tv3.lv

“Mēs neprasījām jaunu kapavietu!” Divām ģimenēm Salaspilī liedz apbedīt radinieku, jo pašvaldībā jauni noteikumi

Salaspils novadā stājušies spēkā jauni saistošie noteikumi, kas paredz – kas un kā apglabājami pašvaldības pārziņā esošajās kapsētās. Vairākas ģimenes pamatīgi pārsteidz jaunās izmaiņas, padarot jau tā skumjo brīdi vēl apgrūtinošāku.

2019. gada 28. oktobrī 16:09

“Pirms pieciem gadiem, rīkojot tuvinieces bēres, noslēdzām līgumu ar pašvaldību, lai Tilderu kapos izveidotu ģimenes kapavietu ar četrām kapu kopiņām. Šogad oktobrī nomira vēl viens tuvinieks – sievietes brālis, taču apglabāt līdzās vienu otram mums liedza pašvaldība, kas pieņēmusi jaunus noteikumus,” tā dažas dienas pirms bēru ceremonijas raksta “Bez Tabu” skatītājs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Salaspils novada domes deputāti devuši zaļo gaismu saistošajiem noteikumiem, kas ļauj apbedīt tikai pašvaldības izvēlētos tuvākos radiniekus, kas turklāt ir deklarēti Salaspils novadā. Tuvāko radinieku lokā iekļauti tikai vecvecāki, vecāki, bērni un mazbērni, kā arī laulātais. Tikmēr ģimenes kapavietas īpašnieka brāļus, māsas, brālēnus un māsīcas apbedīt nedrīkst.

Piemēram, Tilderu kapos ir vairākas kopiņas, kuru īpašnieki, visdrīzāk, jau laikus zina, kas šeit tiks apglabāts, taču pašvaldības jaunie saistošie noteikumi var ieviest pamatīgas korekcijas ģimenes plānos.

Problēmas uz savas ādas jau pieredzējusi Ļeras ģimene, kura Tilderu kapos jau kopš 2001. gada uztur četras apbedījuma vietas. Vien dažas dienas pēc saistošo noteikumu stāšanās spēkā (2019. gada 3. augusts) aizsaulē dodas Ļeras tēvs. Kapavietas īpašniece ir Ļeras vecmāmiņa, tiesa gan, no mātes puses. Līdz ar to Ļeras tēvs neatbilst pašvaldības noteiktajam formulējumam – tuvākais radinieks.

Ļera
sašutusī meita

Mēs nodomājām, ka tēvam ir māsa, kurai arī Tilderu kapos ir kapavieta, kurā jau apglabāts abu brālis un māsas vīrs. Un arī tur neatļāva, jo tēvs jau deklarēts Rīgā.

Pat ja tēvs būtu deklarēts Salaspilī, arī tādā gadījumā bēres Tilderu kapos neizdotos, jo tante nedrīkst apbedīt savu brāli. Tā nosaka pašvaldības jaunie saistošie noteikumi. Sēru brīdī pašvaldība neizdara nekādus izņēmumus un paliek nelokāma. Līdz ar to Ļeras tēvu negribot nākas apglabāt kapos Rīgā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs tā kā Salaspilī neprasījām jaunu kapavietu, prasījām atļauju apglabāt savā vietā, kas mums jau bija. Un, pats smieklīgākais, kad mēs prasījām, lūk, mums tagad vietas paliks tukšas, kas ar tām notiks, mums pateica: “Mēs svešos tur apglabāsim,” piebilst Ļera.

Edmunds Štreihfelds
biedrības “Latvijas Apbedītāju asociācija” valdes priekšsēdētājs

Es, teiksim, piekristu, ka būtu pareizi attiecībā uz jaunām kapuvietām, jo tomēr pašvaldībām ir jādomā par platībām, par zemes resursiem un cik viņi var atļauties. Bet – uz esošām kapavietām… Un kapavietas nomnieks tai ģimenes kapavietai, viņš jau arī tur diez vai apbedīs gluži svešu kaimiņu vai ko. Tas jau, protams, būs kāds no viņiem tuviem cilvēkiem. Man tas īsti neliekas loģiski un pareizi šāds lēmums.

Juridiska kļūda vai deputātu kompetences trūkums? To “Bez Tabu” dodas noskaidrot Salaspils domē. Priekšsēdētājs atvaļinājumā, bet sabiedrisko attiecību speciāliste kameras priekšā runāt atsakās, norīkojot pašvaldības juristu.

“Mēs esam noteikuši tādus tuvākos radiniekus, kādus esam noteikuši, un, neiežogojot vai arī nepasakot konkrēti, nedefinējot, kādas kategorijas, tad mēs nonāktu situācijā, kur kapsēta vienkārši tiktu nekontrolēti aizpildīta,” skaidro jurists Toms Ķikusts.

Speciālistam izskaidrojam skatītāja situāciju, kurā pašvaldība liegusi radinieku apglabāt līdzās viņa māsai, jo kapavietas īpašniece ir māsas meita.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Toms Ķikusts
Salaspils novada pašvaldības jurists

Brāļi un māsas var veidot savas ģimenes. Brāļi un māsas var atbilstoši mūsu noteikumiem nākt un, ja viņi atbilst mūsu noteikumiem, nākt, tātad lūgt piešķirt kapavietu sev kā atsevišķai ģimenei. Nu, tāda ir tā noteikumos noteiktā kārtība, esam definējuši, kas ir tuvākie radinieki. Un sānu līnijas, jā, šeit nav. Brāļi un māsas veido savas ģimenes.

Piemēram, kaimiņu pašvaldībās – Rīgā un Ikšķilē – arī ir strikti noteikumi, taču tie attiecas uz jaunām kapavietām un neskar tās ģimenes kapavietas, kas pieteiktas vēl pirms stājas spēkā katras pašvaldības attiecīgie saistošie noteikumi.

Salaspils novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste aizkadrā gan apstiprina, ka pašvaldība pārskatīs šos saistošos noteikumus un, iespējams, tomēr veiks atkārtotas izmaiņas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm