tv3.lv

“Nomainījušies jau divi mēri, bet aizvien cīnos par taisnību!” Daugavpils pārvada būvniecības dēļ pamatīgi bojāts privātīpašums

Daugavpils pārvada būvniecības dēļ pamatīgi bojāts privātīpašums, pārvada pakājē esošā privātmāja. Nama īpašniece jau ilgstoši cīnās par taisnību – par defektu salabošanu –, bet pūliņi ir nesekmīgi.

2019. gada 14. oktobrī 15:43

Topošā Daugavpils pārvada, kam jāatvieglo satiksme pāri dzelzceļam, būvniecība sagādājusi ne mazums galvassāpju pārvadam kaimiņos dzīvojošajiem daugavpiliešiem. Par iedzīvotāju neapmierinātību, īpašumu vērtības kritumu un centieniem panākt, lai pašvaldība atpērk īpašumus, kurus tiešā veidā ietekmēs pārvads, “Bez Tabu” stāstīja pavasarī. Vairāk lasi šeit.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pārvada būvniecībai tuvojoties noslēgumam, “Bez Tabu” redakcijā vērsusies daugavpiliete Jeļena. Viņas piederošajam Smilšu ielas 4. namam būvdarbu dēļ radušies būtiski defekti: daudzās vietās sienu “rotā” dažāda izmēra plaisas. Pirmie defekti novēroti pirms vairāk nekā gada.

Jeļena
bojātā nama īpašniece

Sākumā uz fasādes parādījās plaisas. Jo vairāk viņi raka, jo vairāk plaisu parādījās. Māja sāka liekties uz to pusi, liecot sev līdzi koka konstrukciju.

Pirms pieciem gadiem mājā veikts remonts, bet nu arī nama iekšpusē novērojamas plaisas. Demonstrējot daudzos defektus un atsaucoties uz piesaistītā neatkarīgā būveksperta secināto, Jeļena akcentē, ka defekti ietekmē ēkas konstrukcijas.

Jeļena
bojātā nama īpašniece

Kļūs sliktāk. Man tā arī teica, ka kļūs aizvien sliktāk. Dariet kaut ko! Lūk, saplaisājuši pamati. Lūk, plaisa. Lūk, plaisa. Te vēl “skaista”. Lūk, pamatos plaisas. Arī tajā pusē. Nepieciešams stiprināt pamatus, jo kļūst aizvien sliktāk!

Jau sen, konstatējot pirmos defektus, Jeļena vērsusies Daugavpils pilsētas domē. Domnieki esot solījuši, ka defektus novērsīs. Mājas īpašnieces piesaistītais būveksperts sagatavojis defektu remonta tāmi: remontam nepieciešami 12 tūkstoši eiro. Centieni panākt skādes kompensēšanu pagaidām gan ir nesekmīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jeļena
bojātā nama īpašniece

Es jau pusotru gadu prasu! Divi mēri jau nomainījušies, bet es aizvien prasu! Viņi teica, ka visu saremontēs. Tā viņi teica. Viņi teica, lai sastādu tāmi, ne jau es pati to izdomāju. Viņi neatsakās no atbildības, bet neko nelabo.

Cīņa par taisnību nebeidzas

Pašvaldībai nav pienākuma labot defektus, kas radušies būvdarbu dēļ, teic Daugavpils pilsētas pašvaldības Juridiskā departamenta vadītājs Ruslans Golovans.

Ruslans Golovans
Daugavpils pilsētas pašvaldības Juridiskā departamenta vadītājs

Pašvaldība nevar kompensēt trešo personu radītos zaudējumus. Tas ir civilstrīds starp konkrēto personu un konkrēto būvuzņēmēju. Pašvaldība nevar kompensēt trešo personu radītos zaudējumus. Tas ir civilstrīds starp konkrēto personu un konkrēto būvuzņēmēju. Tā ir problēma, kurā vainojams būvnieks. Līdz ar to ieteicām vērsties apdrošināšanas kompānijā, jo katrs būvnieks apdrošina savu civiltiesisko atbildību. Izbrīna šīs apdrošināšanas kompānijas [“BALTA”] atbilde, kurā atsaka izmaksāt atlīdzību, norādot uz to, ka nav noticis nekustamā īpašuma sabrukums. Sanāk, ka bija jābūt sabrukumam vai daļējam sabrukumam. Tikai tādā gadījumā polise varētu nostrādāt. Tāpat viens no argumentiem atteikumam bija tas, ka būvuzņēmējs nebija pienācīgi veicis ēkas apsekošanu.

Kompānijas “BALTA” pārstāvji atteicās stāties kameras priekšā, bet vēstulē Jeļenai apdrošināšanas firma raksta, ka lūgusi paskaidrojumus būvdarbu firmai SIA “Binders”. “BALTA” atbildē Jeļenai raksta:

“BALTA” atbilde Jeļenai

SIA “Binders”norāda, ka 3 m attālumā no [Smilšu ielas 4] ēkas veica sadzīves kanalizācijas kolektora 4 m dziļumā ar ārējo diametru 1000 mm būvniecību. Minēto darbu laikā, veicot rievsienu iedzīšanu un izvilkšanu, tika radītas vibrācijas, kuru rezultātā ēkā parādījušies bojājumi. [..] Pirms būvdarbu uzsākšanas netika veikta apdraudētā nekustamā īpašuma apsekošana, un netika fiksēts apdraudētā nekustamā īpašuma stāvoklis, netika veikti nepieciešamie zaudējumu novēršanas pasākumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pamatojoties uz šo “Binders” paskaidrojumu un faktu, ka satricinājumu rezultātā nav radies pilnīgs vai daļējs nekustamā īpašuma sabrukums, “BALTA” atsakās izmaksāt atlīdzību, līdz ar to Jeļenai defektu remonts netiek apmaksāts.

Arī SIA “Binders” pārstāvji atteicās sniegt komentāru kameras priekšā. Raidījumam atsūtīts skaidrojums rakstveidā.

SIA “Binders”

Būvuzņēmējs pildīja projektā paredzētos risinājumus un izmantoja tajā noteikto tehnoloģiju. Taču darbu izpildes gaitā izrādījās, ka konkrētajos apstākļos tehnoloģija ir nepiemērota, par ko būvnieks informēja gan pasūtītāju, gan būvuzraudzību. Problēmas cēlonis nav meklējams būvdarbu procesā, bet projekta tehniskajos risinājumos. Šo faktu apstiprina arī pieaicinātās neatkarīgās būvekspertīzes slēdziens. Tāpēc uzstādījums, ka būvniekam jāsedz radušies zaudējumi, mūsuprāt, ir nepamatots. Uzņēmums ir gatavs sadarbībā ar pasūtītāju rast visām pusēm pieņemamu risinājumu, kas nenostādītu būvuzņēmēju par vienīgo atbildīgo, kam jāsedz radušies zaudējumi, ņemot vērā apstākli, ka visas darbības projekta nepilnību labošanai būvnieks jau īstenoja par saviem līdzekļiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm