“Kad būs pārējā nauda?” Palīgstrādnieku brigāde no Liepājas nesaņem algu par paveikto

2020. gada 20. janvārī 19:30

Liepājnieki Aivars un Kaspars kopā ar citiem kolēģiem pirms neilga laika palīdzēja labiekārtot Cieceres ielas 43. nama pagalmu. Lai arī vīri pieteicās darbā kā palīgstrādnieki, drīz vien viņus sagaidīja neplānots paaugstinājums, un visi kļuva jau par ierindas celtniekiem.

“Beigās izrādījās, ka mums jau bija jābetonē, jāliek veidņi, bija jāgatavo pamatne, jāsien armatūra. Es jau strādāju nevis kā palīgstrādnieks, bet gan kā betonētājs. Un, kad vajadzēja, ļoti “dega”, kad vajadzēja “davai”, “davai” ātrāk, mēs strādājām gan sestdien, gan svētdien,” atklāj Aivars.

Savukārt Kaspars norāda, ka darba apstākļi bijuši neatbilstoši. “Strādājām bez darba drošības instrukcijām. Es atnācu kā palīgstrādnieks. Man iedod lielo ripzāģi un liek zāģēt betonu. Es taču jebkurā momentā varēju palikt bez pirkstiem.”

Par spīti negaidīti plašajam pienākumu sarakstam, vīri algas pielikumu neprasīja, taču arī iepriekš norunāto naudas summu vēl joprojām nav saņēmuši.

Aivars
bez pieredzes būvniecībā

Nostrādāju novembri, nostrādāju decembri. Objekts tika pabeigts. Nauda netika izmaksāta. Tad es ar kolēģi Kasparu, vēl bija Aleksejs, zvanījām visu laiku par naudām. Nekāda reakcija. 30. decembrī pasauca, mums visiem tika izmaksāti 100 eiro. Pēc tam atkal viņam visu laiku zvanīju, necēla, brīžiem neatbild.

Kaspars darbu objektā Cieceres ielā 43 uzsāka 31. oktobrī. Pirmajās dienās darba devējs solīja sagatavot līgumu. “Pagāja trīs, četras nedēļas, kad es prasīju, kad būs līgums. Viņš atbildēja, ka līgums jau ir sastādīts, ka atvedīs to parakstīt. Tad pagāja vēl trīs nedēļas. Kad viņam vēlreiz pārjautāju, atbildēja: “Kāpēc tev tas līgums ir vajadzīgs. Tas jau tikai papīrs”. Tas līgums daudz ko var, tas var pierādīt, ka es te strādāju.”

Aivars vienīgais saņēma parakstītu līgumu, taču uz papīra rakstītais absolūti neatbilst realitātei. Nesakrītot nedz darba laiks, nedz arī atalgojums. Pirms dažām dienām Aivars vēlreiz satiek darbadevēju Juriju un ieraksta abu sarunu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aivars: Kad būs pārējā nauda?

Jurijs: Risinu jautājumu. Vēl neskaita tas tur…

Aivars: Kāpēc? Ko viņš saka?

Jurijs: Mārtiņš raksta viņam petīciju. Sēž uz naudas un nepārskaita.

Aivars: Kāpēc viņš nemaksā naudu? Par ko?

Jurijs: Velns viņu zina.

Aivars: Bet kurš tad tur visu…

Jurijs: Mārtiņš samaksāja “Vektrai” tikai 30% no atlikušā vai 40%.

Būvdarbi Cieceres ielā 43 izmaksā vairāk nekā 250 000 eiro, no kuriem 200 000 eiro kā līdzfinansējumu piešķīra Liepājas pašvaldība. Līgums noslēgts ar firmu “Vektra-21”, kas objektu jau pārspēlēja apakšuzņēmējam “Kurzemes būvnieks”. Taču ķēdīte vēl nebeidzas. Jo būvdarbus veica nākamais apakšuzņēmējs – saimnieciskās darbības veicējs vienā personā Jurijs Moraru.

Cieceres ielas 43 mājas vecākais Mārtiņš uzsver, ka biedrība kā tāda ir norēķinājusies ar darbu veicēju – SIA “Vektra-21”. “Un finanšu līdzekļi, kas nav pārskaitīti, ir par tiem darbiem, kas laikapstākļu un dažādu citu apstākļu ietekmē netika veikti. Nu, ziniet kā, ne visu var paspēt un izdarīt. Un būvniecība ir tāds interesants process, kā arī paši būvnieki. Bet 30% ir pilnīgi meli.”

Jurijs Moraru
darba devējs

Nu, ko man tagad darīt?! Vajag novērst visus iebildumus un saņemt naudu no pasūtītāja. Kad tas būs, es nezinu. Rīt, šodien braukšu pie viņa, viņš dos mums termiņu iebildumu novēršanai un tad strādāsim. Novērsīsim iebildumus un saņemsim naudu. Par termiņiem pagaidām neko nevaru pateikt.

“Bez Tabu”: Bet tā jau būtībā nav darbinieku vaina, ka jums nepārskaita šo te naudu?

Aivars pats tur strādāja, pats visu darīja. Ko man tagad darīt, ja pasūtītājs nemaksā naudu?

“Bez Tabu”: Cik daudz saņems Aivars, cik daudz saņems Kaspars, cik daudz saņems Aleksejs, it sevišķi, ja viņiem nav darba līgumu?

Nu, es taču nevaru jums to pateikt. Pajautājiet viņiem, viņi taču stundas rakstīja. Es to nepateikšu.

“Bez Tabu”:

Viņi zina, cik stundas viņi strādāja, es taču nevaru jums pateikt. Es jūs nepazīstu.

Valsts darba inspekcijā jau atrodas mapīte ar vismaz 10 iesniegumiem par “Kurzemes būvnieku”. Uzņēmumam pat piemērots naudas sods. Tagad melnajā sarakstā, visticamāk, iekļūs arī darba devējs Moraru. Kurzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītāja Sigita Jansone apstiprina, ka šobrīd notiek pret Moraru vērsto iesniegumu izvērtēšana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzņēmums “Vektra-21” vēlāk atzina, ka nauda “Kurzemes būvniekam” ir pārskaitīta. Izdevās sazināties arī ar šo firmu, kas bija īsa un kodolīga – pabeigs darbus, tad samaksāšot.

Jāpiebilst, ka – gan “Vektra-21”, gan “Kurzemes būvnieks” ir vairāk nekā 10 000 eiro liels nodokļu parāds, arī Moraru ir parādā valstij.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm