tv3.lv

Neatkarīgi no iedzīvotāju protestiem Inčukalna novadā "briest" smilšu karjeru izveide

Pamatīga cīņa ir aizsākusies Inčukalna pusē, kur apdzīvotas vietas ar nosaukumu Krustiņi iedzīvotāji ceļ protestu vētras pret ieceri blakus viņu dzīvesvietai uzsākt smilts ieguvi. Protesti ir tādēļ, ka iedzīvotāji uzskata, ka iecerētā karjera vieta ir pārāk tuvu viņu mājām, kas attiecīgi sagandēs gan viņu ikdienas mieru, gan zemes vērtību.

2018. gada 11. oktobrī 9:10

Zemes dzīlēs esošās smilts ieguves vieta, pēc iedzīvotāju teiktā, atradīsies viņu deguna galā. No īpašumiem to vienā pusē atdala neliela upīte, citā ceļš. Attālumi no iecerētā karjera robežas līdz kaimiņu īpašumam ir vien pārdesmit metru. Turpat atrodas arī Pirmajā pasaules karā kritušo Vācijas karavīru kapi. Smilts ieguvi te iecerēts uzsākt saistībā ar “Rail Baltica” dzelzceļa izbūvi. Iedzīvotāji stāsta, ka pašvaldība projekta attīstītājiem par pienākumu ir uzlikusi ieceres saskaņošanu ar visiem tuvākās apkaimes māju īpašniekiem. Tādas ir četras. Divi īpašnieki savu atļauju karjera ierīkošanai ir devuši, bet pēcāk to atsaukuši, pārējie jau sākotnēji ir pateikuši stingru nē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs nezinām, kā šo projektu apstādināt. Ir sajūta, ka iecere tiek virzīta uz priekšu, kaut arī mēs esam pateikuši, ka no mums atļaujas nebūs. Ja šeit sāksies smilts ieguve, mūsu mierīgajai dzīvei pienāks gals, īpašumiem vērtība kritīsies. Mēs gaidām, kāda būs novada vadības nostāja. Pret vai par mums.”

Pagasta vadītājs Aivars Nalivaiko uzskata, ka konflikts ir sliktas komunikācijas rezultāts. Viņš skaidro, ka novada vadība šajā konfliktā starp iedzīvotājiem un projekta attīstītājiem ieturēs neitrālu pozīciju, neiejaucoties lietās, kuras var novest pie tiesvedības civiltiesiskā kārtā. 2013. gadā mainījies pagasta teritorijas plānojums, pēc tā smilšu ieguve attiecīgajā īpašumā ir atļauta.

“Katrs zemes īpašnieks savu īpašumu var attīstīt kā vēlas. Ar nosacījumu, ka tiek perfekti sakārtota juridiskā puse ar visām noteiktajām atļaujām, saskaņojumiem. Kamēr to nebūs, domāju, ka būvvalde nekādas atļaujas no savas puses nedos.”

Ko par šo situāciju saka karjeras turētājs? Ar “Bez Tabu” klātienē tikties viņš nevēlas. Telefonsarunā dzirdam, ka viss notiek likuma ietvaros, šobrīd viņš neko nav pārkāpis, lai iepazīstamies ar ietekmes ar vidi ziņojumu. Viņš uzskata, ka pretošanās no iedzīvotāju puses ir tikai vienas personas sabiedrības musināšana. Uz jautājumu, kas notiks tālāk, ja iedzīvotāji viņam nedos atļauju karjera izveidei, skaidras atbildes nav, bet noprotams, ka viņš no saviem plāniem atkāpties negrasās.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm