tv3.lv

Bērnam draud ar piedzinējiem! Bāriņtiesa bērniem uzgrūž tēva mantojumu ar parādiem; māte šokā

Pēc tēva nāves diviem bērniem Rīgas bāriņtiesa uzspiež nevēlamu nelaiķa mantojumu, kas sagādā pamatīgas problēmas, tai skaitā parādsaistības, raidījumam ziņo bērna māte. Bāriņtiesā uzskata, ka pieņemt mantojumu ir bērnu interesēs.

Raidījuma redakcijā vērsās rīdziniece Mārīte, kurai ir 10 gadus veca meita. Bērna tēvs, ar kuru Mārīte sen nedzīvo kopā, pirms kāda laika nomira. Nelaiķim ir arī cits, vecāks bērns no citas sievietes, kura nebija viņa laulātā. Tā kā abi bērni, tēvam dodoties aizsaulē, tobrīd bija nepilngadīgi, viņu mātes kārtoja formalitātes par tēva atstāto mantojumu.

Pēc tēva nāves bērniem mantojumā pienākas automašīna “Toyota Avensis”, reģistrēta taksometra firma, kas nebija uzsākusi reālu darbību, kā arī vērienīgas parādsaistības aptuveni 2000 eiro apmērā. Ja piekristu pieņemt mantojumu, būtu jāmanto viss, arī parādi. Tieši parādu dēļ bērnu mātes iesniegumā lūdza Rīgas bāriņtiesai, kas pārstāv nepilngadīgo bērnu intereses mantojumu lietās, ļaut nepieņemt mantojumu, norādot, ka tas nav bērnu interesēs. Lūgumu bāriņtiesa noraidīja.

Mārīte
bērna māte

Bāriņtiesa noraidīja mūsu lūgumu, norādot, ka ir jāpieņem mantojums, jo tas ir bērnu interesēs. Pieņemot mantojumu, manai meitai tika jau adresēta kreditora “Vita Credit” vēstule. Pastnieks vēl nobrīnījās – 10 gadus vecam bērnam parādsaistības? Jā, draudu vēstule, ka, ja mēneša laikā nesamaksās, piesaistīs piedzinējus.

Uzskatot, ka pieņemt mantojumu ir bērnu interesēs, bāriņtiesa norādījusi, ka iespējams pārdot nelaiķa automašīnu par aptuveni 6000 eiro, pēc kā nomaksājot parādu, bērniem paliktu aptuveni 4000 eiro.

Bāriņtiesas bezkaislīgais lēmums uzgrūzt mantojumu posta bērnu dzīvi

Nesen nelaiķa vecākajam bērnam iestājās pilngadība. Tad abi mantinieki kopā ar mātēm devās uz Ceļu satiksmes un drošības direkciju (CSDD), lai pārrakstītu spēkratu uz vecākā bērna vārda, lai vēlāk automašīnu varētu pārdot. Pārreģistrācija gan bija nesekmīga, jo CSDD informēja, ka, lai gan automašīnas īpašnieks ir mirušais, tās turētājs ir nu jau bērnu mantotā, kopīpašumā esošā firma. Tāpat standarta numurzīmes automašīnai nav iespējams izsniegt, jo tai izdota taksometra licence. Lai automašīnu pārdotu, pilngadīgajam bērnam jāspēj rīkoties ar firmu, kas atstāta mantojumā un kas ir spēkrata turētāja. Firmai jāatceļ taksometra licenci un jāpārreģistrē automašīnu uz vecākā bērna vārda. Tomēr rīkoties ar firmu viens bērns nevar, jo viss mantojums ir abu bērnu kopīpašumā.

Mārīte
bērna māte

Tā kā automašīnai beigusies tehniskā apskate, tagad mēs to turam maksas placī. Katru dienu par to maksāju 1,50 eiro. Jau samaksāts 21 eiro, bet vēl pat nav skaidrs, kad un kā to varēsim pārdot, cik ilgi tā vēl te atradīsies. Zvanot bāriņtiesai un stāstot, ka saņēmām atteikumu no CSDD, tāpēc nevaram pārdot mašīnu, prasot, ko mums tālāk darīt, ja reiz lika pieņemt mantojumu, atļāva pārdot mašīnu, lai nosegtu kredītsaistības, mums atbildēja – ņemiet juristu. Kāpēc? Tie atkal ir izdevumi, tas viss nav bērnu interesēs!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja bāriņtiesa uzskata, ka pieņemt mantojumu bija bērnu interesēs, nelaiķa jaunākā bērna māte uzskata, ka bāriņtiesai ir jāpalīdz atrisināt problēmas, lai automašīnu varētu pārdot un norēķināties ar kreditoriem. Taujāta, vai bāriņtiesa var palīdzēt “izstrēbt putru”, Rīgas pašvaldības iestādes pārstāve Ginta Subbota raidījumam pauda: “Mēs to par “putru” nesauktu, cilvēkiem ir iespējams konsultēties kaut vai ar juristiem un meklēt dažādus risinājumus. Bāriņtiesa šajā gadījumā nesniegs konsultācijas.”

Bāriņtiesā atzina, ka iestāde, uzgrūžot bērniem mantojumu, neiedziļinājās, vai ir kādi zemūdens akmeņi, kas varētu traucēt automašīnas pārreģistrācijai un pēcākai pārdošanai.

Risinājumus meklējot

Kamēr bāriņtiesa uzskata, ka nav jākonsultē mantojuma saņēmējus un viņu mātes par veidiem, kā pārvarēt birokrātiskos šķēršļus, “Bez Tabu” sazinājās ar notāri Antu Maldupi-Krūmiņu, kura izdeva mantojuma apliecību. Saprotot, ka mantinieki nonākuši neapskaužamā situācijā, notāre sniedza bezmaksas konsultāciju jaunākā bērna mātei Mārītei, paskaidrojot, kā jārīkojas, lai sakārtotu svarīgās formalitātes.

Uzņēmumu reģistrā (UR) “Bez Tabu” noskaidroja, ka UR pavasarī pēc savas iniciatīvas uzsācis firmas vienkāršoto likvidācijas procesu, jo tajā ilgstoši nenotiek saimnieciskā darbība. Jūnija vidū par uzņēmuma likvidēšanu UR paziņos valsts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Tajā brīdī pilngadīgajam bērnam (mantiniekam) svarīgi pirmajam pieteikties par uzņēmuma likvidatoru, informēja UR valsts notārs Armands Bikovskis. Bikovskis norādīja, ka tajā brīdī mantinieks kļūs par uzņēmuma amatpersonu konkrētajā SIA un attiecīgi drīkstēs rīkoties ar mantu, tai skaitā automašīnu. Tomēr, lai mantinieks varētu pieteikties par uzņēmuma likvidatoru, pirms tam jāveic mantojuma sadale (jāatceļ mantojuma kopīpašuma statuss), lai vecākais mantinieks ar firmu varētu rīkoties vienpersoniski.

UR arī brīdināja, ka, ja noteiktajā termiņā firmai pēc publikācijas “Latvijas Vēstnesī” netiks pieteikts likvidators, tā tiks izslēgta bez likvidācijas procesa un visa uzņēmuma manta pāries valstij. Lai veiktu mantojuma reālo sadali (izbeigtu kopīpašumu), bāriņtiesai jāsniedz akcepts šādai darbībai. Līdz ar to Mārīte lūdz bāriņtiesu būt atsaucīgai un palīdzēt steigšus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” uzrunāja arī Tiesībsarga biroju. Tā Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Henzele sniedza skaidrojumu.

Laila Henzele
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja

Lemjot par atļauju mantojuma pieņemšanai, bāriņtiesai jāraugās, vai mantojums nav pārāk apgrūtināts ar parādiem. [..] Vecākam ir jāvēršas bāriņtiesā ar lūgumu lemt par atļauju pieņemt mantojumu vai ar lūgumu – atļaut atraidīt bērna vārdā viņam piekrītošo mantojumu – atbilstoši situācijai un vecāka uzskatiem par to, kas katrā situācijā ir bērna labākajās interesēs. Lietas izlemšanai par atļauju pieņemt vai atraidīt bērna vārdā viņam piekrītošu mantojumu, bāriņtiesai ir jāiegūst pilnīga informācija par mantojuma sastāvu un mantojuma atstājēja parādiem. Jānoskaidro, cik mantinieku pretendē uz atstāto mantojumu un kāda būs bērna domājamā daļa no mantojuma masas. Gadījumos, kad mantojuma masā ietilpst komercsabiedrība, tai skaitā sabiedrība ar ierobežotu atbildību, bāriņtiesai ir jānoskaidro uzņēmuma finansiālā situācija, [..] kā komercsabiedrību plānots pārvaldīt u.c. [..] Atbilstoši bērna attīstībai un izpratnei par mantojuma jautājumu, bāriņtiesai ir jānoskaidro bērna viedoklis par iespējamā mantojuma pieņemšanu vai atraidīšanu. [..]Ja, bērna vecāka ieskatā, bāriņtiesa ir pieņēmusi lēmumu, kas ir pretējs bērna interesēm vai nav pietiekami izvērtēts, vecākam, aizstāvot bērna intereses, ir tiesības un arī pienākums pārsūdzēt bāriņtiesas lēmumu Administratīvajā rajona tiesā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm