“Mums reāli “iegrieza”!” Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņus pārsteidz pēkšņā stipendiju “apcirpšana”

Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņi neizpratnē par negaidīto stipendiju samazinājumu oktobrī par 20 eiro. “Bez Tabu” redakcijā vēršas izglītības iestādes audzēkņi, kuri studē Talsu novada Laidzes ciema struktūrvienībā.

2018. gada 2. novembrī 19:53

Visās Rīgas Valsts tehnikuma struktūrvienībās studē teju divarpus tūkstoši audzēkņu.

Ar “Bez Tabu” sazinās audzēkne, kura vēlas palikt anonīma.

Tehnikuma audzēkne

“Šomēnes (oktobrī) ieskaitīja stipendijas. Stipendijas kā kuram: 80, 90 eiro. Bet no katras stipendijas tika novilkti 20 eiro. Pilnīgi visiem. Visiem Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņiem. Mēs nezinām, par ko tas ir. Nav jau smuki, jo kopmītnēs dzīvojošiem studentiem jāmaksā par kopmītnēm. Tie 20 eiro ir no svara. Turklāt tā nav pirmā reize, tā jau ir otrā reize, kad “norauj nost”. Pagājušā reize bija šogad, laikam aprīlī.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” Laidzē uzrunātie studenti informē, ka mēnesī var saņemt līdz par 140 eiro lielu stipendiju, tās apmērs esot atkarīgs no sekmēm. Ja allaž studenti rēķinās, ka par konkrētām sekmēm saņem puslīdz konkrētu stipendiju, tad oktobrī ieskaitītais kontos pārsteidzis.

“No sākuma nevienu nepabrīdināja par to. Bija diezgan skumīgi pēc tam. Par “kojām” jāmaksā, pusdienām, transportu. Diezgan “iegrieza”,” teic cita studente.

Studenti stāsta, ka arī iepriekš bijuši gadījumi, kad stipendijas “apcirptas”. Laidzes filiāles vadība kopējā apziņošanas sistēmā sniegusi paskaidrojumu vien pēc nepatīkamā pārsteiguma. “Oktobrī visiem Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņiem paaugstinātās stipendijas tika samazinātas par 20 eiro. Cerams, nākamajā mēnesī viss būs normāli,” šāds ir paziņojuma fragments.

Laidzes struktūrvienībā uzrunātā administrācijas pārstāve noraida pārmetumus par studentu  neinformēšanu laikus, iesaka ar interesējošiem jautājumiem vērsties pie Rīgas Valsts tehnikuma priekšniecības Rīgā.

Stipendiju apmēra samazināšanās oktobrī saistītas ar studentu sekmju līmeņa uzlabošanos, informē Rīgas Valsts tehnikuma direktora vietniece Dace Rozenblate, piebilstot, ka stipendijas sarukušas visās izglītības iestādes struktūrvienībās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dace Rozenblate
Rīgas Valsts tehnikuma direktora vietniece

“Arī mēs bijām ļoti nepatīkami pārsteigti [par nespēju samaksāt stipendijas ierastajā apmērā], tomēr, no otras puses, ļoti patīkami pārsteigti, jo septembrī tehnikuma audzēkņi bija sekmīgāki nekā parasti. Viņiem bija daudz mazāk neattaisnotu kavējumu. Līdz ar to stipendiju fondā pēkšņi pietrūka naudiņas. Oktobrī mums pietrūka 30 tūkstoši eiro.”

Rozenblate teic, ka studenti nevar rēķināties ar tādu pašu stipendiju kā iepriekšējā mēnesī, pat ja sekmes ir identiskas vai līdzīgas, jo naudu var atņemt tie, kuriem sekmes ir uzlabojušās.

“Vidēji uz katru studentu mums valsts iedalījusi 47 eiro. Teorētiski, ja visi būs sekmīgi, neviens nekavēs mācības, vairāk nekā 47 eiro nevarēsim viņiem maksāt. Stipendiju nolikumā ierakstīts, līdz tādai un tādai summai. Ja mums nauda paliek pāri, izmaksājamo summu vara palielināt,” saka Rozenblate.

Kopējais budžets oktobra stipendijām tehnikumā bija 94 tūkstoši eiro. Ierasto stipendiju apmēru liedza izmaksāt arī fakts, ka jaunajā mācību gadā esot lielāks jauno studentu pieplūdums, nekā ierasts, arī viņiem pienākas stipendijas.

Dace Rozenblate
Rīgas Valsts tehnikuma direktora vietniece

“Budžets ir budžets. Septembrī mums bija diezgan liela uzņemšana. Septembrī mēs stipendijās iztērējām 113 tūkstošus. 11 tūkstošus aizņēmāmies no oktobra stipendiju budžeta. Acīmredzot, maijā nemācējām saplānot, cik audzēkņu iestāsies izglītības iestādē. Varbūt tā bija mūsu kļūda. Sākotnēji oktobrī pirms izmaksāšanas rēķinājām, vai varētu pietikt ar 10 eiro samazinājumu. Sapratām, ka nepietiks, tāpēc ir tie 20 eiro. Students nevar rēķināties, ka par tādām pašām sekmēm kā iepriekšējā mēnesī saņems tādu pašu stipendiju. Varbūt nevarēs aizvest tagad meiteni uz kino, bet tad lai atrod bezmaksas televīziju.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rozenblate arī informē, ka par stipendiju sarukumu visu struktūrvienību vadītāji bijuši informēti 10 dienas pirms naudas izmaksāšanas studentiem.

Nelielā studentu skaita dēļ vairs nav izdevīgi uzturēt plašās izglītības iestādes telpas un kopmītnes, tāpēc nolemts Laidzes struktūrvienību likvidēt. Palikušie studenti no nākamā gada varēšot pabeigt mācības Talsos. Notiekot sarunas ar Talsu novada pašvaldību, vai vietvara varētu pārņemt ēkas savā paspārnē, kad tajās vairs nebūs studentu, informē Izglītības un zinātnes ministrijā.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm