tv3.lv

“Mūs paverdzināja!” Celtniekus no Latvijas Norvēģijā pamatīgi “uzmet”; priekšnieki – tautietis un igaunis – vaino viens otru algu zādzībā

“Mūs tur paverdzināja!” tā secina tautieši, kuri, dodoties darba gaitās uz Norvēģiju, cerēja labi nopelnīt, bet attapās pie sasistas siles. Darba devējs palicis parādā ievērojamas naudas summas. “Uzmetienā”, kā to sauc dusmīgie celtnieki, vaino priekšniekus no Latvijas un Igaunijas.

2021. gada 4. martā 18:42

Raidījums “Bez Tabu” uzklausīja divus Talsu puses iedzīvotājus – Mārtiņu un Andri -, kuri pagājušā gada rudenī cita tautieša – Raimonda – aicināti kopā ar vēl vairākiem Latvijas iedzīvotājiem devās darba gaitās uz Norvēģiju, kur visus gaidīja darbs celtniecībā. Par darbu pirmajās nedēļas algu samaksāja, bet jau tad bija nekorekta nostrādāto stundu uzskaite, stāsta uzklausītie tautieši. Vēlāk par darbu un dīkstāvi, kad darbu nebija, bet ko arī paredzēts apmaksāt, nopelnīto neesot saņēmuši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mārtiņš
pieprasa nopelnīto naudu

Ļoti ātri sākās problēmas. Esi izdarījis darbu, sola, ka rīt būs nauda. Tās nav. Bet tās nav arī pēc trim, četrām dienām. Sapratām, ka ir problēmas. Bez naudas Norvēģijā, valstī, kur ir ļoti dārga dzīvošana, nevar vienkārši eksistēt uz solījumiem, ka nauda būs kaut kad.

Andris
viens no “uzmestajiem”

Priekšnieks [Raimonds] teica, ka norvēģi nav samaksājuši. Bet viņš ir mūsu priekšnieks, mums bija no kaut kā jādzīvo. Ja nebūtu ģimenes, kas palīdzēja ar naudu, nevarētu tur nopirkt pārtiku.

Nopelnīto par darbu un samaksu par dīkstāvi no konkrētās brigādes neesot saņēmuši vismaz pieci cilvēki, kopā parādā esot vairāk nekā 20 tūkstošus eiro, apzinājis problēmas vērienu, lēš Mārtiņš. Iespējams, palikušo bešā ir vairāk, un parāda summa lielāka.

Mārtiņš
pieprasa nopelnīto naudu

Tas bija velti iztērēts laiks. Novembra beigās ģimene atsūtīja naudu biļetei uz Latviju. Tā es atgriezos mājās.

Nesaņēmuši samaksu par darbu, strādnieki atgriezās Latvijā. Jau esot mājās, priekšnieku Raimondu turpinājuši tirdīt par nepieciešamību norēķināties, un Raimonds turpinājis dot veltas cerības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mārtiņš
pieprasa nopelnīto naudu

Visu laiku bija atrunas, ka vainīgs esot kāds cits, kurš it kā neesot norēķinājies ar viņu, tāpēc nevarot izmaksāt algas.

Uzrādot saraksti ar būvobjekta ģenerālbūvnieka pārstāvi, Mārtiņš stāsta, ka saziņā Norvēģijas uzņēmuma pārstāvi saņēmis apstiprinājumu (pārskaitījuma apliecinājumu), ka ģenerāluzņēmējs norēķinājies par strādnieku darbu ar grāmatvedības firmu, kas, kā sarakstē apgalvo ģenerāluzņēmēja pārstāvis, apkalpo priekšnieka Raimonds firmu “OK Prosjekt AS”. Mārtiņš raidījumam uzrādīja ar šo tautieša Raimonda firmu slēgto līgumu, savukārt Andris stāsta, ka arī viņam ir līgumattiecības ar šo uzņēmumu, bet priekšnieks Raimonds to viņam ar viltu esot atņēmis. Pieļauj, ka tādā veidā Raimonds centies likvidēt pierādījumu par sadarbību ar uzņēmumu.

Priekšnieki latvietis un igaunis vaino viens otru algu zādzībā

Telefonsarunā ar “Bez Tabu” Raimonds noraida pārmetumus, stāstot, ka esot bijis tāds pats ierindas darbinieks kā Mārtiņš un Andris. Persona, kas palikusi parādā, esot Igaunijas pilsonis Kristiāns, kuram viņš esot palīdzējis sapulcēt strādniekus no Latvijas.

Raimonds
noraida pārmetumus

Es biju tieši tāds pats darbinieks kā viņi. Es biju darba uzraugs, darbu vadītājs. Mēs strādājām uz igauņu firmu. Sākās visas neizmaksāšanas. Tāpat arī man, bet viņi prasa no darba uzrauga kaut kādu naudu, man vispār nav saistības ar izmaksām.

Taujāts, kāpēc strādniekiem noslēgti līgumi ar viņa firmu, Raimonds stāsta, ka tas ticis darīts pēc priekšnieka igauņa Kristiāna lūguma. Tā kā igauņa Kristiāna firma “OK PROJEKT OÜ” reģistrēta Igaunijā, bet Norvēģijas likumdošana neļaujot vietējiem uzņēmumiem (šajā gadījumā – konkrēto būvdarbu ģenerālveicējam) slēgt līgumus ar ārzemēs reģistrētiem uzņēmumiem, tāpēc darbinieki noslēdza līgumus ar Raimonda firmu, kas reģistrēta Norvēģijā. Raimonds stāsta, ka piesaistītais grāmatvedis saņemto naudu par darbu esot pārskaitījis uz igauņa Kristiāna firmu, savukārt Kristiāns neesot norēķinājies ar viņu un pārējiem strādniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raimonds
noraida pārmetumus

Viņš uztaisīja šādu mahināciju. Nauda pa taisno aizgāja uz Igauniju. Naudai pat neesmu pieskāries.

Savukārt Igaunijas pilsonis Kristiāns telefonsarunā ar “Bez Tabu” vaino Raimondu, apgalvojot, ka viņš nozadzis naudu. Tā esot pārskaitīta firmai “OK Prosjekt AS”, kas reģistrēta Norvēģijā un kuras priekšnieks ir Raimonds. Kristiāns stāsta, ka šī firma reģistrēta pēc viņa paša iniciatīvas, lai varētu slēgt līgumus ar vietējiem uzņēmumiem. Tās pārvaldīšanu, algu izmaksāšanu esot uzticējis Raimondam.

Kristiāns
vaino zādzībā partneri no Latvijas

Raimonds savāca visu naudu, kas bija kontā, kuram man nebija piekļuves. Raimonds ir noziedznieks! Raimonds manipulēja ar puišiem, noskaņojot visus pret mani! Runājis tik daudz muļķību! Viņš melo! Es strādniekam Mārtiņam teicu, ka man sirds ir pareizajā vietā. Ja sakārtošu biznesu, es viņam samaksāšu nopelnīto. Viņam [Raimondam] bija plāns savākt naudu, kas nonāk līdz viņam, un pazust. Es vērsos Norvēģijas policijā un Igaunijas policijā. Piemēram, Igaunijas policijā atbildēja, ka, tā kā tas noticis Norvēģijā, jāvēršas pie norvēģiem. Norvēģijas policija savukārt atbildēja, ka puiši ir no Latvijas, tāpēc jāvēršas Latvijā. Tāpēc es vispār nesapratu, kur vērsties.

Noliedzot arī igauņa Kristiāna pārmetumus, Raimonds stāsta, ka vērsies tiesībsargājošajās iestādēs, ziņojot par bijušo sadarbības partneri: “Man Igaunijā vērstas prasības iestādēs, lai piedzītu naudu no igauņu firmas. Norvēģijā arī ar advokātiem notiek visas darbības.”

Tikmēr strādnieki Andris un Mārtiņš jau paguvuši vērsties Latvijas Valsts policijā, kur gan atteikts ierosināt kriminālprocesu. Valsts policijas pārstāvji atteicās sniegt komentārus raidījumam “Bez Tabu”. Pašmāju likumsargu atteikumu vismaz Mārtiņš grasās pārsūdzēt Prokuratūrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bešā palikušie Mārtiņš un Andris stāsta, ka pēc sadarbības ar abiem priekšniekiem par pieredzi pastāstījuši plašākai sabiedrībai interneta vidē, un vēlāk atsaukušies arī citi, kurus iepriekš esot aptinis ap pirkstu Raimonds.

Mārtiņš vērsies Valsts darba inspekcijā, ziņojot par abiem priekšniekiem. Mūsmāju Valsts darba inspekcija sūdzību pāradresējusi Norvēģijas un Igaunijas kolēģiem.

Norvēģijas Darba inspekcijas atbilde raidījumam “Bez Tabu”

Izlasot sūdzību, ar nožēlu jāatzīst, ka diemžēl šādi gadījumi nav retums. Algu neizmaksāšanas gadījumos ar reģistrētu vēstuli jāvēršas pie darba devēja, pieprasot darba samaksu. Ja darba devējs nereaģē, jāvēršas kompetentajā iestādē, kas uzsāks lietvedību un problēmu risinās tās ietvaros, vai pāradresēs lietu tiesai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm