tv3.lv

“Manās interesēs apmierināt klientus!” Dāma soctīklā bezbailīgi piedāvā kontrabandu no Ukrainas

2020. gada 7. decembrī 19:10

Sociālā tīkla “Facebook” sludinājumu vietnē persona bezbailīgi piedāvā Latvijas iedzīvotājiem iegādāties kontrabandas tabakas izstrādājumus. Lai gan daudzi sociālā tīkla lietotāji nosoda šādu rīcību un ir pārsteigti par bezbailību, kā liecina atsaucība, daudzi labprāt iegādātos smēķus nelikumīgā veidā. Raidījuma “Bez Tabu” žurnālists cigarešu tīkotāja aizsegā uzsāka saraksti ar tirgoni.

Sociālā tīkla “Facebook” virtuālajā sludinājumu vietnē “Reklāma un sludinājumi Latvijā” kāda lietotāja vārdā Kristīne ievietojusi vairākus sludinājumus, kuros piedāvā iegādāties tabakas izstrādājumus – dažādu marku cigaretes un popularitāti guvušo karsējamo “Heet” tabaku – ar Ukrainas akcīzes markām.

Daudzi lietotāji brīdina tirgoni, ka šāda preču tirdzniecība ir nelikumīga un ka rūpals var rezultēties nepatikšanās. Daudzus gan nemulsina kontrabandas preču tirgošana, tās pat labprāt iegādātos, par ko liecina taujāšana par cenām komentāru sadaļā. Tirgone aicina interesentus rakstīt privātas ziņas, lai uzzinātu ko vairāk par sortimentu un cenām. Dažs sociālā tīkla lietotājs komentāru sadaļā atzīmējis arī Valsts policiju (VP), domājot, ka likumsargus arī varētu darīt bažīgus šāds rūpals.

Valsts policija

VP ik dienu reaģē uz saņemto informāciju par nelikumīgu cigarešu, kā arī narkotisko, psihotropo vielu un alkoholisko dzērienu apriti. Atgādinām, ka sabiedrībai ir jāapzinās, ka nelegālo vielu tirdzniecība interneta vidē ir nelikumīga un par tās iegādi persona var tik saukta pie likumā noteiktās atbildības. Personām, kuras nodarbojas ar nelikumīgo cigarešu tirdzniecību draud kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 221.6 panta, proti, par nelegāli izgatavotu (ražotu) vai tādu tabakas izstrādājumu, kuri nav marķēti ar Latvijas Republikas akcīzes nodokļa markām, izņemot normatīvajos aktos paredzētos gadījumus, vai tādu bezdūmu tabakas izstrādājumu, kuru laišana tirgū ir aizliegta, realizāciju nelielā apmērā, ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. VP atgādina, ka Latvijas Republikā ir aizliegts ražot, izmantot, pārstrādāt, uzglabāt, piedāvāt, realizēt un iegādāties alkoholiskos dzērienus un tabakas izstrādājumus, kuri nav marķēti ar akcīzes nodokļu markām, izņemot normatīvajos aktos noteiktos gadījumus.

Likumsargi aicina iedzīvotājus ziņot policijai par vietām, kur tiek tirgotas nelegālās akcīzes preces, kā arī narkotiskās un psihotropās vielas un personām, kuras, iespējams, atrodas narkotiku ietekmē. Informēt policiju iespējams, zvanot pa tālruņa numuru 110.

Saziņa ar kontrabandisti

“Bez Tabu” žurnālists, uzdodoties par nelegālo preču tīkotāju, uzsāka saraksti ar tirgoni. Viņa stāstīja, ka preces piegādā no Ukrainas triju dienu laikā, jānorēķinās par preci pirms tās izsūtīšanas. Žurnālistu viņa informēja, ka seši bloki cigarešu, par kuriem izrādīja interesi, maksā 156 eiro.

Taujāta, vai nebaidās iekulties nepatikšanās, piemēram, ar muitas darbiniekiem un sagādāt nepatikšanas klientam, Kristīne apgalvoja, ka, ja pasūta “līdz 10 blokiem, problēmu nebūs 100%”. Tāpat tirgone stāstīja, ka kontrabandas prece tikšot sūtīta, izmantojot lielas kurjerpasta firmas pakalpojumu, turklāt uzsvēra, ka “ir kontrakts ar šo firmu, šādi jau pusgadu sūtu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

piedāvā iegādāties nelegālās cigaretes

Neatradīs preci [muitnieki], ticiet! Nav manās interesēs atstāt klientus neapmierinātus!

Šāda veida preces neatkarīgi no tā, vai tām ir Latvijas vai kādas citas valsts akcīzes markas (kontrabandas ceļā), aizliegts iegādāties internetā ar distances līgumu, brīdina Linna Mukāne, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Rīgas muitas kontroles punktu daļas maiņas vadītāja.

Linna Mukāne
VID Muitas pārvaldes Rīgas muitas kontroles punktu daļas maiņas vadītāja

Šogad esam saukuši pie atbildības ap 200 personām par šādu [tabakas] preču iegādāšanos ar distances līgumiem.

Tiesa, kā norādīja VID pārstāve Mukāne, neatļauti visbiežāk tiek pārdotas, iegādātas no ārvalstīm sūtītas elektroniskās cigaretes, ar to uzpildi saistītās lietas. Klasiskās cigaretes aizvien visbiežāk nonāk paslēptas vilcienu un kravas transporta kravās. VID pārstāve Mukāne sarunā ar “Bez Tabu” apšaubīja, ka kurjerpasts iesaistītos nelikumīgajā rūpalā, kā par to stāstīja tirgone.

Linna Mukāne
VID Muitas pārvaldes Rīgas muitas kontroles punktudaļas maiņas vadītāja

Veicot kontroli, “DHL” sūtījumos no Ukrainas nav konstatētas cigaretes. Piemēram, tas pats “DHL” neved pa taisno no trešās valsts uz Latviju. Tam bāzes stacija ir Vācijā, Leipcigā, kur notiek viena kontrole. Tad sadala pa maršrutiem un un tikai tad sūta uz Latviju, kur priekšā ir nākošā kontrole ar Latvijas muitu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc VID datiem, 2019. gadā VID izņēmis 138 709 701 nelegālo tabakas izstrādājumu (gab.) savukārt šā gada pirmajos deviņos mēnešos – 75 903 040 nelegālos tabakas izstrādājumus (gab).

VP brīdina arī par krāpniecības risku.

Valsts policija

Policija aicina pievērst uzmanību, ka ne vienmēr šie ”tirgotāji” interneta vidē tiešām nodarbojas ar konkrētas preces tirdzniecību – tie var būt viltvārži, kuri no potenciālajiem pircējiem grib izkrāpt naudu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm