“Kaut kāda 90. gadu izspiešanas firma!”; rīdziniece saņem brīdinājumu par vismaz 7 gadus senu parādu

2022. gada 25. novembrī 21:40

Rīdziniece Sandra kādu dienu savā e-pastā pamanījusi viņas vīram adresētu vēstuli no parādu piedzinējiem. Abi sākuši prātot, vai pēdējā laikā aizmirsuši apmaksāt kādu rēķinu, taču izrādījies, ka problēma meklējama vismaz 7 gadu senā pagātnē.

Rīdziniece Sandra, ieraugot savā e-pastā vīram adresētu parādu piedzinēju brīdinājumu, bijusi pārsteigta un nekavējoties centusies noskaidrot, kas šis par parādu un kādēļ tas radies. Parādu piedzinēji, sazvanīti pa telefonu, gan atteikušies atbildēt uz jautājumiem, vien īsi paskaidrojot, ka parāds izveidojies par “Tet.lv” pakalpojumiem. Tāda atbilde laulātos izbrīnījusi visvairāk, jo 2015. gadā viņi nolēmuši no “Tet.lv” jeb tolaik vēl “Lattelecom” televīzijas atteikties un līgumu lauzuši, pirms tam godprātīgi samaksājot visus rēķinus, kā stāsta Sandra. Viņa sazinājusies arī ar “Tet.lv”, kur klientu konsultante raisījusi vēl lielāku apjukumu, paskaidrojot, ka parādu neesot, taču izveidojusies pārmaksa 11 eiro apmaksā. Sieviete neizpratnē, kādēļ ne par pārmaksu, ne parādu 17 eiro apmērā neviens nav bildis ne vārda jau vismaz septiņus gadus.

Laura Jansone, Latvijas tehnoloģiju un izklaides pakalpojumu uzņēmuma “Tet.lv” pārstāve, raidījumam “Bez Tabu” apliecina, ka parādā par uzņēmuma sniegtajiem pakalpojumiem Sandras vīrs nav. Viņa paskaidro, ka, visticamāk, klients savulaik nav laikus apmaksājis kādu rēķinu un tādēļ informācija par parādu nodota “Paus Konsults” darbiniekiem. Cik liels bijis parāds un kad tas apmaksāts – tik senas informācijas gan vairs neesot.

Laura Jansone
“Tet.lv” pārstāve

“Tā netiek sūtīta “Tet” vārdā, bet gan “Paus Konsults” uzdevumā, aicinot segt normatīvajos aktos paredzētos parādu atgūšanas izdevumus. Līdz ar to plašāku informāciju, lai sasniegtu, ir jāvēršas pie uzņēmuma, bet šajā gadījumā visas parādsaistības ir nokārtotas gadiem iepriekš šim klientam.”

Vēstulē paskaidrots, ka 17 eiro parāds ir par paša parādu piedzinēja pakalpojumiem – brīdinājuma sagatavošanu, kancelejas preču izmaksām, saziņu un virkni citu izdevumu. Rīdziniece neizpratnē – kādēļ jāmaksā par vēstulēm, kas nemaz nav saņemtas?

Sandra
nejūtas parādā

“Man jau šķiet, ka “Paus Konsults” kaut kāda 90. gadu izspiešanas firma!”

Interneta vidē par “Paus Konsults” publicēta vesela sūdzību jūra – lielākoties, par nekvalitatīvu klientu servisu, novēlotu brīdinājumu nosūtīšanu un nepietiekamas informācijas sniegšanu atrodamas vismaz 88 sūdzības. Sazinājāmies ar parādu piedzinēju SIA “Paus Konsults”, taču intervijai ar raidījumu “Bez Tabu” uzņēmums nepiekrita, sniedzot vien īsu rakstisku atbildi e-pastā: “SIA “Paus Konsults” publiskajā telpā nekomentēs un neanalizēs konkrētu parādnieku parāda lietas. Aicinām parādnieku sazināties ar SIA “Paus Konsults”, lai saņemtu atbildes uz viņam interesējošiem jautājumiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat rīkoties aicina arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Sanita Gertmane, piekodinot, ka noteikti pie parādu piedzinējiem jāvēršas rakstveidā, lūdzot izskaidrot radušos situāciju un parāda pamatotību. Uz iesniegumu piedzinējiem ir pienākums atbildēt. PTAC iesaka noskaidrot, cik senas ir parādsaistības, jo tas nosaka, vai iestājies noilgums un ko īsti tas nozīmē gan piedzinējam, gan pašam parādniekam. Ja no parādu piedzinējiem klienti prasīto informāciju nesagaida, aicināti vērsties pēc palīdzības pie patērētāju aizstāvjiem.

Zvērināta advokāta palīgs Pauls Ančs skaidro, ka parādsaistību veidi ir dažādi un arī to noilguma termiņi atšķiras pat par vairākiem gadiem.

Pauls Ančs
zvērināts advokāta palīgs

“Lai neapgrūtinātu to ekonomisko apriti ar kaut kādiem veciem strīdiem, par kuriem vairs neatceras, kas tur īsti bija, kas nebija, valsts saka: “Klau, ja ir pagājis tas noilguma periods un tu neesi savam parādniekam atgādinājis par sevi, mēs tev nepalīdzēsim to parādu piedzīt.” Līgumiem, kur vienā pusē ir patērētājs un otrā pusē ir komersants, piemēram, “Tet.lv”, tur noilgums ir trīs gadi. Šeit nav līguma starp parādu piedzinējiem un personu, šeit tas maksāšanas pienākums ir uz likuma pamata, ko nosaka tas parādu piedzinēju regulējošais likums – parādniekam ir jāmaksā piedziņas izdevumi.”

Zvērināta advokāta palīgs skaidro, ka Sandras un viņas vīra gadījumā, visticamāk, tomēr nāksies šķirties no 17 eiro, jo šādu saistību noilgums ir desmit gadi, kas kopš 2014., 2015. gada vēl nav pagājis. Lai noskaidrotu precīzāku informāciju par to, cik sens ir šis parāds, P. Ančs aicina jautāt parādu piedzinējiem oficiālā iesniegumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm