Mirušos krauj kaudzē kā gaļas gabalus – pēc avārijas Rūjienā atklājas apbedīšanas biznesa netīrās aizkulises

Rūjienā avarējusi apbedīšanas firmas automašīna ar deviņu cilvēku maisos saliktām mirstīgajām atliekām. Iedzīvotāji šādu mirušo pārvadāšanu sauc par necieņu pret nelaiķiem. Pēc avārijas paveras ieskats apbedīšanas biznesa netīrajās aizkulisēs. Firma ilgstoši, pārkāpjot likumu, ved kremēt mirušos uz Igauniju.

2018. gada 24. maijā 19:35

Maijā, tveicīgā dienā, Rūjienā avarēja apbedīšanas firmas “Ritus” automašīna. Tā iebrauca pretējā braukšanas virziena joslā un ietriecās brauktuvi un ietvi norobežojošajā metāla barjerā. Rūjieniešus satrauc redzētais un uzzinātais pēc avārijas. Turpinājumā Rūjienas iedzīvotāja stāstītais “Bez Tabu”:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rūjienas iedzīvotājs

“Tas bija Valmieras apbedīšanas biroja “Ritus” transportlīdzeklis. Busiņā bija deviņu cilvēku mirstīgās atliekas. Šiem nelaiķiem atvadu ceremonijas patiesībā jau bija notikušas iepriekš. Pārsteidzoši ir tas, ka līķus, saliktus maisos, tālāk veda uz krematoriju Igaunijā. Todien ārā bija 28 grādu svelme. Vai šādā pārvadāšanā tiek nodrošināti atbilstoši apstākļi? Cik tālu var aiziet cilvēki?! Kur paliek cieņa pret mirušajiem, kur ir ētika? Vai mirušo piederīgie vispār zina un spēj iedomāties, ka viņu mīļie pēc atvadām dodas ceļojumā baltos maisos, samesti kā malkas pagales mašīnā?”

Maisos deviņi līķi, tos mētā kā pagales

“Bez Tabu” izdodas uzmeklēt vīrieti, kurš piesteidza klāt notikuma vietai pēc avārijas.

“Kad brauca, šoferis aizmiga pie stūres. Un tad [pakaļ mirstīgajām atliekām pakaļ] atbrauca cita automašīna. Arī bija “Ritus” automašīna. No avarējušās automašīnas mirušos kā malku pārkrāva citā automašīnā. No viena auto otrā iemeta deviņus maisus. Stāstīja, ka brauc uz Igauniju, tur laikam kremēšana lētāka. Otra mašīna pēc avārijas atbrauca pēc stundas vai pat vēl vēlāk. Kaut kādas aukstuma iekārtas mašīnā tur diez vai bija, ārā bija karsti, nezinu, kā tiem līķiem tur bija,” atminas Rūjienas iedzīvotājs.

Valsts policijā (VP) informē, ka konkrētais ceļu satiksmes negadījums noticis, apstiprina arī to, ka automašīnā vestas deviņu cilvēku mirstīgās atliekas. Uzsākta lietvedība par trešās personas īpašuma – metāla norobežojuma – bojāšanu. Tiesa, VP Vidzemes reģiona pārvaldes Patruļpolicijas priekšnieks Jānis Lūks stāsta, ka šoferis skaidrojis, ka avarējis pēc tam, kad palicis slikti, nevis aizmigšanas dēļ. J. Lūks norāda, ka, iespējams, šoferim būs jāveic pirmstermiņa veselības pārbaude, lai pārliecinātos , ka satiksmē neapdraud sevi un citus.

Kremē Igaunijā, jo “lētāk”

Apbedīšanas firma “Ritus” sadarbojas ar krematoriju Igaunijas pilsētā Veru. Taujāts, vai piederīgie zina, ka pēc atvadām nelaiķus vedīs kremēt uz Igauniju, “Ritus” birojā Valmierā sastaptais firmas pārstāvis atbild apstiprinoši. Stāsta, ka pēc kremēšanas Igaunijā tiek izsniegta pavadzīme, kas pierāda pakalpojuma sniegšanu, turklāt, kā stāsta “Ritus” pārstāvis, cilvēki paši vēršas pie apbedītājiem, zinot, ka kremēšana notiek Igaunijā, jo par to informē interneta vietnē.

“Bez pavadraksta nemaz nedrīkst apbedīt kapos. Jābūt pavadrakstam. Viss ir oficiāli,” teic pārstāvis.

Taujāts, kāpēc kremēšanu neveic Valmieras krematorijā, “Ritus” pārstāvis stāsta, ka kremēšana Igaunijā esot “daudz lētāka”. Kritizē apbedītājus-konkurentus Valmieras krematorijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tur jau skatās pēc snuķa, cik esi maksātspējīgs. Ja esi maksātspējīgs, var paprasīt ap 900 eiro, ja nav naudiņas – būs 400 eiro. Tāpēc mēs sadarbojamies ar Igauniju, jo viņu piedāvājums ir tāds, ka grēks atteikties,” teic “Ritus” pārstāvis.

Pārstāvis sazinās ar “Ritus” priekšnieku, kurš aizliedz vairāk stāstīt par firmas darbību, tai skaitā par apstākļiem, kādos mirušos nogādā Igaunijā.

Sazinoties ar Valmieras krematoriju, tur stāsta, ka pie viņiem iespējams kremēt par skaidrām cenām, turklāt par valsts pabalstiem, netērējot savu naudu, atšķirībā no “Ritus”, kur varot atklāties papildu izmaksas. Uzsver: Valmieras krematorijas darbību līdz sīkumiem stingri kontrolē pašmāju likumdošana, savukārt krematorija kaimiņzemē Veru vairāk atgādinot garāžu ar krāsni, kur apstākļi esot ļoti apšaubāmi.

Gadiem pārkāpj likumu jeb ved “pa kluso” kā gaļu maisos. Vai tuvinieki zina visu?

“Bijuši atgadījumi, turklāt visnotaļ bieži, ka kāds apbedītājs pasaka tuviniekam, ka kremācija notiks, piemēram, Valmieras krematorijā. Vēlāk cilvēks atbrauc pakaļ urnai un noskaidro, ka nē, tādas situācijas nav. Brauc, prasa Valmieras krematorijā, kur ir urna, bet tur neko nezina, tātad apbedītāji ir melojuši tuviniekiem. Cik man zināms, pēdējā pusgada laikā ir vismaz divi kriminālprocesi tieši saistībā ar kremācijām Igaunijā. Attiecīgi iedzīvotāji sūdzējās par to, ka nav saprotams, uz kāda tiesiska pamata mirušie tiek transportēti, kāpēc netika izteikta tuvinieku piekrišana,” par apbedīšanas biznesa netīrajām aizkulisēm stāsta Edgars Timpa, Latvijas Apbedītāju asociācijas pārstāvis.

Veselības inspekcijā (VI) informē, ka mirušā transportēšanu stingri reglamentē normatīvie akti, lai miruša cilvēka ķermeni ievestu Latvijā vai izvestu no Latvijas, to ievieto hermētiski noslēgtā zārkā, kas piepildīts ar šķidrumu uzsūcošu materiālu. Ja nepieciešams, zārku aprīko ar speciālu ierīci, kas nodrošina zārka iekšējā gaisa un ārējā gaisa spiediena līdzsvaru un attīra no zārka izplūstošo gaisu. Līdz ar to, kā norāda VI, veids, kā mirušos pārvadā “Ritus”, ir pretrunā likumam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat ir noteikta prasība saņemt VI izsniegtu atļauju, lai miruša cilvēka ķermeni varētu izvest no Latvijas. Pēdējo divu gadu laikā SIA “Ritus” nav izsniegtas Inspekcijas atļaujas miruša cilvēka ķermeņa izvešanai no Latvijas, kas arī liecina, ka apbedīšanas biznesmeņi rīkojas nelikumīgi.

“Jāuzdod jautājums: vai šajā gadījumā nav saskatāmas pazīmes, kas atrunātas Krimināllikumā par līķu apgānīšanu? Manuprāt, tiesībsargājošajām iestādēm nopietni jāpievērš uzmanība šim jautājumam,” teic Timpa.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm