“Ļaut, lai bērnu apēd?!” Sociālajā namā Rēzeknē nav glābiņa no blaktīm; sieviete ar mazu bērnu izmisumā

Sociālās mājas vienā no dzīvokļiem čum un mudž no blaktīm. Riebīgie asinssūcēji pamatīgi sakoduši sievieti un viņas mazo meitu. Ģimene ir izmisumā, jo vairs nezina, kā glābties no kaitēkļiem.

“Tas viss [red.-norāda uz daudzu kodumu pēdām] ir no blaktīm! Esmu visa sakosta! Kājas tādas pašas, arī mugura! Bērnam tas pats. Visa bija sakosta. Ceturtdien tādi dosimies uz bērnudārza izlaidumu. Gājām uz bērnudāzu, klusējot, ka mums ir blaktis,” “Bez Tabu komandai sacīja izmisusī Jeļena. Sieviete ar gados jauno meitu dzīvo sociālajā namā Rēzeknē, Maskavas ielā. Viņu īrētajā vienistabas dzīvoklis ir pamatīgi izvandīts, pat tapetes noplēstas – tā Jeļena cīnās ar blaktīm. Pārbauda katru spraugu un pa vienai ar roku saspiež parazītus. Cīņas sekas redzamas uz sienām – tās “rotā” ļoti daudzi sarkani pleķi, kas palikuši pēc saspiestajām blaktīm.

Jeļena
bezspēcīga

100-120 dienā nospiežu. Reti, kad bija 50 dienā. Tagad mēs glābjamies laukos. Paziņa ļauj padzīvot laukos, kamēr vasara. Es blaktis situ, cik jaudāju! Bērns plkst. 5:00 pamostas un saka – pa mani kaut kas lien! Uz spilvena kādas 30 uzreiz nositu! Viņa vairs nevar aizmigt! Viņa baidās, protams! Lūk, šādi ar pirkstiem spiedu! Pēc tam rokas mazgāju. Vienu dīvānu jau esmu izmetusi, tagad arī šo vajag mest ārā. Šīs tapetes uzlīmēju pērn novembrī, tagad jārauj nost! Ko man darīt? Ļaut, lai bērnu dzīvu apēd?! Prusaki bija, bet iznīdēju. Prusakus vieglāk iznīdēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jeļenai ir ļoti mazi ienākumi, pat aizņēmusies naudu, lai noalgotu kaitēkļu indētājus. Pēc dzīvokļa dezinsekcijas kādu laiku ir miers, bet vēlāk blaktis atkal uzrodas, sacīja Jeļena. Viņa stāstīja, ka arī citos dzīvokļos esot blaktis.

“Apsaimniekotājam teicu, kodumus uz bērna ķermeņa bildēju – rokas, muguru! Atbild- mēs neko nevaram izdarīt! Viena atbilde!Es teicu – pilns ar blaktīm! Nav iespējams te dzīvot! Atbild – neko nevaram izdarīt!”

Blaktis var vai nu atnest no kādas citas vietas, vai tās pašas spēj pārvietoties uz citurieni, piemēram, kaimiņu dzīvokļiem, norādīja Uģis Piterāns, Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologs.

Uģis Piterāns
Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologs

Kad atnesam mājās un ļaujam iedzīvoties, tās vairojas diezgan strauji. Jautājums: kurā brīdī mēs pamanām blaktis – sākumā, kad sākusies invāzija, vai vēlāk, kad ir traki. Gultas blaktis uzturas vistuvāk barībai, piemēram, gultā, kur ir cilvēks. Barojas viņas naktīs. Dienas slēptuves var būt arī citur. Ja invāzija sasniegusi ievērojamus apmērus, tās var slēpties daudzās šķirbās – zem grīdas seguma, aiz gleznām, aiz tapetēm. Pat ja iznesam gultu, bet nepārbaudām visu telpu, tās turpina dzīvot un vairoties dzīvoklī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kukaiņu pētnieks Piterāns norāda, ka cīņa ar blaktīm vienā vai dažos dzīvokļos, nevis visā mājā, ir īslaicīgs, ne pārāk efektīvs risinājums, jo blaktis atkal var atgriezties dzīvokļos no tiem mitekļiem, kur ar tām necīnās. “Drīzāk nepieciešama visas ēkas dezinsekcija. Savā dzīvoklī varat cīnīties, cik jaudājat, bet, ja citur neko nedara, tās var atnākt atpakaļ no citurienes,” stāstīja Piterāns.

Vai un kā ar blaktīm cīnās apsaimniekotājs?

“Bez Tabu” lūdza skaidrojumu arī konkrētā nama Rēzeknē apsaimniekotājam SIA “Rēzeknes Namsaimnieks”

SIA “Rēzeknes Namsaimnieks”

“2023.gada 2. un 3. jūnijā SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” ir ieplānojis veikt daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas koplietošanas telpu dezinsekciju [..] par dzīvokļu īrnieku naudas līdzekļiem. Attiecībā uz koplietošanas telpu dezinsekciju SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” veic dezinsekciju, balstoties uz sūdzībām no dzīvokļu īrniekiem. Pēdējā masveida (visas mājas) dezinsekcija tika veikta 2022.gada maijā un jūlijā. Ja runā par dzīvokļu dezinsekciju, SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” pats šo neveic, jo apsaimnieko tikai kopīpašumā esošo daļu, bet organizē šo procedūru, pieaicinot firmu, kas specializējās šādu specifisku pakalpojumu sniegšanā. Lielākā problēma šīs mājas dzīvokļu dezinsekcijas organizēšanā ir saistīta ar to, ka dzīvokļu īrnieki, pat ja ielaiž dezinsektoru, pats īrnieks neveic tālākās darbības profilaksei pret blaktīm (neizmet vecas mīkstās mēbeles, neizmazgā visu tekstilu (drēbes u.tml.) augstā temperatūrā), kā arī bieži vien ir tā, ka viens kaimiņš izmet, piemēram, mīkstās mēbeles vai apģērbu, un cits kaimiņš šo atnes uz savu dzīvokli. [..]Rezumējot varam pateikt, ka šajā sakarā SIA “Rēzeknes Namsaimnieks” veic visas nepieciešamās darbības: pamatojoties uz saņemtajām sūdzībām, tiek veikta dezinsekcija gan koplietošanas telpās, gan dzīvokļos. Īpaši “smagos” gadījumos, kad tiek konstatēti antisanitāri apstākļi, dzīvojamās telpas īres līgums ar īrnieku tiek izbeigts un tiek organizēta vai nu labprātīga dzīvojamās telpas atbrīvošana, vai prasības pieteikuma iesniegšana tiesā par izlikšanu.”

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm