tv3.lv

“Mudinot izvairīties no eksāmeniem, skolotāji glābj pakaļas?” Ziņo, ka Liepājas skolā 9. klases audzēkņus glābj no valsts pārbaudījumiem

2020. gada 5. martā 19:43

Liepājas 8. vidusskolā skolas vadība skolēnus mudina izvairīties no 9. klases eksāmenu kārtošanas, silti iesakot nokārtot ārsta atbrīvojumu no pārbaudījumiem, ziņo skolēna māte, to apstiprina arī paši skolēni.

Ar “Bez Tabu” komandu sazinājusies Liepājas 8. vidusskolas audzēkņa mamma, kura vēlas palikt anonīma.

skolēna māte

Kas notiek Liepājas 8. vidusskolā? Kāpēc skolotāji 9. klases skolēniem liek ņemt ”baltās lapas”, lai nebūtu jāliek eksāmeni? Tas ir pilnīgi nesaprotami! Skolotājas visu gadu garumā nav bijušas spējīgas iemācīt bērniem kaut ko, tagad piesedz savas, rupji sakot, pakaļas, gādājot, lai bērniem nebūtu jāliek eksāmeni. Spiež vecākus ņemt ”baltās lapas”.

Skolēni: Mūs mudina nekārtot eksāmenus

Pie Liepājas 8. vidusskolas “Bez Tabu” uzrunā divus nejaušus garāmgājējus, 9. klases skolēnus, kuri stāsta, ka viņi būs to pulkā, kuriem eksāmeni nebūs jākārto. Par izvairīšanos no pārbaudījumiem ir priecīgi, jo nemācās diez ko labi, bet īsti neizprot, vai iemesls, kāpēc skolas vadība viņus mudina izvairīties no eksāmeniem, ir pamatots. Skolēni stāsta, ka mācību iestādē no eksāmeniem glābj tos, kuriem ir vājas sekmes.

saruna ar 9. klases skolēniem

Skolēns: Mums visiem [9. klašu skolēniem] saka, lai kārtojam ārsta zīmes,bet tā arī ir, es arī neuzrakstīšu, tāpēc man ir atbrīvojums.

Žurnālists: Tev pateica skolotāja?

Skolēns: Nevis skolotāja, bet mācību pārzine pateica.

Žurnālists: Kāda ir tava diagnoze, ko viņš uzrakstīja?

Skolēns: Labs jautājums. To es nezinu.

Otrs skolēns: Es arī darīšu to visu [kārtošu ārsta atbrīvojumu].

Žurnālists: Jo arī pateica mācību pārzine?

Otrs skolēns: Jā.

Skolēns: Vēl manam brālim. Daudziem. Pārsvarā visai klasei. Citiem saka, ka var nokārtot eksāmenu. Man arī teica, ka tā jau varētu likt, bet ieteica nokārtot atbrīvojumu.

Žurnālists: Kā viņa pasaka?

Skolēns: Viņa pienāca pie manis un sāka teikt par atbrīvojumiem no eksāmeniem.

Žurnālists: Pasaka, ka tāpat būs slikta atzīme, ja?

Skolēns: Jā.

Žurnālists: Jūs ejat uz slimnīcu pie ārstiem?

Skolēns: Jā, es uz Dārtas ielu [Psihiatrisko klīniku] gāju. Psihoterapeiti arī šokā par to visu.

Skolas vadība: Nemudinām, mēs atgādinām par tiesībām

Liepājas 8. vidusskolas vadība skolēnu un viņu uzrunāšanu šajā sakarā nesauc par mudināšanu bēgt no eksāmenu kārtošanas, skolas vadība vien atgādinot par tiesībām.

Marika Daubure
Liepājas 8. vidusskolas direktores vietniece

Pagājušā gada rudenī iznāca jauni Ministru kabineta noteikumi, kuri nosaka, ka, beidzot 9. klasi, skolēni var saņemt atbrīvojumu no eksāmena ar viena ārsta parakstu. Iepriekš bija jābūt vismaz divu ārstu parakstiem, un pašvaldībā bija komisija, kas izvērtēja iesniegtos dokumentus un atbrīvoja vai neatbrīvoja skolēnu no eksāmena. No šī gada atbrīvošanas process ir vienkāršots. Vecākus mēs pilnīgi noteikti vienmēr informējam par visu jaunāko, kas parādās Ministru kabineta noteikumos saistībā ar izglītību.

Taujāta, vai teorētiski skolai būtu izdevīgi atsijāt no eksāmenu kārtošanas tos, kuri var sabojāt skolas līmeni ar vājiem eksāmenu vērtējumiem, direktores vietniece Marika Daubure atbild: “Teorētiski tā varētu būt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pērn Liepājā likvidēja vakarskolu un internātskolu. Mācību iestāžu audzēkņus pievienoja Liepājas 8. vidusskolai. 8. vidusskolas mācību pārzine Anita Kļaviņa-Kļava nenoliedz, ka daudzi skolēni jaunpienācēji ir ar ne visai labiem mācīšanās paradumiem.

Anita Kļaviņa-Kļava
Liepājas 8. vidusskolas mācību pārzine

Nenoliedzami, mūsu skolā ir bērni. kuri mācās pēc tā saucamās 56. programmas. Tie ir mācīšanās traucējumi, bet tā nav garīgā atpalicība. Tās varētu būt dažādas logopēdiskas problēmas, uzmanības deficīts. Nav tā, ka mēs speciāli bērnus mudinām izņemt atbrīvojumus.

Izglītības kvalitātes uzraugi skeptiski

Mācību kvalitāti uzraugošajā Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) stāsta, ka, tuvojoties eksāmenu laikam, IKVD saņem signālus par nepamatotiem atbrīvojumiem no eksāmeniem.

Juris Zīvarts
IKVD Uzraudzības departamenta direktors

Pienāk informācija, ka pedagogi kādu apstākļu dēļ mudina izņemt zīmes. Nereti, vaicājot skolā, kāpēc tā mudina, atbild, ka tas bijis tikai joks vai tikai ieteikums, vai informēšana. Mēs uz to raugāmies ļoti skeptiski, jo ārsta zīme, atbrīvošana no eksāmeniem ir pamatojama tikai ar pamatotu iemeslu – veselības stāvokļa vai citu iemeslu dēļ, kas tiešām liedz kārtot eksāmenus. Tas nevar būt viens no variantiem, kā nekārtot eksāmenu. Tādējādi netiek mācīta atbildība. Kritiski vērtējams tas, ka, tuvojoties kaut kam nozīmīgam, meklējam risinājumus, kā no tā izvairīties. Te ir saskatāma līdzība ar situāciju, kad pieaudzis cilvēks pieprasa zīmi un nenāk uz darbu. Arī šajā situācijā būtu jāizvērtē, cik pamatots ir atbrīvojums.

IKVD pārstāvis Juris Zīvars informē, ka, saņemot signālus par salīdzinoši daudzskaitlīgāku atbrīvojumu skaitu kādā mācību iestādē, izglītības kvalitātes uzraugi lūdz Veselības inspekcijai pārbaudīt ārsta, kas atbrīvojis no eksāmeniem, atbildību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm