tv3.lv

“Nav patīkami vilkt to visu ārā!” “Rīgas ūdens” un iedzīvotāji turpina piesārņot Daugavu

Rīga, Daugavas krasts pie pagrieziena uz Voleriem. Kopš iepriekšējās reizes, kad šo vietu apsekoja Bez Tabu, aizritējuši aptuveni trīs gadi. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai novērstu toreiz konstatētu problēmu – notekūdeņu iepludināšanu Daugavā, turklāt kopā ar atkritumiem.

Tomēr arī šoreiz sastaptie makšķernieki atklāj, ka zivju vietā nereti nākas izvilkt tamponus, biksīšu ieliktnīšus, mitrās salvetes un citus upē iepumpētos “labumus”.

Salīdzinot ar situāciju pirms trim gadiem, Daugavā novadīto neattīrīto notekūdeņu apjoms caur avārijas izlaidēm ir būtiski samazinājies, to uzsver Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes direktors Kalvis Avotiņš.

Tiesa gan, dienests uzreiz arī akcentē nupat saņemtos oficiālos datus par šī gada pirmo pusi. Proti, 2022.gada pirmajos sešos mēnešos Daugavā iepludināts tikpat liels apjoms neattīrīto notekūdeņu kā pērn visa gada laikā.

Gluži kā pirms trim gadiem arī tagad pie pagrieziena uz Voleriem vaininieku ailītē biežāk locīts uzņēmuma “Rīgas ūdens” nosaukums, kas vēl joprojām apgalvo – par situāciju zinām, risinājuma tik ātri nebūs.

Sandris Vanzovičs
“Rīgas ūdens” pārstāvis

Rīgā joprojām pastāv, daudzviet pastāv kopīgā sadzīves kanalizācija un lietus ūdens novadīšanas sistēmas, kā tam nevajadzētu būt. Šādās te trakās dienās, lai mēs neapdraudētu šo bioloģiskās attīrīšanas ciklu, tad mēs esam spiesti attaisīt avārijas izlaides.

Kritiskākās situācijas esot lietainākajās dienās. Un tieši tad no caurules, kas atrodas Daugavā dažus desmitus metrus no krasta, plūst ne tikai ūdens, bet arī jau iepriekš pieminētie atkritumu veidi, kam nokļūt šādā veidā ūdenī nemaz nevajadzētu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jā, ir mēneši, kuros šīs te avārijas izlaides nākas darbināt. Un tad tur [Daugavā] var nonākt arī jūsu pieminētie priekšmeti, kuriem vispār sadzīves kanalizācijā nevajadzētu atrasties nekādā veidā. Tāda nu mūsu iedzīvotāju paradumi ir, diemžēl,” turpina Vanzovičs.

Caurule Voleros esot “Rīgas ūdens” pēdējais bastions krīzes situācijās, kad pilsētā nolīst patiesi iespaidīgs daudzums nokrišņu. Tamlīdzīgas avārijas izlaides vietas Daugāvā ir vairākas. Un par radīto piesārņojumu uzņēmums arī maksājot nodevas valstij vairāku tūkstošu eiro apmērā.

“Rīgas ūdens” gan neiesaistoties Daugavas attīrīšanas darbos, uzskatot, ka gana ar lielo dabas resursa nodokli. Tikmēr Valsts vides dienests oponē. “Ievērojot principu, piesārņotājs maksā, tad šajā gadījumā tur nav pamata kādam citam uzdot šo par pienākumu veikt,” piemetina Avotiņš. Līdz ar to dienesta ieskatā “Rīgas ūdenim” ne tikai jāmaksā nodoklis, bet arī jāorganizē upes gultnes attīrīšana pie visām avārijas izlaidēm Daugavā. Un tādas ir piecas.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm