“Kā gaļas gabalu maisā iemeta privātajā mašīnā un nolamāja!” Daugavpils slimnīcas morgā piedzīvotais satriec mirušā tuviniekus

2021. gada 3. septembrī 19:10

Pēc tuvinieka nāves Daugavpils slimnīcā sēru jau tā nomāktos piederīgos satriec ārstniecības iestādes personāla attieksme. Mirušā ķermeni savākt no morga izsaukta nelaiķa meita, kurai tēva mirstīgās atliekas izsniegtas kailas, ievietotas melnā maisā. Pašai nācās mirušā tēva ķermeni ievietot personīgajā automašīnā un vest prom. “Bez Tabu” uzrunāta, slimnīcas vadība atzīst nopietnu komunikācijas kļūmi, jo personāls nepaskaidroja tuviniecei, ka mirušā ķermeņa savākšanai iespējams norīkot apbedīšanas firmu, lai jau tā emocionāli smagajā laikā pēc tēva nāves meitai nebūtu jāredz tuvinieka mirušais ķermenis maisā un jāpārvadā automašīnā.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās Kaspars, kura 86 gadus vecais vectēvs, Covid-19 infekcijas nomocīts, nomira Daugavpils Reģionālajā slimnīcā augusta beigās. Viņš raidījumam klāstīja tantes, mirušā meitas piedzīvoto slimnīcā pēc viņas tēva nāves. Uzklausījuši šo pieredzi, satriekti ir visi tuvinieki, pauda Kaspars.

Kaspars
zaudējis vectēvu

Mirušā meitu pēc viņas tēva nāves izsauca uz slimnīcu. Esam sašutuši, ka Daugavpils slimnīcā viņu atdeva kā gaļas gabalu. Sajutāmies kā, rupji izsakoties, pie cūkām. Mirušā meita aizbrauca pakaļ tēvam, manam vectēvam, atdeva pliku, celofāna maisā. Pateica, ka vīrusa [Covid-19] dēļ jāved prom tādā veidā. Viņa nokavēja divas minūtes pēc darbinieka darba laika, tāpēc vēl nolamāja viņu. Viņš [darbinieks] vienkārši izlika visu, kas bija iekšā, uz nelaiķa meitu. Vienkārši rupji nolamāja, ķermeni iemeta mašīnā un pateica – pazūdi! Teica, lai ved prom, paši dezinficē, lai vedam, kur gribam. Viņa nesaprot, kā tā, viņa raud, jo tēvs nomira, bet viņu vēl nolamā!

No “Bez Tabu” uzklausot mirušā tuvinieku sūdzību, Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs izteica nožēlu par darbinieka rīcību un atvainojās. Viņš notikušajā saskata komunikācijas kļūdu.

Grigorijs Semjonovs
Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis

Mēs sauksim pie atbildības par attieksmi pret tuviniekiem. Tā nenotiktu, ja izveidotos adekvāts kontakts.

Slimnīcas vadītājs Semjonovs uzskata, ka darbinieks rīkojies ne vien neiecietīgi, bet arī pretrunā vadlīnijām, kas regulē pareizu rīcību ar slimnīcā mirušā ķermeni, kurš bijis inficēts ar Covid-19.

Vadlīnijas nosaka, ka, lai izvairītos no saskarsmes ar aizvien infekciozo ķermeni, nelaiķis nav jāsaģērbj, bet gan pirms transportēšanas uz pēcnāves aprūpes vietu mirušais jāievieto speciālā maisā, kas konkrētajā gadījumā izdarīts. Savukārt personīgās mantas uzglabā kā potenciāli bīstamas infekcijas pārnešanas ziņā un nodod piederīgajiem ar instrukcijām, kā veikt mantu dezinfekciju vai utilizāciju, izņemot dokumentus, kas nepieciešami apbedīšanas pakalpojumu saņemšanai – tos dezinficē un izsniedz piederīgajiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vadlīnijas arī nosaka, ka mirušā ķermenis jānodod apbedīšanas pakalpojumu sniedzējam, kam jāveic no Covid-19 mirušā ķermeņa dezinfekciju. Līdz ar to piederīgajiem nebija jāredz un jāsaņem maisā ievietotais mirušā tuvinieka ķermenis, kur nu vēl jāved privātajā transportlīdzeklī, ne vien ētisku, bet arī drošības apsvērumu dēļ, lai infekcija neizplatītos tālāk, norādīja slimnīcas valdes loceklis Semjonovs.

Grigorijs Semjonovs
Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis

Tā kā mums nav vienošanās un līgumu ar kādu konkrētu apbedīšanas kompāniju, piederīgie izvēlas apbedīšanas kompāniju. Droši vien šeit bija komunikācijas kļūda, Mūsu darbiniekiem, sazinoties ar tuviniekiem, jāinformē par ķermeņa savākšanu, bet bija arī jāskaidro, ka jāpiesaista konkrēta kompānija. Mūsu darbinieki, droši vien pieraduši, ka tuvinieki to zina.

Arī Veselības inspekcijā notikušo skaidroja ar sliktu komunikāciju.

Solvita Muceniece
Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja

Jāvaino sliktā komunikācija. Acīmredzot slimnīca pieņēmusi, ka jebkuram vidējam iedzīvotājam viss ir skaidrs, kādā veidā notiek nelaiķa paņemšana no slimnīcas. Tomēr cilvēkam, kurš savā mūžā ar ko tādu saskaras pirmoreiz, nav nebūt skaidra šī kārtība.

Nelaiķa sagatavošana nodošanai slimnīcā notikusi atbilstoši vadlīnijām, pirmšķietami vērtēja Veselības inspekcijā. Tomēr tālākās darbības (ķermeņa izsniegšana un komunikācija) bijušas neētiskas. Turklāt, lai gan minimāls, inficēšanās ar Covid-19 risks būtu, ja paši tuvinieki pēcāk atdarītu maisu, kurā ievietots ķermenis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm