tv3.lv

Latvijas armija ķērusies klāt latviešiem ārzemēs, saucot tos uz militārajām mācībām tēvzemē

Šoks un neizpratne. Sajūtas, kuras pārņem jau krietnu laiku Anglijā dzīvojošu un strādājošu Latvijas pilsoni, kurš, esot ārzemēs, no Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem saņem pavēsti, ka rudenī vīrietim jāierodas uz militārajām mācībām kā rezerves karavīram.

2017. gada 15. jūnijā 19:37

44 gadus vecais Edmunds kopš 2011. gada patstāvīgi uzturas Anglijā. Kā viņš pastāsta Bez Tabu, savulaik, 1990. gadu laikā, ir dienējis tā sauktajā alternatīvajā dienestā. Proti, cilvēks varēja atteikties no dienēšanas padomju armijā, tā vietā 36 mēnešus strādājot mazkvalificētu darbu komunālajā saimniecībā un dabas aizsardzībā. Un tā viņam esot vienīgā pieredze armijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Uz iepriekšējo adresi es saņēmu ierakstītu vēstuli no Latvijas bruņotajiem spēkiem par iesaukumu armijā, par ko es biju milzīgā šokā, jo es nekad neesmu dienējis nevienas valsts bruņotajos spēkos. Iesaukums ir kā rezerves karavīram, bet kā es tāds varu būt, ja nekad neesmu dienējis un ieguvis militārās zināšanas.”

Vīrieša apgādībā ir divi nepilngadīgi bērni un tuvākajā laikā gaidāms trešais. Viņš ir neizpratnē, vai tiešām nāksies brīvprātīgi, piespiedu kārtā braukt uz Latviju. Skaidrojumu par šo situāciju Bez Tabu sniedz Nacionālo bruņoto spēku štāba pārstāvis Sandris Gaugers.

“Par rezerves karavīru ir uzskatāma ikviena persona, kura kaut vai mēnesi ir dienējusi regulārajā armijā vai zemessardzē. Tā nav lieta, ko var izvēlēties. Ja esi bijis dienestā, atvaļinājies, lauzis līgumu, tu automātiski kļūsti par rezervistu”.

Svešumā esošajam vīrietim acīm redzot piemirsies, ka viņš savulaik ir bijis zemessardzē. To apliecina NBS štābā. Rezerves karavīru aktīvas apmācības sāktas 2014. gadā, kad krasi mainījās drošības situācija reģionā. To laikā iecerēts apzināt visus bijušos karavīrus, lai zinātu, kurš uz ko šobrīd ir spējīgs.

“Uz mācībām neaicina cilvēkus, kuru veselības stāvoklis neatbilst prasībām. Arī tos, kuriem apgādībā ir divi pirmsskolas vecuma bērni, kā arī kriminālprocesos iesaistītos.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mācību ilgums ir divas nedēļas, un ir skaidrs, ka ikviens, kurš savulaik ir bijis saistīts ar Latvijas armiju vai Zemessardzi, šādas pavēstes saņems. Par neattaisnotu neierašanos uz militārajām mācībām sods ir līdz 210 eiro pirmajā reizē un līdz 350 eiro, ja gada laikā šis pārkāpums tiek atkārtots.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm