tv3.lv

Kartupeļiem paredzētā zemē “uzbliež” nelegālu ciematu! Ilgstoša patvaļa Limbažu domnieku degunu galā

2020. gada 2. aprīlī 19:20

Limbažu novadā pašvaldības deguna galā gadiem ilgi izbūvējies nelegāls ciemats. Izmanīgs tirgonis lauksaimniecībai izmantojamu zemi sadalījis un daudziem pārdevis zemesgabalus. Kā stāsta jaunie zemesgabalu īpašnieki, sākotnēji domājuši, ka pērk apbūvei paredzētu zemi, tomēr vēlāk atskārtuši, ka uz tās neko citu kā stādīt kartupeļus un burkānus legāli darīt nevar. Nu nelegālajā ciemā nelikumīgi izbūvētas daudzas ēkas. Komentējot, kā pašvaldība pieļāvusi ēku un infrastruktūras izbūvi, Limbažu novada vietvara stāsta, ka Būvvaldes kapacitāte izrādījusies pārāk maza. Nu nelegālā ciema iedzīvotāji nostājušies uz kara takas ar zemesgabalu tirgotāju, savukārt pašvaldība draud iedzīvotājiem, ka var likt nojaukt nelegālās ēkas.

Zemesgabals Limbažu novada “Vēberēs” pieder arī Lenardam. Viņš stāsta, ka “Veberēs” zemi pārdevējs tirgo kopš 2013. gada, pats zemesgabalu iegādājās 2014. gadā. “Vēberu” teritorijai lauksaimniecības zemes statuss, ēkas izbūvētas nelikumīgi. Pārdodot nelietojamo zemi, izmantota cilvēku nezināšana, stāsta Lenards.

Lenards
iegādājies zemesgabalu

Mēs, protams, bijām šokēti. Diemžēl pārdevējs Juris Ramba apzināti no mums to slēpa.

Visa “Vēberu” teritorija ir kopīpašums, sadalīta domājamās daļās. Tas nozīmē, ka viss pieder visiem. Lai ko iesāktu savā zemesgabalā, jāsaņem akcepts no visiem kopīpašniekiem. Tā gan ir neiespējamā misija, jo daļa kaimiņu zemesgabalu īpašnieku nav apzināmi, stāsta Lenards. Šādā situācijā pat ievilkt elektrību nav iespējams.

Lenards
iegādājies zemesgabalu

Pirmos divus gadus mums elektrības nebija vispār. Lai mums varētu izveidot pieslēgumus, bija jāparaksta apsaimniekošanas līgums. Mēs bijām piespiesti.

Viens no “Vēberu” kopīpašniekiem aizvien ir zemesgabalu tirgotājs Juris Ramba, kuram jau sen kā “Vēberēs” ir galvenais elektrības pieslēgums. Jaunie īpašnieki noslēdza līgumu ar Rambas firmu “Vēberu komunālserviss” par “Vēberu” teritorijas apsaimniekošanu, pēc kā saņēma elektrību no galvenās elektroiekārtas pa iekšējo elektrotīklu. Kā izrādījies, šāds iekšējais tīkls ir nelikumīgs, stāsta jaunie īpašnieki. Savulaik Ramba iekšējo tīklu esot centies legalizēt, tomēr nesekmīgi.

Lenards
iegādājies zemesgabalu

Katrs par pieslēgumu vidēji samaksāja no 1,5 līdz 2 tūkstošiem eiro. Vismaz 25 īpašnieki. Tas nozīmē, ka viņš ir saņēmis no 30 līdz 40 tūkstošiem eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gita
iegādājusies zemesgabalu

Viņš nevar šādi tirgot elektroenerģiju un izrakstīt rēķinus, bet tas viss šo gadu garumā notiek.

Tāpat “Vēberu komunālserviss” pieprasa maksāt par koplietošanas ceļa uzturēšanu, tomēr tas netiek uzturēts, teic uzklausītie jaunie īpašnieki. Tāpēc nav ar mieru maksāt par neko. Dienā, kad Bez Tabu viesojas “Vēberēs”, ceļš ir ļoti sliktā stāvoklī. Tā kā liela daļa atteikusies maksāt par šo apsaimniekošanas pozīciju, “Vēberu komunālserviss” nemaksātājiem atslēdzis elektrību.

Lenards
iegādājies zemesgabalu

Dotajā brīdī viņš piegādā elektrību trim cilvēkiem, jo viņi maksā par ceļu. Viņš šantažē.

Gita
iegādājusies zemesgabalu

Norāva mana pieslēguma vadus. Tas notika daudz reižu. Katrreiz mēs saucām policiju. Mums prasīja maksāt par ceļu, bet vienubrīd pacietības mērs bija pilns. Es atteicos maksāt par ceļu.

Tiesībsargājošās iestādes gan nesoda par elektrības atslēgšanu, iesaka risināt strīdu civiltiesiskā ceļā, stāsta uzklausītie.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Patvaļa pašvaldības deguna galā

Nelegālais ciemats ar nelikumīgi izbūvēto infrastruktūru tapis Limbažu novada pašvaldības deguna galā.

Agnese Smalkā-France
Limbažu novada pašvaldības juriste

Šis gadījums pierāda, ka Limbažu novada pašvaldībai jāstiprina Būvvaldes kapacitāte, kas jau ir darīts, pieņemot jaunus darbiniekus. Pašvaldība šobrīd nodarbojas ar konsultēšanu.

Limbažu novada domē iesaka pirms zemesgabalu iegādes painteresēties pašvaldībā, kāds ir zemes statuss, ko uz tās drīkst un nedrīkst būvēt. Zemju jaunie īpašnieki stāsta, ka Ramba aizvien cenšoties tirgot zemesgabalus, tomēr esošie teritoriju īpašnieki jau esot informējuši un atturējuši dažu labu no darījuma.

Limbažu novada domē stāsta, ka “Vēberu” zemesgabalu īpašnieki nereti pat neizprotot, kas ir kopīpašums un domājamās daļas. Proti, ka par visu, kas izbūvēts, atbild visi. Pašvaldībā informē, ka nākotnē vietvara var pieņemt kardinālu lēmumu par sākotnējā stāvokļa atjaunošanu, kas nozīmētu, ka sabūvētais jānojauc. Pašvaldībā gan uzskata, ka šāds lēmums būtu ļoti sāpīgs tiem, kuri ieguldījušies īpašumos, līdz ar to nelikumīgi izbūvēto aicina legalizēt nevis kā ēkas pastāvīgai dzīvošanai, jo “Vēberēm” ciema statusu nepiešķiršot, bet gan kā, piemēram, palīgēkas vai viesu namus. Ar elektroenerģijas piegādi saistītās problēmas aicina risināt nepastarpināti ar AS “Sadales tīkls”.

Agnese Smalkā-France
Limbažu novada pašvaldības juriste

Sākotnējais pievads pie “Vēberēm” izveidots likumīgi. Iekšējie tīkli ir cits jautājums. Šobrīd no Būvvaldes puses ir uzsākta administratīvā lietvedība par patvaļīgu iekšējo tīklu izbūvi.

Zemāk lasāms “Vēberu komunālservisa” komentāra fragments.

“Vēberu komunālserviss”

[Ar parakstu] pircējs apliecinājis, ka ir iepazinies ar nekustamo īpašumu un ka tam nepieciešamas teritorijas plānojuma izmaiņas. Šobrīd kopīpašnieki rīkojas negodprātīgi, Jums sniedzot ziņas, ka viņi kaut ko nav sapratuši vai zinājuši. [..] Iekšējo elektrotīklu izbūve tika veikta pēc kopīpašnieku izteiktās iniciatīvas un kopīpašnieku uzdevumā. [..] Līdz ar to apgalvojums, ka kopīpašnieki ir bijuši spiesti izmantot elektrotīklu, neatbilst patiesībai. Kopīpašniekiem pastāvēja iespēja, izveidot pieslēgumus ar AS ”Sadales tīkls” starpniecību, taču viņi uz abpusējas vienošanās pamata šo darbu izpildi nodeva SIA ”Vēberes komunālserviss”. [..] Elektrība ir atslēgta tiem, kas nemaksā par patērēto elektrību, kas ir loģiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm