tv3.lv

“Lai cik naiva, bet sapratu – kaut kas jocīgs!” Uzmanies! Melīgi vazājot kurjerpastu vārdu, apkrāpj preču sludinājumu izvietotājus

2021. gada 7. septembrī 19:40

“Bez Tabu” uzrunājusi sieviete, kura ziņo par krāpniekiem, kuri atsaukušies viņas internetā ievietotajam lietotu apavu sludinājumam. Patiesībā viltus pircējs atjautīgā veidā centies iztukšot bankas kontu.

Raidījumā “Bez Tabu” vērsās sieviete, kura vēlējās saglabāt anonimitāti. Viņa izvietoja sludinājumu internetā, tādējādi cenšoties pārdot savas lietotās kurpes. Sludinājumam atsaucās kāda persona, kura kurpju pārdevēju uzrunāja rakstveidā lietotnē “WhatsApp”. Persona, kura uzdevās par pircēju rakstīja krievu valodā un izvairījās no sazvanīšanās.

ziņo par krāpniekiem

Visa sarakste notika krievu valodā. Man būtu tomēr labāk nevis sarakstīties, bet sazvanīties, uz ko saņēmu ziņu, ka nevarot, jo atrodoties darbā, tāpēc zvanīt un runāt par blakus lietām neesot ērti. Sekoja jautājums – kur es esmu? Atbildu, ka Rīgas centrā, uz ko seko atbilde: vai dieniņ, vai dieniņ, ļoti žēl, esot Talsos!

Esot vienojušies, ka izmantos kurjerdienesta pakalpojumu, lai pircējam nogādātu apavus. Persona, kas uzdevās par kurpju kārotāju, pirms izsūtīšanas it kā apņēmās samaksāt par preci. Apavu pārdevējai atsūtīja saiti, kas pārvirzīja uz mājaslapu, kas vizuāli ļoti atgādināja kurjerdienesta “Omniva” interneta vietni. Tur uzrādījās, ka nauda jau teju pārdevējas kontā. Sagatavotajā elektroniskajā veidlapā, lai naudu apavu tīkotāja saņemtu, no pārdevējas tika prasīts aizpildīt vairākas ailes par sevi un savu bankas kontu. Pieprasītā informācija sievietei lika satrūkties.

ziņo par krāpniekiem

Man tiek atsūtīta saite. Protams, es tā kā nedaudz pa gaisiem. Redzu, ka “Omniva” mājaslapa. Lasu, kas tur tagad no manis nepieciešams: kredītkartes numurs, tās derīguma termiņš, drošības kods. Tālāk seko pats interesantākais: jānorāda bankas konta atlikums un Smart-ID PIN kods. Tad jau es palecos! Īsti laikam kaut kas nav, lai cik naiva esmu, bet kaut kas jocīgs!

Elektronisko veidlapu sieviete parādīja saviem bērniem, kuri, par laimi, izglāba māti no iekrišanas lamatās.

ziņo par krāpniekiem

Kopija! It kā tā būtu “Omniva” mājaslapa. Mēs uzreiz sākām šķirt “Omniva” mājaslapu. Nianse ir ļoti neuzkrītoša. Jaunieši mājās uzreiz pievērsa uzmanību mājaslapas adresei “omniva.lv”, bet šai bija izveidota “omnivalv.shop”.

Pēc konsultēšanās ar gados jaunākiem ģimenes locekļiem sieviete atteicās atteicās no sadarbības, saprotot, ka viņu uzrunājis viltus pircējs, kurš cenšas izvilināt no viņas svarīgus datus, lai iztukšotu bankas kontu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aicina nebūt lētticīgiem, bet upuru skaits un nozagtās summas iespaidīgas

Kurjerpasta pakalpojumu sniedzēju vārdā uzdarbojas krāpnieki, kuri mēģina izkrāpt privātpersonu datus, jau iepriekš, brīdinot sabiedrību un nupat stāstot arī raidījumam “Bez Tabu”, informēja Valsts policija un informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “CERT.LV”. Lai īstenotu savu nolūku, krāpnieki izrāda interesi no privātpersonām iegādāties sludinājumu platformās piedāvātās preces, bet kā norēķina veikšanas apstiprinājumu norāda it kā kujerpasta pakalpojumu sniedzēju mājaslapās izveidotu apliecinājumu par apmaksas veikšanu un aicinājumu viltus mājas lapā saņemt maksājumu. Kurjerdienesti šādu pakalpojumu nenodrošina un aicina individuālos preču pārdevējus uzmanīties, kā arī, saskaroties ar krāpšanas mēģinājumiem, vērsties Valsts policijā.

Gita Gžibovska
Valsts policijas pārstāve

Šī gada februārī tika uzsākts kriminālprocess par iespējamām nelikumīgām darbībām ar maksāšanas līdzekļiem, izmantojot maldinošu “Omniva” kurjerpasta logo. Šobrīd Valsts policijā jau saņemts 171 iesniegums. 103 cilvēki ir cietuši, proti, zaudējuši naudu. Šajā kriminālprocesā kopējais zaudējums ir 37 607 eiro.

Savukārt maldinoši izmantojot cita – “DPD” kurjerpasta – nosaukumu, krāpnieki izkrāpuši vēl krietni vairāk: 203 cilvēkiem kopā no kontiem izzagti teju 120 tūkstoši eiro.

Gita Gžibovska
Valsts policijas pārstāve

Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka krāpnieki ir no Austrumeiropas valstīm. Krāpnieki ģenerē ārvalstu vai Latvijas telefona numurus. Latvijas Valsts policija sadarbojas ar ārvalstu tiesībsargājošajām iestādēm un sniedz atbalstu izmeklēšanā.

Tāpat likumsargi brīdina arī par krāpniekiem, kuri uzdodas par banku darbiniekiem un, sazinoties telefoniski, cenšas izvilināt bankas kontu piekļuves datus, kā arī ar vērienu uzdarbojas blēži, kuri aicina cilvēkus ieguldīt naudu krāpnieciskās investīciju platformās. Noticot un piekrītot investēt, Latvijas iedzīvotāji pāris gadu laikā zaudējuši ap 7 miljoniem eiro, informēja Valsts policijā,

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai gan Latvijas iedzīvotājus apkrāpj un apzog ārvalstu blēži, pie apvāršņa mēdz parādīties arī pašmāju krāpnieki. Tā piemēram, šā gada aprīlī Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas aizdomās par krāpšanām aizturēja kādu vīrieti, kurš bija uzdevies par AS “Citadele banka” darbinieku. Vairāk par to lasi šeit.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “CERT.LV”, cenšoties glābt no iekrišanas lamatās, izveidojusi bezmaksas rīku, kas signalizē par krāpnieciskām vietnēm un programmām. Rīks pieejams šeit, kur var iepazīties arī ar tā lietošanas instrukciju.

Valsts policija atgādina, ka krāpnieki uzdarbojas viļņveidīgi un izmanto dažādas metodes, tāpēc jābūt piesardzīgiem, komunicējot pa telefonu ar svešiem cilvēkiem.

Nepazīstams numurs – ja zvanītāja numurs nav pazīstams, tad sarunas laikā esiet piesardzīgi un neizpaudiet savus personas datus, tas varētu būt krāpnieku mēģinājums sazināties ar Jums.

Tālruņa saruna, kuras laikā uz jums izdara spiedienu – telefonkrāpnieki steidzina un izmanto Jūsu vājās vietas, lai mudinātu Jūs pieņemt ātrus, nepārdomātus lēmumus, tādā gadījumā pārtrauciet sarunu, ja neesat pārliecināts, vai zvanītājs ir tas, par ko uzdodas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm