“Man tā nauda pienākas!” Ilgstoši neizmaksā pensiju gausās birokrātijas dēļ

Pensionāre neizpratnē par vilcināšanos piešķirt viņai piemaksu pensijai par Igaunijā nostrādātajiem gadiem. Sieviete apgalvo, ka piemaksa viņai solīta, sākot no šā gada, bet aizvien nav samaksāts ne centa.

2018. gada 21. martā 8:01

Valmieras puses Kocēnos dzīvojošajai Aija aiz muguras teju 40 gadu darba stāžs. Vecumdienās sagaida, ka saņems pensiju par visiem nostrādātajiem darba gadiem, tai skaitā par darbu Igaunijā tālajos padomju laikos. Tur Aija divus gadus strādāja par vilciena pavadoni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagājušā gada jūlijā Aija Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) iesniedza visus nepieciešamos dokumentus, lai saņemtu piemaksu. Kārtība paredz, ka tālāk VSAA sazinās ar Igaunijas kompetento iestādi.

“Oktobrī zvanīju inspektorei, viņa apstiprināja, ka dokumenti no manis saņemti, arī igauņi visu saņēmuši. Teica, lai gaidu, pensija būs. Decembrī zvanīju vēlreiz uz VSAA, teica to pašu, ka piemaksu saņemšu no jaunā gada, 1. janvāra,” par komunikāciju ar VSAA stāsta Aija.

Tomēr līdz pat šai dienai Aija nav saņēmusi piemaksu. “Nu, kā tā? Teica, ka būs, bet nav! Ja reiz man tā nauda pienākas, tad pienākas!” sašutusi ir Aija.

Saeimas deputātam un Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājam Andrim Siliņam šāda vilcināšanās arī nav saprotama.

“Kopš Latvija ir iestājusies Eiropas Savienībā, ar stāžu, kas gūts Eiropas Savienības valstīs, nekādu problēmu nedrīkst būt. Pastāv problēmas ar tām valstīm, ar kurām nav noslēgti attiecīgi sadarbības līgumi sociālajā jomā. Piemēram, ar Kazahstānu,” teic A. Siliņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VSAA Starptautisko pakalpojumu nodaļas vadītāja Aina Biljone uzskata, ka pensionāre Aija pārpratusi informāciju: visdrīzāk, neesot solīts piemaksu izmaksāt no šā gada sākuma. Turpinājumā VSAA pārstāves A. Biljones skaidrojums:

“Mēs Igaunijai nosūtījām attiecīgās formas pensijas pieprasījumu. Es pieļauju, ka viņai [pensionārei Aijai] ir pateikts, ka dokumenti ir kārtībā, tie ir nosūtīti, un Igaunija apstiprina, ka ir tos saņēmusi. Igaunijas kompetentā iestāde mums norādīja, ka līdz ko pieņems lēmumu, to atsūtīs. Līdz šim brīdim atbildi no Igaunijas neesam saņēmuši. Februāra vidū tika nosūtīts atgādinājums. Pagaidām atbildes no Igaunijas nav.”

Aija ir neizpratnē, jo vairākkārt viņai VSAA pārstāve pagājušajā gadā teikusi, ka pensiju izmaksās, sākot ar šā gada sākumu. Aģentūrā atvainojas Aijai, ja ierēdņi devuši veltas cerības un nav izskaidrojuši visu, kā nākas. Tagad informē, ka vienīgi Igaunijas kompetentās iestādes lēmums dos zaļo gaismu piemaksas izmaksai.

“Tāda ir tā prakse. Atbildes no citām valstīm mēs tik ātri nesaņemam. Mums nav arī zināms, kādas procedūras konkrētā valstī tiek veiktas. Tāpat nezinām, cik ilgu laiku tas viņiem prasa. Ir arī bijuši gadījumi, kad no Vācijas un Lielbritānijas lēmumus gaidām pat gadu,” turpina VSAA pārstāve A. Biljone.

Taujāta, vai nav iespējams paātrināt ārvalstu kolēģu darbu, un ko iesākt situācijās, kad piemaksa ir liela un svarīga izdzīvošanai, A. Biljone teic, ka darbinieki var vienīgi sūtīt atgādinājumus ārvalstu kompetentām iestādēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm