“Iedeva soda kvīti un paskaidroja, ka es atrados aizliegtajā zonā”; Sēņošana Garkalnes mežos beidzas ar naudas sodu

Ir teiciens, ka Latvijas iedzīvotāju nacionālais sporta veids ir sēņu lasīšana. Kādā septembra sestdienas rītā Tugarinovu ģimene no Rīgas nolēma, kā katru gadu, “pasportot” un doties lasīt sēnes uz Garkalnes mežiem, taču, pēc laiskās pastaigas atgriežoties, viņus gaidīja nepatīkams pārsteigums – soda kvīts.

Deniss un viņa sieva ir kaislīgi sēņotāji, kuri izmanto katru iespēju rudenī pabūt pie dabas un salasīt dabas veltes. Uz Garkalnes mežiem viņi devušies jau vairākkārt, taču šoreiz viņus, atgriežoties pie automašīnas, sagaidījuši pašvaldības policijas policisti, kuri pasnieguši soda kvīti 30 eiro vērtībā par automašīnas novietošanu neatļautā vietā.

Deniss
kaislīgs sēņotājs

“Mēs tā stāvējām paralēli ceļam, bet maliņā – nobraucām no ceļa brauktuves. Tajā brīdī man inspektors iedeva to soda kvīti un paskaidroja, ka es jau atrados aizliegtajā zonā, kur nedrīkst.”

Deniss atceras, ka kopā ar sievu braukuši uz mežu un, ieraugot zīmi “braukt aizliegts”, automašīnu novietojuši tieši pirms tās. Vīrietis bijis neizpratnē, jo citas aizliedzošas zīmes ceļā neesot manītas. Policists paskaidrojis, ka automašīna novietota dabas lieguma “Garkalnes meži” teritorijā, un likumā teikts, ka liegumā pārvietoties, arī apstāties un stāvēt, ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem ārpus ceļiem nav ļauts.

Deniss skaidro, ka zīme, pirms kuras novietojis automašīnu, ir pirmā, kuru pamanījis savā ceļā. Ja liegums sācies jau iepriekš, zīmēm vajadzētu būt izvietotām arī citviet un to ir par maz, viņš secina. Arī Bez Tabu satiktais sēņotājs Juris, kurš Garkalnes mežos sēņu medībās dodas katru gadu, atzīst, ka savā ceļā nevienu zīmi, kas norādītu uz liegumu, nav redzējis. Viņš pat pārliecināts – aizsargājamā zona šeit vairs nav. Tas tādēļ, ka pamanījis zemē nogāzušos sētu un zīmi, kas norāda uz lieguma teritoriju, taču uzskata, ka gadījumā, ja liegums tomēr vēl pastāv, vajadzētu izvietot jaunas norādes, kuras iedzīvotāji pamana.

Ropažu novada pašvaldības policisti gan sēņotājiem nepiekrīt – zīmes esot izvietotas jau Krēslas ielas sākumā, kur vienā pusē dzīvojamās mājas, otrā – mežs. Norādes Garkalnes viesi nepamanot vien savas neuzmanības dēļ, uzskata likumsargi.

Raimonds Tarvids
Ropažu novada pašvaldības policijas vecākais inspektors

“Jūsu pieminētajā vietā – Krēslas ielā, Garkalnē, ielas pusē, kura robežojas ar dabas liegumu “Garkalnes meži”, uz koku stumbriem ir izvietotas vairākas informatīvās zīmes, kuras informē par dabas lieguma teritoriju. Daudzi transportlīdzekļu vadītāji savas neuzmanības dēļ nepievērš tām uzmanību. Gribētos atgādināt, dodoties sēņot, ogot vai pastaigāties uz dabas liegumu “Garkalnes meži”, vai konstatējot informatīvās zīmes, kuras liecina par dabas lieguma esamību, cilvēkiem, pirms iebraukt vai ieiet dabas lieguma teritorijā, būtu jāpārliecinās par kārtību, kāda noteikta šajā dabas liegumā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atverot Garkalnes mežu lieguma karti, redzam, ka Deniss savu auto tik tiešām novietojis aizsargājamā zonā. Vai zīmes pamanāmas jau iepriekš, devāmies pārbaudīt paši. Izrādās, ka zīme tik tiešām ir – pretī dzīvojamo māju rajonam. Taču tā ir pavisam neliela un aizslēpusies aiz koku zariem, tāpēc garāmgājēji un garāmbraucēji to viegli varētu palaist garām.

Kārlis Lapiņš
Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis

“Parasti tomēr mūsu resurss nav tāds, ka liels informācijas stends un vēl lieli uzraksti par to, ko tieši drīkst un ko nedrīkst darīt, tas nebūs katra ceļā galā, pie katra koka mežā. Tās ir atsevišķas vietas, bet tā ikdienā mežā parasti ir zīmīte “Ozollapa”, kas nozīmē to, ka šeit ir īpaši aizsargāja dabas teritorija, līdz ar to cilvēkam jāsāk domāt: “Ahā, es esmu te!” Ka man te kaut kādi īpaši noteikumi varētu būt jāievēro.”

Lai nerastos pārpratumi, Kārlis Lapiņš aicina Garkalnes mežu apmeklētājus savas automašīnas novietot stigu krustojumos tā, lai riepas neskartu zaļumus, vai vislabāk – atrast piemērotu stāvvietu ārpus dabas lieguma zonas. Vai zīmes ir savās vietās – to regulāri pārbaudot pārvaldes inspektori. Teritorija tiekot apsekota pavasarī un rudenī, kad pilnā sparā rit sēņu lasīšanas laiks. Dabas aizsardzības pārvaldē atzīst, ka, iebraucot liegumā, tik tiešām vajadzīga pamanāmāka zīme, tāpēc sola, ka jau drīzumā tā tiks uzstādīta.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm