Saturs turpinās pēc reklāmas

No Latvijas neļauj aizlidot latvietei, kura apprecējusies ar ārzemnieku

Rīgas lidostā 26. augustā robežsardzes darbinieki aizturējuši Latvijas pilsoni Janu, kura divas dienas pirms tam Bīriņu pilī mijusi gredzenus ar Lielbritānijas pilsoni Kristoferu.

2019. gada 2. septembrī 19:35

Jana jau 10 gadus dzīvo Lielbritānijā, kur iepazinās ar Krisu. Pāris nolēma, ka pienācis laiks laulībām un izvēlējās šo soli spert Latvijā. Vairāk nekā pusotru gadu iepriekš tika rezervēta svinību vieta, iegādātas aviobiļetes. Tāpat pāris apmeklēja Latviju, lai iesniegtu dokumentus Limbažu dzimtsarakstu nodaļā, kā arī Lielbritānijas vēstniecībā Latvijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pāris kopā ar daudzajiem kāzu viesiem Latvijā ieradās nedēļu iepriekš, apbraukāja dažādas Latvijas pilsētas. Pēc sirsnīgās ceremonijas jau nākamajā darba dienā jaunlaulātie un viesi no Bīriņiem devās uz Rīgas lidostu, lai atgrieztos karalistē. Lidostā robežsardzes darbinieki norādījuši, ka Janas pase nav derīga izceļošanai no valsts. Izrādās, ka tam pamats ir nupat notikušās laulības, kurās Jana pārgāja vīra uzvārdā.

Jana
Nupat apprecējās

Robežsargi mani aizveda uz pārrunu telpu, uzdeva dažādus jautājumus. Teica, ka nevar izlaist no valsts, jo pase vairs neesot derīga. Ne dzimtsarakstu nodaļā, ne vēstniecībā mums neviens neteica, ka pēc apprecēšanās mana pase būs nederīga. Es gribēju aizlidot uz Lielbritāniju un tad Londonā šo visu nokārtot. Kā lai cilvēki dodas medusmēnesī pēc kāzām, ja viņu dokuments ir nederīgs?

Janas vīrs Kristofers lidostā uzsācis pārrunas ar ”airBaltic” darbiniekiem, lai varētu pārcelt lidojumu, vai saņemt labāku piedāvājumu, iegādājoties jaunas biļetes, taču aviokompānijas darbinieki nebija atsaucīgi. ”Viņi atbildēja, ka mēs pateicām, kad lidmašīna bija jau aizlidojusi, tādēļ neko nevar darīt. Mēs visu laiku runājām ar robežsargiem, mums par notiekošo nebija iespēja pateikt “airBaltic”,” norāda Kristofers.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē norāda, ka šāda kārtība, kad jaunlaulātajiem, mainot uzvārdu, pase kļūst nederīga, esot jau gadiem ilgiem. Jaunlaulātajiem pārvalde nāk pretī un dokumentus cenšas izgatavot dienas laikā, par to neprasot paaugstinātu maksu. Sūdzības par to, ka dokumenti netiek izgatavoti pietiekami ātri, neesot saņemtas.

Ja dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem jaunais uzvārds sistēmā jāreģistrē ne vēlāk kā nākamajā darba dienā, mācītājiem tas jāizdara divu nedēļu laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Solvita Saukuma-Laimere
Dzimtsarakstu departamenta direktore

Mēs zinām par šo sabiedrības interesi, ka daži uzreiz pēc laulības ceremonijas vēlas doties ceļojumā, bet īsti to darīt nevar, jo nevar samainīt pasi. Mēs esam par to diskutējuši. Pēc būtības tas nav tikai tiesību aktu jautājums, tas ir arī zināmā mērā tehniskas dabas jautājums, kas prasa diezgan ievērojamus finanšu ieguldījumus, lai pielāgotu informācijas sistēmas, lai šādas iespējas tehniski vispār būtu pieejamas.

Departamenta direktore norāda, ka tas ir arī drošības jautājums, jo, mainoties uzvārdam, tiek izdarīts ieraksts iedzīvotāju reģistrā. Tas nozīmē, ka tajā pašā brīdī kļūst nederīgs ikviens personas apliecinošs dokuments, tādēļ no valsts nevar izceļot persona, kurai nav derīgi dokumenti.

Latvijā šogad laulības slēgtas aptuveni 8800 reižu, no tām tikai 500 gadījumos viens no jaunlaulātajiem bijis ārvalstnieks. Visticamāk, Janai un Kristoferam neviens nekompensēs papildu izmaksas, kas radās, pērkot jaunas aviobiļetes un apmaksājot nakšņošanu viesnīcā.

Artūrs Špaks
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas