tv3.lv

“No eksāmeniem atbrīvota vairāk nekā puse!” Aizdomas par fiktīvām ārstu zīmēm

Maijs skolās Latvijā allaž ir saspringts laiks, proti, klāt lielais zināšanu pārbaudījumu jeb eksāmenu laiks, kas nudien var arī noteikt nākotnes jeb tālākās izglītības perspektīvas.

Lai šajā mācību gadā iegūtu vispārējo vidējo izglītību, četru obligāto eksāmenu vietā jau otro gadu pēc kārtas vidusskolēniem ir jākārto trīs pārbaudījumi – latviešu valodā, vienā no apgūtajām svešvalodām un matemātikā. Protams, ja ir liela vēlme un nepieciešamība, eksāmenu var kārtot arī kādā citā no mācību priekšmetiem: ķīmijā, fizikā, vēsturē, ekonomikā, bioloģijā, ģeogrāfijā vai informātikā. Tomēr ar vienu ģimenes ārsta zīmi var atbrīvoties no visiem pārbaudījumiem.

Dace

Mani dara bažīgu jautājums saistībā ar latviešu valodes apguvi, jo īpaši krievvalodīgo skolēnu vidū. Cik skolēnu it kā slimības dēļ tiek atbrīvoti no latviešu valodas eksāmena? Ļoti tuva man persona apstiprināja, ka esot saņēmusi skolēnam atbrīvojumu no eksāmena. To izsniedzis ārsts, kurš pat lāgā nepajautāja, kas tieši bērnam kaiš. Vai tie bērni, kuri kārto eksāmenus, netiek nolikti muļķa lomā?

Dace arī atsaucas uz sociālajā tīklā publicētu ierakstu, kur līdzīgus jautājumus uzdod rīdziniece Inga. Komentāros kāda māmiņa norāda, ka klasē, kurā mācās viņas dēls, no 15 bērniem pat 9 ir atbrīvoti no eksāmeniem.

“No sākuma es to uztvēru, ka klasē viens, divi ir atbrīvoti veselības problēmu dēļ, bet, kad uzzināju, ka tepat manā kaimiņu skolā nekārto vairāk nekā 50% skolēnu, es biju tiešām šokā, jo man tas liekas absolūti nepareizi. Varbūt kādam tiešām tas ir ļoti nopietni, bet es neticu, ka 60% no 12.klašu skolēniem visiem ir smagas problēmas ar nerviem. Tik smagas, ka viņus nedrīkst pielaist pie eksāmeniem,” Bez Tabu atklāj iepriekš pieminētā Inga, kura satraucas par latviešu valodu.

Inga arī uzsver, ka skolās Latvijā pat esot pedagogi, kuri apzināti uzrunā skolēnu vecākus, cenšoties pierunāt ar viltu tikt pie atbrīvojuma no eksāmeniem.

Tikmēr Valsts izglītības satura centrs (VISC) norāda, ka katru gadu no aptuveni 16 000 skolēnu atbrīvojumus no eksāmeniem saņem ap 1200 izglītojamo. Un būtiskas izmaiņas VISC neesot konstatējis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VISC detalizētāku statistiku par atbrīvojumiem no eksāmeniem gan neveicot. Tomēr pēc Bez Tabu iniciatīvas padziļinātāk aplūkoti vairāki reģioni Latvijā. Piemēram, Madonas un Ludzas novados šādu atbrīvojumu šajā mācību gadā vispār neesot. Siguldas, Talsu, Līvānu un Tukuma novados, kā arī Valmierā un Liepājā to ir neliels skaits. Tikmēr Jelgavas novadā akceptēti 23 pieprasījumi, bet no aplūkotajām skolām Daugavpilī – pat 93. Precīzi dati būšot zināmi tuvāk jaunā mācību gada sākumam.

Savukārt Rīgā šis skaitlis ir lielāks, tiesa, arī izglītojamo skaits ir vislielākais valstī.

Bez Tabu rīcībā nokļūst arī fotogrāfija no kādas galvaspilsētas vidusskolas ziņojuma dēļa, kur redzams, ka no 52 skolēniem pat 28 ir atbrīvoti no latviešu valodas eksāmena kārtošanas. Vēlāk Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) apliecina, ka šis gadījums noticis Rīgas Anniņmuižas  vidusskolā.

IKVD arī peļ ģimenes ārstus un citus medicīnas jomā iesaistītos speciālistus, kuri apzināti iesaistījušies šādu fiktīvu atbrīvojumu izsniegšanā. Ārstu profesionalitātes kontrole gan esot Veselības inspekcijas lauciņš.

Jautājot, vai nepieciešama stingrāks regulējums, kā skolēni saņem atbrīvojumus no eksāmeniem, VISC akcentē, ka tas būtiski sarežģīšot “dzīvi” tiem izglītojamajiem, kuriem šie atbrīvojami ir patiešām nepieciešami objektīvu apstākļu dēļ.

Eksperti uzsver, ka negodprātīgo vecāku, ārstu un pat atsevišķu pedagogu dēļ ciešot izglītības sistēma kopumā.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm