tv3.lv

Līvānu graustu tracis: domnieki saudzē Saeimas eksdeputātu Klaužu, grausta “kauna traipa” īpašnieku

Gadiem ilgi bijušajam Saeimas deputātam Jānim Klaužam, līvānietim, piederošs milzu grausts, atrodoties centrālajā Rīgas ielā, ir Līvānu kauna traips, gandē pilsētas  ainavu, nenorobežots vilina karstgalvjus tajā uz bīstamām izklaidēm un uzdzīvi un pievelk atkritumu izgāzējus. Pašvaldība, kura savulaik Klaužam piešķīra Līvānu Goda pilsoņa apbalvojumu, kā uzskata iedzīvotāji, ilgstoši bijusi pārāk maiga – nav vērsusies pret Klaužu ar soda sankcijām par īpašuma nesakārtošanu.

2020. gada 10. novembrī 19:58

“Bez Tabu” par Jānim Klaužam pieederošo īpašumu, graustu Rīgas ielā stāstīja šī gada sākumā. Jau tolaik un ilgus gadus iedzīvotāji pauduši neizpratni par graustu kā Līvānu kauna traipu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šā gada novembrī raidījuma komanda atkārtoti ciemojās Līvānos, lai uzklausītu iedzīvotājus un noskaidrotu, vai pašvaldība beidzot skubinājusi sakārtot īpašumu, piemēram, piemērojot sodus. Lieki piebilst, ka Klaužam piederošā nepabeigtā milzu būve aizvien “rotā” pilsētas ainavu. Tās pirmā stāva logi, tāpat kā iepriekš, arī tagad nav aizdarīti, tādējādi, kā žurnālistiem stāstīja iedzīvotāji, aizvien vilina asu izjūtu cienītājus iekļūt graustā. Uz celtnes sienām vien uzstādīti brīdinoši, nelieli uzraksti, kas vēsta par privātīpašuma statusu un atgādina, ka klīšana tajā ir aizliegta un katrs pats uzņemas atbildību par savu veselību un dzīvību, ja nodarbojas ar bīstamām izklaidēm. Uzklausītie līvānieši pauda neizpratni par domnieku bezzobainību, uzskatot, ka viņi pietiekami strikti nevēršas pret īpašnieku.

Soņa
Līvānu iedzīvotāja

Bērni tur skraida! Pilna māja skraida, demolē! Viņiem nospļauties! Tur viss drūp! Kā piemēslots! Šausmas, ko cilvēki dara!

Marija
Līvānu iedzīvotāja

Tā tas tur stāv! Bērni spēlējas, sitas šajā mājā. Viņi tur lēkā! Šausmas! Dzīvoju pretējā mājā, esmu lamājusi un dzenājusi viņus! Šausmas, kas darās! Nesaprotu, kāpēc neviens neko nedara! Sēž tur [domē], vairs neko!

Iedzīvotāji uzskata, ka īpašnieku būtu jāsoda par vides degradēšanu, īpašuma nekopšanu, būves kā nepabeigtas celtnes nenorobežošanu. Citās pašvaldībās šādiem graustu īpašniekiem piemēro arī paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Draugs draugu neaiztiek?

“Bez Tabu” redakcijā vērsās kāds iedzīvotājs, kurš, vēloties palikt anonīms, ar pārliecību pauda, ka Klaužam “nav uzlikts neviens eiro cents soda naudā”, kas, viņaprāt, saistīts ar Klauža un vietvaras vadības draudzīgi koleģiālajām attiecībām (pie pašvaldības vadības stūres ir amatpersonas, kuras ievēlētas no “Zaļo un Zemnieku savienības” saraksta; šis partijas rindās bija arī Jānis Klaužs).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līvānu iedzīvotājs

Joprojām nav darīts nekas, kaut par to ir paredzēts administratīvais sods! Varu jums absolūti droši apgalvot, – Klaužam nav uzlikts neviens eiro cents soda naudā, jo domes Vides komisijā, kas izskata šīs lietas, ir Ginta Kraukle, Klauža kā deputāta bijusī padomniece. Viņa vienlaikus ieņem mēra vietnieces posteni. Kad šis bardaks beigsies?

Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle oponēja augstāk citētajam viedoklim.

Ginta Kraukle
Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Es saprotu mājienu, bet es negribētu teikt, ka Līvānos tā notiek. Ja jāmaksā, tad jāmaksā visiem, neskatoties uz to, vai tā esmu es, mans kaimiņš vai draugs. Jā, esmu bijusi viņa palīgs, bet katrā ziņā tas nenozīmē, ka tas būs iemesls, lai nepiemērotu līdzīgus pasākumus. Cilvēki, kuri mani pazīst, to zina.

Kā informēja Kraukle, ir vēl četri lieli grausti, kuri pieder citām privātpersonām. Nedz pret Klaužu, nedz arī šo citu īpašumu saimniekiem neesot soda sankcijas, pat pēc iedzīvotāju sūdzībām. Arī šogad saņemtas sūdzības no iedzīvotājiem.

Ginta Kraukle
Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Kopš pavasara esam mēģinājuši runāt ar īpašnieku [Klaužu]. Viņš ir lūdzis, tā kā ir ārkārtējā situācija valstī, nepiemērot soda mērus pret viņu, kamēr ir šī ārkārtējā situācija. Tas ir tāpat kā uzņēmēju lūgums par nodokļu atvieglojumiem, tāpat šis īpašnieks lūdzis, mums, pašvaldībai, nevērst sankcijas pret viņu.

Kraukle pauda, ka Līvānu novada pašvaldības saistošajos noteikumos nav iekļauts jēdziens “grausts”, līdz ar to Klaužam piederošā un citas līdzīgās nepabeigtās celtnes pagaidām nav uzskatāmas par graustiem, tāpēc īpašniekiem nav piemērojama paaugstinātā nekustamā īpašuma likme. Pašlaik pašvaldība saimnieku var sodīt par īpašuma nekopšanu un nepabeigtās ēkas nenorobežošanu ar žogu. Kraukle pauda apņēmību roku rokā ar citiem domniekiem pilnveidot saistošos noteikumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Klaužs: “Kādu sētu var uztaisīt? Kā Tramps starp Meksiku un ASV gribēja?”

“Bez Tabu”sazinājās ar Jāni Klaužu, kurš pauda, ka bijusi un aizvien ir iecere attīstīt teritoriju, un attīstīšanā ietilpstot iecere pabeigt būves celtniecību. Plānus realizēt dzīvē gan kavējot līdzekļu trūkums, nespēja gūt finansiālu atbalstu.

Jānis Klaužs
grausta saimnieks, nav atmetis cerības sakārtot īpašumu

Es “Bez Tabu” varētu atdāvināt [graustu], varbūt arī jūs varētu kaut ko. Kaut kādu sētu tagad uzbūvēt? Cik sēta maksā? Kāpēc tā tur būtu vajadzīga? Kādu sētu var uztaisīt? Kā Tramps starp Meksiku un ASV gribēja, lai imigranti neiekļūst? Jebkuru sētu var salauzt! Ļoti labprāt es šo māju uzbūvētu. Vai pašvaldība pabeigtu, bet bez kaut kādiem atbalsta mehānismiem tas ir sarežģīti. Jūs zināt, kā bankas izsniedz kredītus? Vienkārši neizsniedz! Līvānos? Tak ko jūs! Tur jau visi tūlīt apmirs un lāči staigās pa ielām. Ko tur kredītus izsniegt!

Klaužs arī norādīja, ka pēc iedzīvotāju sūdzībām organizējis atkritumu savākšanu no sava īpašuma. Klaužs arī stāstīja, ka salīdzinoši nesen esot aizmūrējis īpašuma logu atveres, bet vandāļi mūrējumu esot izlauzuši. Klaužs ir patīkami izbrīnīts par likumsargu darbu, jo policistiem izdevies notvert vienu vandāli, citkārt ar karstgalvju noķeršanu tik labi nevedoties.

Ja Klaužs nezina, ko iesākt ar īpašumu vai pārredzamā nākotnē plānus attiecībā uz to nespēs īstenot, pašvaldība, pilnveidojot saistošos noteikumus, varētu lemt par grausta piespiedu nojaukšanu, informēja domes priekšsēdētāja vietniece Kraukle. Tomēr šis, kā norāda Kraukle, varētu būt galējais, ne gluži labākais risinājums, jo šāda milzu māja noderētu dzīvojamā fonda papildināšanai. Tāpēc ar “Bez Tabu” raidījuma starpniecību Kraukle aicināja Klaužu apsvērt domu uzdāvināt īpašumu pašvaldībai, lai tā varētu to savest kārtībā un izmantot lietderīgi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm