, lai projektu varētu iesniegt būvvaldē. Šīs ēkas statuss ir palīgēka, projekts ir saskaņots Talsu būvvaldē, Valsts vides dienestā, un tā tiks izmantota atbilstoši būvprojektā paredzētajam mērķim. Šobrīd zemes gabalā “Zīriņi” ir izvietota viena dzīvojamā ēka un divas palīgēkas, kas nav pretrunā spēkā esošajiem Rojas novada teritorijas un apbūves noteikumiem un ir atbilstoši Aizsargjoslu likuma 36. panta pirmās daļas 2. punktā minētajam izņēmuma gadījumam.

Lai arī šķūnīša saimnieks šobrīd visu dara pret spalvai, kungs tomēr pastāv uz savu un apgalvo, ka visi papīri esot tīri un ka konfliktu eskalējot viens no kaimiņiem, turklāt arī ar dūru palīdzību. Iesaistīta pat policija. Izrādās, eļļu ugunij pielej fakts, ka tieši gar šķūnīti vijas servitūta ceļš.

Kurzemes reģionā šogad uzsākti pat četri administratīvā pārkāpuma procesi par nelikumīgu būvniecību aizsargjoslā. Ja atklāsies, ka konkrētajā īpašumā Kaltenē tiks konstatēta neatļauta būvniecība, attiecīgās lietas būšot jādemontē. Protams, samaksājot arī sodu.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm