“Kaut kāds ārprāts!” Internetbankas atjaunošanai smagi slimu seniori aicina ierasties klātienē; “Bez Tabu” atrisina netaisnību

Seniori Anitu, dzīvojošu Aizkraukles novadā, pie gultas piekalusi smaga slimība. Lai atjaunotu piekļuvi internetbankai ar kodu kalkulatoru, SEB banka aicina sirmgalvi ierasties klātienē, bankas filiālē, neizskatot opciju ierasties Anitas dzīvesvietā. Būdami neizpratnē par baņķieru attieksmi, Anita un viņas tuvinieki lūdz palīdzību raidījumam “Bez Tabu”.

Spītējot smagai slimībai, kā dēļ piekalta pie gultas, Anita grib būt pēc iespējas patstāvīgāka.

Anita
piekalta pie gultas, bet grib būt pēc iespējas patstāvīgāka

Ir gultas režīms un 1. grupas invaliditāte. Visos kaulos ir metastāzes, klāt nāca arī problēmas ar kāju. Kaimiņiene nāk palīgā to pārsiet. Agrāk ar kruķi varēju vismaz līdz tualetei aiziet, bet tagad absolūti nekur pati nevaru tikt.

Anita vada dienas, sazvanoties ar tuviniekiem, skatoties televīziju un lodājot internetā. Pati patstāvīgi veica maksājumus ar internetbankas starpniecību. To arī turpmāk vēlas darīt, bet nesen no ierindas izgāja SEB bankas kodu kalkulators. Anita labprāt saņemtu jaunu kodu kalkulatoru.

“Zvanījām uz banku, izstāstījām, ka vecmammai ir kustību traucējumi. Viņa nevar ierasties klātienē, arī “Smart-ID” nevaram uztaisīt, jo vecmammai nav eID kartes. Mums atbildēja, ka risinājuma praktiski nav. Teica, ka viņai nav iespējams izsniegt kodu kalkulatoru bez viņas klātbūtnes,” sarunu ar SEB bankas pārstāvi atstāstīja Anitas mazmeita Sanita.

Nokļūšana tuvākajā bankas filiālē, kas atrodas Jēkabpilī, pārdesmit kilometru attālumā no dzīvesvietas, būtu mokoša, iespējams, pat neiespējama, uzsvēra Anita un viņas mazmeita.

Sanita
Anitas mazmeita

Jāved ar specializēto transportu, nestuvēm. Jāmeklē cilvēkus, kuri viņu aiznesīs atrādīt uz banku. Tikai tad viņa var dabūt kodu kalkulatoru un būt pilnvērtīgs bankas klients. Viņa to nevar izdarīt! Fiziski nevar!

Anitas tuviniekiem bankā esot stāstīts, ka filiālē var ierasties ar notāra apstiprinātu pilnvaru kāds no radiniekiem. Tomēr tādā scenārijā banka neizsniegs Anitai kodu kalkulatoru, bet gan ļaus citam radiniekam piesaistīt viņas kontu sev un tādā veidā rīkoties ar seniores līdzekļiem. Anita gan uzsvēra, ka vēlas savu kodu kalkulatoru un būt patstāvīga maksājumos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anita un Sanita
seniore un viņas mazmeita

Ne jau mani tagad vedīs un stieps kaut kur. Tas ir kaut kāds ārprāts! Cilvēks ir rīcībspējīgs ar galvu un rokām, bet nav rīcībspējīgs kustībās, tāpēc nevar ierasties bankā. Viņam tiek liegta iespēja būt pilnvērtīgam klientam.

Lai izsniegtu autentifikācijas risinājumu, bankai jāievēro normatīvo aktu prasības, tai skaitā jāpārliecinās, ka cilvēks, kuram izsniedzam kodu kalkulatoru, ar to arī rīkosies, norādīja SEB bankas Digitālās attīstības vadītājs Iļja Nogičevs.

Iesaistoties “Bez Tabu”, problēma atrisinās

Anita ir pārliecināta, ka gadu laikā samaksājusi daudz bankas pieprasīto komisijas maksu. Tāpēc uzskata, ka ir pelnījusi pretimnākšanu, un, ja citu variantu nav, bankas darbiniekiem vajadzētu ierasties pie viņas dzīvesvietā un, pārliecinoties, ka viņa ir viņa, pasniegt rokās kodu kalkulatoru. SEB bankā gan norādīja, ka mājas vizītes nav bankas pakalpojumu klāstā.

SEB bankā Anitai ieteica nokārtot eID karti. Ar to var pieslēgties internetbankai un attālināti parakstīt dokumentus. “Ar eID karti var parakstīt iesniegumu, nosūtīt to mums, tad kodu kalkulatoru nosūtīsim pa pastu,” informēja SEB bankas pārstāvijs Nogičevs.

“Bez Tabu” sazinājās ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), kurā informēja, ka Anita un citi, kuriem objektīvu apsvērumu dēļ pārvietošanās ir apgrūtinoša vai neiespējama, var pieteikt PMLP darbinieku mājas vizīti un dzīvesvietā nokārtot eID karti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzreiz pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās SEB bankas pārstāvis tomēr ieradās Anitas dzīvesvietā un, pārliecinoties par viņas identitāti, izsniedza kodu kalkulatoru, informēja seniores mazmeita Sanita.

Sanita
Anitas mazmeita

Pie vecmammas šodien bija SEB bankas pārstāvis. Viss ir nokārtots! Bez Jūsu komandas tas nenotiktu! Paldies! Jūs esat riktīgi malači, un mēs esam ļoti pateicīgi!

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm