tv3.lv

“Ko darīt, ja tā ir pēdējā nauda?” Vai sīknaudas gals tuvojas? Veikalā nepieņem 1 un 2 centu monētas

Siguldas novada Allažu ciema iedzīvotāja neizpratnē, kāpēc vienīgajā ciema veikalā veikalnieki nelabprāt pieņem sīknaudu.

2019. gada 21. oktobrī 17:06

Gunta no Allažiem ziņo par, viņasprāt, nepieņemamu komercpraksi vienīgajā ciema tirgotavā.

Gunta
vēlējusies norēķināties ar sīknaudu

Pirms dažām dienām brālis devās uz to veikalu. Viņam veikalā pateica, ka sīknaudā – 1 un 2 centu monētās – nepieņem vairāk par 1 eiro. Pēc tam es devos uz to veikalu. Man pateica, ka nepieņem vairāk par 50 centiem 1 un 2 centu monētās. Negribīgi paņēma pēc tam, kad pateicu, ka tā ir mana pēdējā nauda. Ko darīt cilvēkiem, kam tā ir pēdējā nauda? Kā viņiem norēķināties?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī “Bez Tabu” komanda ierodas Allažu veikalā “Lats”, kur žurnālistiem gan izdodas iegādāties preci par 73 centiem, norēķinoties ar 1 un 2 centu monētām. Veikala pārdevēja gan nenoliedz, ka reizēm sīknaudu nepieņem. Īpašniekam, mainot sīknaudu bankā, esot jāmaksā liela komisijas maksa.

pārdevēja

Citreiz baigi nāk [ar sīknaudu]. Tiešām, ar burciņām. Tas ir apgrūtinoši, arī rindas veidojas. Piemēram, pulksten 17.00 pēc darba. Citreiz trūkst tās kapeikas. Tad mēs pieņemam. Arī šoreiz tāpēc no jums pieņēmām. Kad ir algas dienas, visi nāk ar lielām naudām, pēc tam nāk ar “melnajām”. Bērniņi, kuri sakrājuši, nāk ar sīknaudu un dzērāji, bomži. Bērniņus neatraidām.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs uzskata, ka apgrozībā ir pārāk daudz 1 un 2 centu monētu, kas apgrūtinot dzīvi veikalniekiem.

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents

Atsakās pieņemt, jo šobrīd bankām ir ļoti dārgi tarifi. Lai samainītu monētas, var pat nākties samaksāt trešo daļu vērtības. Šobrīd, kad trūkst darbaspēka, veidojas rindas, negribas ķēpāties ar sīknaudu.

Latvijas Bankā (LB) iespējams nodot apmaiņai bez komisijas maksas līdz 7000 monētu, informē LB pārstāvis Jānis Silakalns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Silakalns
LB pārstāvis

Eiropas Savienības regula nosaka, ka tirgotājam nav pienākums vienā pirkuma reizē pieņemt vairāk nekā 50 monētu. Latvijas Banka iesaka: ja cilvēkam ir šīs mazās monētas, vispareizāk būtu nākt pie mums. Latvijas Bankā bez komisijas maksas vienā reizē samainīs līdz pat aptuveni 7000 monētu. Tā ir ļoti liela krājkasīte.

Sīkāko monētu apriti līdz minimumam samazinājušas tādas Eiropas Savienības valstis kā Beļģija, Somija un Nīderlande. Diskusija par 1 un 2 centu monētu izņemšanu no apgrozības sākusies arī Latvijā.

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents

Šāds solis ir grūti izvērtējams. Mēs, tirgotāji, varētu būt zaudētāji. Tad notiktu cenu noapaļošana. Ja noapaļos uz leju, mēs būsim zaudētāji, ja noapaļos uz augšu – pircējs būs zaudētājs.

LB pasūtītas aptaujas rezultāti liecina, ka puse Latvijas iedzīvotāju vēlētos, lai 1 un 2 centu monētas izņem no apgrozības. Otra puse iestājas par sīkajām monētām. Vairāk par aptaujas rezultātiem uzzini šeit. 

Jānis Silakalns
LB pārstāvis

Latvijas Banka nolēmusi tuvākajā laikā sēdināt pie viena galda visus iesaistītos: mazos, lielos tirgotājus, bankas, inkasatorus, dažāda veida uzņēmumus, kas saistīti ar monētu apriti. Tiks noskaidrots visu viedoklis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm