tv3.lv

Lauki pārtop ezeros! Īpašums Dobeles novadā applūst otro gadu; no pagasta palīdzību nesagaidīt

2020. gada 9. martā 19:22

Dobeles novada Jaunbērzes pagasta lauku saimniecības īpašnieks izmisumā: jau otro gadu viņa īpašums regulāri applūst, jo grīstē sagājusi meliorācijas sistēma. Lai gan pēc palīdzības pagasta pārvaldē vērsies jau sen, palīgā sauciens nav saklausīts. Īpašuma saimnieks sūrojas, ka pagasta vadība nesteidz pārbaudīt, vai problēmas cēlonis nav meklējams pie blakus esošā pašvaldības ceļa, tāpat arī kaimiņiene iespītējusies, – neļauj veikt tik ļoti nepieciešamos darbus savā īpašumā.

Lauku saimniecība “Sprūdi”, kur reiz pletās lauksaimniecības zemes, nu pārtapusi teju vai par ezeru valstību: lielā platībā applūdis īpašums, jo kādā posmā aizdambējusies zem zemes esošā ūdens novadīšanas sistēma. Vairumu sev piederošās un sen kā applūdušās teritorijas īpašnieks Ilmārs iznomājis lauksaimniekiem. Ūdens valstība rada zaudējumus un pamatīgas galvassāpes. Applūdusī teritorija neļauj izmantot lauksaimniecības zemes, ūdens smeļas arī pagrabā, kur uzglabā kartupeļus.

Ilmārs
applūdušā īpašuma saimnieks

2018. gadā jau teicu pagastā par šo. Atbildēja, ka [2019. gada] pavasarī, kad būs labāks laiks, atraks vaļā un palīdzēs sakārtot to visu. Es domāju, ja reiz pagasta priekšsēdētājs tā saka, noticēju. Pienāca pavasaris, pēc tam vasara, nekas nenotika.

Loģika vēsta, ka meliorācijas caurules aizdambējums, kā rezultātā ūdens neaizplūst no Ilmāra īpašuma, jāpārbauda zemāk, kritumā, tuvāk pašvaldības ceļam. Turklāt ūdens, kas krājas Ilmāra īpašumā, mēdz plūst pāri un bojāt pašvaldības ceļu, kas stiepjas gar Ilmāra īpašumu.

Ilmārs
applūdušā īpašuma saimnieks

Rudens pusē atkal sākās plūdi, lietavas. Atkal noplūda. Tā tagad tas ūdens stāv.

Pērnā gada rudenī esot ieradies Jaunbērzes pagasta piesaistīts meliorators, uzsāka darbus pašvaldības ceļa tuvumā, bet vainu tā arī neatrada, darbus pametot pusratā, stāsta Ilmārs.

Ilmārs
applūdušā īpašuma saimnieks

Jaunbērzes pagasta pārvaldes priekšnieks Raimonds Sīpols teica: meliorators pateica, ka atraka vaļā, kaut ko attaisīja, apskatījās un aiztaisīja ciet. It kā esot kaut kas aizaudzis ar saknēm, žagariem. Es biju klāt, kad raka. Ne viņš tur kaut ko attaisīja, ne arī aiztaisīja ciet. Es teicu [Sīpolam], lai nākamajā rītā atbrauc, kopā varam attaisīt vaļā. Sarunājām, ka atbrauks pulksten 7.00 no rīta. Viņš neatbrauca. Meloja atkal. Viņš visu laiku melo.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilmārs uzskata, ka visdrošāk būtu veikt rakšanas darbus vairākus metrus no ceļa, otrpus tam, uz kaimiņienes zemes, kur ūdens nekrājas. Tomēr kaimiņiene, kā stāsta Ilmārs, esot ietiepusies.

Ilmārs
applūdušā īpašuma saimnieks

Vajadzētu atrakt viņas pusē, lai redzētu. Varbūt manā pusē nesprūst vai zem tā ceļa. Ja atraktu vaļā viņas pusē, izņemtu vienu segmentu ārā un redzētu. Ja tur ir ciet, tad var izskalot. Tomēr viņa saka kategorisku nē. Viņa saka, ka viņas zemē neko nedarīs. Viņa ietiepās tāpēc, ka es viņai nedevu zemi nomā. Atdevu citam. Tā ir atriebība!

Jaunbērzes pagasta pārvaldes priekšnieks Raimonds Sīpols darbavietā nav sastopams, kad apkaimē viesojas “Bez Tabu”.

Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns  saka, ka par problēmu zina. Pauž apņēmību uzņemties vidutāja lomu, lai pierunātu Ilmāra kaimiņieni uz tik nepieciešamajiem darbiem viņas īpašumā. Spridzāns gan teic, ka darbus, visticamāk, varēs sākt vēlāk, kad būs labvēlīgāki laikapstākļi.

Andrejs Spridzāns
Dobeles novada domes priekšsēdētājs

Esam gatavi iesaistīties, aicināt visas puses uz sarunām, lai veiktu meliorācijas sistēmas sakārtošanu. Nākamgad vai [šogad] rudenī visiem jāiesaistās un jādara. Ja tagad dara, tad ūdens pārplūst uz otru zemes gabalu, uz kura tagad nav šā ūdens. Mēs nevaram pataisīt nelaimīgus divus [īpašniekus].

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taujāts, kāpēc pašvaldība nav iesaistījusies problēmas risināšanā pērn labvēlīgos laikapstākļos, kad applūdušā īpašuma saimnieks par problēmu ziņoja Jaunbērzes pagasta pārvaldniekam Sīpolam, Dobeles novada pašvaldības vadītājs Spridzāns atbild, ka līdz viņam informācija nonākusi vien šogad.

Andrejs Spridzāns
Dobeles novada domes priekšsēdētājs

Ja ir runāts un nav panākta vienošanās, un esmu iesaistīts es, mēģināšu atrast iespēju uzrunāt saprātīgā laikā, lai risinātu. Jābūt iesaistītām visām trim pusēm.

Dobeles novada priekšsēdis Spridzāns gan brīdina, – ja problēmu konstatēs vienā vai otrā privātīpašumā, pašvaldība remondarbu rēķinu neapmaksās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm