tv3.lv

“Neizsaucot policiju, rīkojās bezatbildīgi!” Gulbenes domniece pēc sadursmes ar velosipēdisti kārto lietas “pa savam”

2020. gada 17. februārī 20:25

Gulbenes centrā, krustojumā starp domes un Valsts policijas ēku, Gulbenes domes izpilddirektore Lienīte Reinsone, braucot pie auto stūres, iekļūst ceļu satiksmes negadījumā, satriecoties ar velosipēdisti, pēc kā neizsauc policiju. Tā vietā pašvaldības amatpersona situāciju risina pēc saviem ieskatiem: nogādā sirmgalvi mājās un organizē velosipēda remontu. Vēlāk sirmgalvi slimnīcā nogādā viņas mazdēls, tur viņai konstatē traumas, kas nu pamatīgi ietekmē viņas ikdienu. Uzzinājis par domes izpilddirektores Reinsones, kā to pats sauc, centieniem paglābt savu ādu, sirmgalves mazdēls sociālajā tīklā publicē Reinsoni atmaskojošu ierakstu, pēc kā pie viņa mājās esot ieradies Reinsones dzīvesbiedrs, kurš esot centies uzpirkt cietušās radinieku, cenšoties panākt neglaimojošā ieraksta dzēšanu no sociālā tīkla un neziņošanu policijai.

Gulbenietis Edgars stāsta, ka februāra sākumā ieradās 76 gadus vecās vecmammas dzīvesvietā, lai apciemotu viņu.

Edgars
sadursmē iekļuvušās sirmgalves tuvinieks

Iebraucu pie vecmammas un redzēju, ka viņai ir slikti, nevar paiet. Vaicāju, kas noticis, bet viņa nestāstīja. Kaut ko slēpa. Tagad saprotu, ka varbūt baidījās. Vairākas reizes pēc tam bijām dažādās slimnīcās. Vienā vietā konstatēja atslēgas kaula plīsumu, vēl arī stiprus sasitumus. Vecmamma pastāstīja, ka viņai uzbrauca virsū automašīna. Prasīju: kāpēc nesauca policiju? Viņa man atbildēja, ka viss ir labi, ka nav nekas traks. Es teicu: “Kā nav traks?! Tu nevari paiet!”

Domniece neatsaucas, aculiecinieks gan

Iztaujājot vecmammu, Edgars uzzinājis vairāk par notikušo. Pēc omītes stāstītā, viņa ar velosipēdu minusies pa galvenās Ozolu ielas ietvi; tobrīd pa otršķirīgo Ābeļu ielu krustojumā ar Ozolu ielu tuvojusies automašīna; auto neesot devis ceļu velosipēdistei, uztriecoties virsū.

Edgars
sadursmē iekļuvušās sirmgalves tuvinieks

Pēc tam nākamajā rītā sociālajā tīklā “Facebook.com” ieliku ierakstu, ka meklēju kādu, kurš redzēja notikušo sadursmi. Vēl ierakstā rakstīju, ka būs labāk, ja atsauksies pats vainīgais.

Vēlāk ierakstam sociālajā tīklā esot atsaucies sadursmes aculiecinieks, kurš pastāstījis, ka piefiksējis konkrēto automašīnu. Vēlāk Edgars uzzinājis, ka pie konkrētā auto stūres sadursmes brīdī braukusi Gulbenes novada domes izpilddirektore Lienīte Reinsone. “Bez Tabu” sazinās ar aculiecinieku, kurš Edgara ierakstam atsaucās kā notikušā aculiecinieks.

atsaucies kā liecinieks

Redzēju, ka pa trotuāru brauc sieviete ar velosipēdu. Redzēju, ka automašīna “Volvo” vai “Honda” uzbrauca uz borta un uztriecās virsū velosipēdistei. Mašīna bija kustībā. Es apstājos, ieslēdzu avārijas gaismas, pajautāju sievietei, vai viss kārtībā. Viņa teica, ka viss ir kārtībā. Tad es pajautāju sievietei, kas brauca ar automašīnu, lai pabrauc malā no ceļa. Pēc tam aizbraucu uz darbu.

Pašvaldības amatpersona cenšas nokārtot pēc saviem ieskatiem; sirmgalves tuvinieks pastāsta par domnieces rīcību sociālajā tīklā

Edgars un viņa dzīvesbiedre Laura turpinājuši iztaujāt radinieci. Atsaucoties uz viņas sacīto, stāsta versiju “Bez Tabu” komandai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laura
sirmgalves mazdēla Edgara dzīvesbiedre

Viņa [velosipēdiste] esot braukusi pāri krustojumam. Redzējusi, ka brauc automašīna. Sākusi braukt lēnāk. Redzēja, ka automašīna apstājas. Droši turpināja braukt tālāk, bet uz ceļa vēl netika. Tad notika tā sadursme. Tobrīd automašīna jau brauca. Notika sadursme. No automašīnas izkāpa sieviete, vaicāja, vai viss ir labi? Vecmamma atbildēja, ka viss ir labi, pēc kā autovadītāja automašīnu novietoja stāvvietā. Pēc tam autovadītāja palīdzēja salasīt maisiņus, iedevusi savu maisiņu, kur visu salikt. Gribējusi aizstumt riteni, bet nevarēja pastumt, jo rats bija saliekts. Aiznesa riteni. Pēc tam aicināja vecmammu nākt līdzi, kāpt automašīnā, piedāvājusi aizvest, kur vajag. Vecmamma iekāpa auto, ar ko viņu aizveda mājās. Autovadītāja teikusi, ka velosipēdu atvedīs. Pēc pusotras stundas pie vecmammas mājas piebraukusi automašīna, bet nu jau cita. Pie stūres bijis vīrietis, kurš izcēlis ārā velosipēdu, tā sieviete to iedzinusi šķūnī un novietojusi. Tā arī visi kontakti viņiem beigušies. Velosipēda rats bija salabots.

Uzklausījis vecmammas un aculiecinieka stāstīto, velosipēdistes mazdēls ievietojis vēl vienu ierakstu sociālajā tīklā “Facebook.com”, kurā, demonstrējot fotoattēlu un minot vārdu un uzvārdu, vainoja Gulbenes novada pašvaldības amatpersonu Reinsoni negodprātībā. Uz pirmo ierakstu, lūgumu atsaukties iesaistītos šoferi, pašvaldības amatpersona Reinsona nereaģēja.

Laura
sirmgalves mazdēla Edgara dzīvesbiedre

Ielika viņas bildi, uzrakstot, ka Gulbenes novada domes darbiniece pēc negadījuma, neizsaucot ne policiju, ne ārstus, rīkojusies ļoti bezatbildīgi.

Edgars
sadursmē iekļuvušās sirmgalves tuvinieks

Kas tā par lietu? Kāpēc nesauca policiju pēc sadursmes? Viņa ir vecs cilvēks. Katra trauma ir jo īpaši bīstama. Nu un, ka teica, ka viss kārtībā. Tas bija šoka stāvoklī! Lai gan piefiksēja vecmammas numuru, viņa pat pēc tam nepiezvanīja un nepainteresējās, vai viņa jau nav morgā. Tagad viņai sāp un naktī grūti gulēt.

“Neesmu kaut kāda lēta ma*ka!” jeb apgalvo, ka centās atpirkties no nepatikšanām

Edgars stāsta, ka pāris stundu pēc otrā ieraksta publicēšanas sociālajā tīklā pie viņa dzīvesvietā esot ieradies vīrietis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edgars
sadursmē iekļuvušās sirmgalves tuvinieks

Klauvēja pie durvīm bijušais pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks, viņas [Lienītes Reinsones] dzīvesbiedrs. Uzrunāja mani, sakot: “Čau, Edža!” Kaut gan mēs neesam pazīstami. Prasīja, kā varam sarunāt ar naudu vai kaut kā. Man viņu netīro naudu nevajag. Mēģināja sarunāt, lai izņemu ierakstu no sociālajiem tīkliem un lai neietu uz policiju. Uzskatīja, ka visu var sarunāt. Ko var sarunāt? Tā ir mana vecmamma! Viņi galīgi apjukuši? Es taču neesmu kaut kāda lēta ma*ka!

Domes izpilddirektores atmiņa un izpratne par ceļu satiksmes negadījumu un rīcību pēc tā

Edgars un sadursmes aculiecinieks jau vērsušies policijā ar iesniegumiem. “Bez Tabu” komanda nesaskaņotā vizītē ierodas Gulbenes novada domē, izpilddirektores Lienītes Reinsones kabinetā. Turpinājumā žurnālista un Reinsones sarunas fragments.

sarunas ar Gulbenes novada domes izpilddirektori Lienīti Reinsoni fragments

Žurnālists: Mēs te par ceļu satiksmes negadījumu atbraucām.

L. Reinsone: Par kādu?

Žurnālists: Par to pašu. 4. februārī.

L. Reinsone: Kas jums ir teicis, ka bija negadījums?

Žurnālists: Policijā apstiprina.

L. Reinsone: Policija apstiprina?

Žurnālists: Jā.

L. Reinsone: Man tādas informācijas vēl nav. [..] Šajā sakarā man arī nav tiesību sniegt nekādu informāciju.

Žurnālists: Bet jūs taču zināt, kur un kā jūs atradāties.

L. Reinsone: Jā, zinu.

Žurnālists: Un kas notika sadursmē ar velosipēdisti…

L. Reinsone: Par sadursmi es neko nevaru liecināt.

Žurnālists: Mēs pie jums braucām kā pie pašvaldības amatpersonas, nevis kā pie privātpersonas. Tāpēc, domāju, varbūt vajadzētu pašvaldības pārstāvei nevis slēpties, bet gan pastāstīt.

L. Reinsone: Es neslēpjos. [..] Tajā brīdī biju pusdienu pārtraukumā. Saprotu, ka esmu amatpersona Saprotu, kā šis viss satricinājis sabiedrību, bet es pati nevaru atbildēt, ka tur bija negadījums.

Žurnālists: Jūs bijāt pie stūres.

L. Reinsone: Jā, biju pie stūres.

Žurnālists: Un mīklaini apstākļi? Jūs neatceraties?

L. Reinsone: Jā, es neatceros, jo kundze atradās automašīnas aizmugurē.

Žurnālists: Mēs runājām arī ar liecinieku. Viņš pastāstīja, kā tur tas viss notika, ko viņš redzēja.

L. Reinsone: Es saprotu. Man Valsts policijā teica, ka jebkuram preses pārstāvim jāsazinās ar policiju.

Žurnālists: Mēs sazinājāmies. Par Valsts policijas lietām mēs prasīsim policijai. Es domāju, ka jūs neesat nekādi saistīta ar Valsts policiju. Mēs jautājam jums, kā un kas notika. [..] Neraugoties uz to, kurš ir vainīgs vai nevainīgs sadursmē, kāpēc netika izsaukta policija un neatliekamā medicīniskā palīdzība?

L. Reinsone: Tāpēc, ka kundzei nebija sūdzību. Tieši tāpēc. Es neuzskatīju, ka esmu vainīga tajā situācijā.

Žurnālists: Jūs neesat policists, lai to noteiktu, vai esat vainīga, vai nē.

L. Reinsone: Es neņemos spriest, vai šo var traktēt par ceļu satiksmes negadījumu. Man nav tādas pieredzes. Nav arī kompetences šajā jautājumā, tāpēc Valsts policija šo jautājumu izskata.

Policija bija jāizsauc

Jāatzīmē gan, ka Valsts policija uzsākusi izmeklēšanu pēc tam, kad pie likumsargiem vērsās sirmgalves tuvinieks, nevis Reinsone. Pēc sadursmes bija nepieciešams ziņot policijai, uzsver Valsts policijas Gulbenes iecirkņa pārstāve Valda Gibala-Lesiņa.

Valda Gibala-Lesiņa
Valsts policijas Gulbenes iecirkņa pārstāve

Ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistīts cilvēks, būtu jāsauc policija. Obligāti jāziņo policijai, neatkarīgi no tā, vai uz to brīdi liekas, ka viss ir kārtībā. Prakse liecina, ka sūdzības var parādīties pat pēc dienas vai vairākām dienām, jo konkrētajā brīdī persona atrodas šoka stāvoklī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par notikuma vietas atstāšanu paredzēts naudas sods no 70 līdz 700 eiro, kā arī piemērojama transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana no trim mēnešiem līdz diviem gadiem, informē Valsts policijas pārstāve Gibala-Lesiņa. Lai konstatētu notikuma vietas atstāšanu, jāpierāda nodoms, proti, ka darbības bijušas tīšas, nolūkā izvairīties no administratīvās atbildības, piebilst Gibala-Lesiņa.

Policijā informē, ka par ceļu satiksmes negadījumu uzsākta administratīvā lietvedība.

Gulbenes novada domes izpilddirektore Reinsone noliedz, ka viņas dzīvesbiedrs esot ieradies sirmgalves radinieka dzīvesvietā, cenšoties paglābt viņu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm