tv3.lv

“Nogrūda pa kāpnēm, sita galvu pret sienu!” Jaunā kaimiņiene sagādā elli zemes virsū, dienesti bezspēcīgi

2021. gada 9. septembrī 9:39

Sarkandaugavas iedzīvotājus tracina un pat biedē nesen uzradusies kaimiņiene, kura dzīvokļu namā uzvedas neciešami un pat izvērš fizisku vardarbību pret gados vecāku iedzīvotāju.

Raidījuma “Bez Tabu” redakcijā vērsās Larisa, kura dzīvo Rīgā, Alekša ielas 3. namā. Viņai uzticēti mājas vecākās pienākumi, tāpēc sieviete gādā par kārtību namā. Konkrētā nama un kaimiņu māju iedzīvotāju mieru satricinājusi nesen 3. namā ievākusies kaimiņiene, kura īrē dzīvokli. Larisa stāsta, ka konkrētā dzīvokļa saimnieks, izīrējot mitekli 32 gadus veco sievietei, pat nenojauta, kādās problēmās pats un citi iedzīvotāji iekulsies, jo sākotnēji viņa atstājusi sakarīga cilvēka priekšstatu.

Kad jaunā īrniece ievācās namā, Larisa viņu piekodināja pret kaimiņiem izturēties cieņpilni un dzīvot tīrīgi, tomēr sacītais, kā raidījumam stāstīja Larisa, jaunajai īrniecei ir tukša skaņa. Mājas vecākā apgalvoja, ka īrniece ir ļoti cūcīga: kāpņu telpā un uz ielas, metot pa logu, izgāž atkritumus.

Larisa
satraukta un iebiedēta

Kad aizrādīja viņai, parādīja kulaku, redz, kāda lielīga! Sauc citus par stulbiem, smejas, sakot: “Tu esi tikai sētniece! Es tev naudu maksāju, ej un saslauki!” Pie viņas nāk visādi vīrieši, gluži vai sarkano luksoforu vajag karināt! Katru rītu kāpņu telpā atrodu pudeles, netīrumus. Viņa dara, ko grib!

Konkrētā nama un blakus māju iedzīvotāji, parakstot kopīgu iesniegumu, sūdzoties par jaunās kaimiņienes uzvedību un pieprasot izlikt viņu no dzīvokļa, vērsušies policijā, kā arī uzrunājuši dzīvokļa īpašnieku.

Larisa
satraukta un iebiedēta

Viņa pateica, ka nav tāda likuma, kas viņu ļautu izlikt no dzīvokļa. Viņa pateica, ka šeit dzīvos un ka no policijas nebaidās.

Mēslošana ir vien “ziediņi”, biedē vardarbība

Mājas vecākā Larisa, otrās grupas invalīde, nu jau pat baidās par savu veselību un dzīvību. Atbildot uz Larisas aizrādījumiem par neciešamo dzīvesveidu, jaunā īrniece viņai pat uzbrukusi gan publiskā vietā – veikalā -, gan nama kāpņu telpā, nogrūžot gados vecāko Larisu pa stāvām kāpnēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Larisa
satraukta un iebiedēta

Viņa man uzbruka veikalā “Maxima”. Tam liecinieki ir trīs cilvēki. Par to, ka viņai aizrādīju par uzvedību, viņa pienāca no muguras un uzbruka ar kulaku. Es iegāzos stiklā. Atbalstoties pret saviem ratiņiem, biju kāpņu telpā, kur viņa mani nogrūda pa trepēm. Tad paņēma aiz matiem un sāka sist galvu pret sienu. Šodien es biju uz ekspertīzi miesas bojājumu noteikšanai. Tagad drusciņ smadzeņu satricinājums, noteikts, ka divas nedēļas nepieciešams miers. Kopā bijuši četri uzbrukumi, četras reizes esmu bijusi cietusī.

Larisa pauda bažas, ka kādu dienu kaimiņiene viņai varētu nodarīt daudz nopietnākus miesas bojājumus, tāpēc nu jau sieviete baidās sastapties ar jauno īrnieci aci pret aci.

Larisa informēja, ka vairākkārt sūdzējusies likumsargiem par cūkošanu un uzbrukumiem viņai. Valsts policijā informēja, ka lietvedības uzsākuši gan valsts, gan pašvaldības likumsargi.

Valsts policija

Saistībā ar nekārtībām – atkritumu mešanu – lieta ir nodota pašvaldības policijai, tāpat kā par notikumiem veikalā “Maxima”. Savukārt par uzbrukumu kāpņutelpā Valsts policijā uzsākts administratīvā pārkāpuma process par maznozīmīgiem miesas bojājumiem.

“Bez Tabu” komandai izdevās uzrunāt arī īrnieci Annu, kurai velta pārmetumus. Viņa ar raidījuma komandu gan sarunājās, atrodoties aiz aizslēgtām dzīvokļa durvīm. Saruna gan neizdevās diez ko produktīva, jo atbildes bija nesakarīgas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Citi namā uzrunātie iedzīvotāji arī izteica pretenzijas par jaunās kaimiņienes uzvedību un norādīja, ka iespējams, šādu uzvedību izprovocē garīgās veselības problēmas.

Satraukts iedzīvotājs

Cilvēkam aizrādi, viņa nekā uz to nereaģē. It kā māja pieder viņai, mūs triec ratā! Dienā 2,3 reizes braukusi policija. Soda viņu. Iesniegumus rakstām, bet izlikt no dzīvokļa neviens nespēj. Es runāju ar viņas vecmammu. Šī sieviete esot garīgi slima. Viņa ārstējusies psihiatriskajā slimnīcā. Viņai ir diagnoze. Viņai ir lēkmes, jo nelieto izrakstītās zāles.

Visi bezspēcīgi

Raidījums sazinājās arī ar dzīvokļa īpašnieku, kurš arī ir izmisumā. Viņš informēja, ka īrniece nemaksājot par īri, bet izvākties no dzīvokļa nepiekrīt.

Mārtiņš
dzīvokļa īpašnieks

Neviens netiek ar viņu galā, arī Valsts policija. Vērsos arī tur. Par cik viņa nemaksā [par īri], gribējām, lai policijas klātbūtnē viņa savāc savas privātās mantas, uz ko policija pateica, ka tā būs mana atbildība. Tad mani sauks pie kriminālatbildības par to, ka es viņu ierobežoju. Viņa saka, lai sūdzam viņu tiesā. Ir no tiem cilvēkiem, kas zina savas tiesības, bet aizmirst, ka ir arī pienākumi. Ja es atvēršu dzīvokli, sanāk, ka aizskaršu privātās mantas, pārmetīs, ka kaut kas nozagts. Mēģināsim ar tiesu izpildītāju aprakstīt mantas varbūt. Tas būs ātrāk, bet tiesu izpildītāji tā rīkojas nelabprāt.

Valsts policijā informēja, ka dzīvokļa īpašniekam nav tiesību patvaļīgi izlikt no dzīvokļa īrnieci un viņas personīgās mantas. Problēmu aicināja risināt tiesas ceļā. Savukārt, ja iedzīvotāji uzskata, ka likumsargi var savākt nevēlamo kaimiņieni uz aizdomu par garīgās veselības problēmām pamata, policijā atgādināja, ka likumsargi nav mediķi, nav kompetenti izvērtēt veselības stāvokli.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts policija

Par personas neadekvātu uzvedību nekavējoties jāziņo policijai, zvanot uz 110. Policijas amatpersonas nepieciešamības gadījumā izsauks neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādi, kas novērtēs, vai konkrētajā brīdī cilvēka stāvoklis ir tāds, kas rada apdraudējumu viņa paša vai apkārtējo veselībai, dzīvībai. Ja tā, tad persona tiek nogādāta slimnīcā. Attiecīgi par piespiedu ārstēšanu tālāk lemj speciālisti slimnīcā.

“Bez Tabu” noskaidroja, ka problemātiskā kaimiņiene ir Sociālā dienesta redzeslokā. Sociālajā dienestā informēja, ka pie viņas vizītēs dodas darbinieks, un sieviete saņem pabalstus, bet no ilgstošas aprūpes mājās vai kādā iestādē atsakās, tāpēc neesot iespējams izsekot, vai viņa lieto medikamentus.

Lita BRice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Kliente pieņem Sociālā dienesta palīdzību, dažādus sociālos pabalstus. To, ka šādi nevajadzētu izturēties pret kaimiņiem, ir izrunāts ar viņu, bet nekas netiek ņemts vērā. Ja bijusi neadekvāta rīcība, piemēram, vardarbība pret kaimiņu, kā šajos gadījumos, uzreiz jāsauc “ātrā palīdzība”, kas pieņems lēmumu, vai nepieciešams piesaistīt psihiatrisko brigādi. Tad var pieņemt lēmumu par pārvietošanu uz ārstniecības iestādi. Mēs iesakām pašam klientam doties uz īslaicīgās uzturēšanās mītni vai pansionātu, jo sociālais darbinieks visu laiku nevar būt klāt un skatīties un izsekot. Tāpat var nodrošināt aprūpi mājās. Tādā gadījumā aprūpētājs sekotu, lai zāles tiktu lietotas. No šādas sadarbības šī kliente kategoriski atsakās. Viņa nevēlas, lai kāds nāktu mājās, palīdzētu, piemēram, ar zāļu lietošanu vai kārtības uzturēšanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm