“Nostrādāja vecāka instinkts!” Aizstāvot atvasi no mazgadīga pāridarītāja, tēvs iekuļas nepatikšanās

16. novembrī 19:55

Rīdzinieks Ivo, aizstāvot savu bērnu, otrās klases skolēnu, devies pārmācīt citus bērnus, kuri, kā sūdzējusies atvase, viņu iekaustot un izspiežot naudu. Nodarbojoties ar pašdarbību, Ivo nonācis likumsargu nagos – pret viņu ierosināta lietvedība par miesas bojājumu nodarīšanu svešam bērnam.

Rīdzinieka Ivo dēls mācās Rīgas Juglas vidusskolas 2. klasē. Septembrī vecāki pamanīja nelāgas izmaiņas bērna uzvedībā.

Ivo
aizstāvot bērnu, pats iekūlies nepatikšanās

Septembra vidū, pārnākot mājās, bērns bija tramīgs. Māte prasīja – kas noticis? Bērns teica, ka puiši pieprasa, lai nes viņiem 20 eiro. Puiši apturējuši, situši pa vēderu, galvu, rāvuši aiz kapuces, teikuši, lai nes 20 eiro. Kāpu mašīnā, braukāju pa Juglu, meklēju mazos noziedzniekus. Braukāju katru vakaru pēc darba, meklējot viņus.

Bērns vecākiem sūdzējies, ka pāridarītāji esot divi zēni. Abi mācoties tajā pašā skolā, bet dažas klases augstāk. Iekaustīšana un naudas izspiešana esot notikusi ārpus skolas telpām, Juglas apkaimē. Otrklasnieka tēvs Ivo vardarbībā un naudas izspiešanā vainotos ilgstoši meklējis pats. Vecāki bērnam devuši norādi – nākamreiz, kad lielākie pieprasa naudu, jāsaka, ka vecāki tūlīt atvedīs. Tādējādi Ivo cerēja, ka izdosies apmānīt pāridarītājus un notvert viņus. Novembrī vecāku plāns nostrādāja.

Ivo
aizstāvot bērnu, pats iekūlies nepatikšanās

Pieturā [netālu no skolas] bērns gaidīja autobusu, lai brauktu mājās. Puisis bija pienācis un sāka terorizēt manu bērnu un viņa klases biedrus, prasīja naudu. Teicām iepriekš bērnam, lai saka, ka tētis vai mamma atvedīs naudu. Uz to uzķērās. Dēls raudot zvana un saka man to. Uzreiz skrēju uz Juglu. Ja dēls raud pieturā, ko man citu darīt? Bija jābrauc!

Paša atvase un svešais, vardarbībā un izspiešanā vainotais bērns gaidījuši mazākā zēna tēva ierašanos skolas tuvumā. “Piebraucu, mēs ar dēlu gājām pie viņa, bet viņš gribēja bēgt prom, ieraugot mani. Abi satvērām viņu un gribējām vest pie skolas direktores,” raidījumam stāstīja Ivo.

Tobrīd gar skolu gāja kāda nejauša garāmgājēja, kura bija izvedusi pastaigā suni, viņa metās aizstāvēt satverto bērnu, raidījumam stāstīja Ivo.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ivo
aizstāvot bērnu, pats iekūlies nepatikšanās

Viņa šo situāciju redzēja citādāk. Redzēja, ka mēs viņu satvērām, kliedza “nesitiet!”, tante teica, ka sauks policiju. Es teicu tantei, lai nomierinās, jo es pats gribēju saukt policiju, lai policisti iet pie skolas vadības. Tante sagrāba bērnu, nelaida vaļā, turēja savā paspārnē.

Pēc kāda laika atbraukusi otra zēna māte un tēvs, kā arī policijas ekipāža. “Māte man iesita, tēvs pienāca, kā jau tēvs – bravūrīgs. “Ātrā palīdzība” arī tika izsaukta. Ja nemaldos, pat divas. Otrs bērns tika pārbaudīts,” – tā Ivo.

Pašdarbības rezultātā nepatikšanas pašam

“Bez Tabu” uzklausīja arī bērna, kuru Ivo dēls vaino naudas izspiešanā un vardarbībā, māti Džeinu. Viņa pauda neizpratni par Ivo izvēlēto bērna aizstāvēšanas taktiku. Viņa apgalvo, ka Ivo sitis viņas 10 gadus vecajam dēlam. To, pēc Džeinas sacītā, redzējuši aculiecinieki pirms ieradās pati.

Džeina
otra bērna māte

Piebrauca mašīna, izlēca vīrietis. Bļāva, ka viņš manu dēlu vaktējis un meklējis divus mēnešus. Pieaudzis vīrietis iespēra bērnam pa kājām, bērns nokrita. Sāka viņam spert pa vēderu, sāniem, galvu. To redzēja arī citi bērni. Ir aculieciniece ar suni. Viņš, griežot strauji automašīnu, gandrīz uztriecās sunim. Bija aculiecinieki, kuri izsauca policiju. Vai tā ir pareiza situācijas atrisināšana?

Džeina raidījumam stāstīja, ka iztaujājusi savu bērnu. Dēls viņai esot noliedzis, ka bijis vardarbīgs pret mazāko skolas biedru, neesot arī centies izspiest naudu. Džeinas dēls taisnojies, ka aizrādījis mazākajam puikam par petaržu spridzināšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ivo noliedz, ka sita Džeinas bērnam. Lai objektīvi saprastu, ko vīrietis bērnam nodarījis, likumsargi pieprasījuši skolas novērošanas kameru ierakstus, raidījumu informēja Valsts policijā (VP).

Aivars Kupetis
VP Rīgas Teikas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks

Tika reģistrēts notikums par to, ka vīrietis uzbrūkot bērnam. Ir uzsākta administratīvā lietvedība par maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu. Notiek izmeklēšana.

Ja atvase sūdzējusies par vardarbību no citu bērnu puses, vīrietis nedrīkstēja nodarboties ar pašdarbību, uzsvēra VP Rīgas Teikas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Aivars Kupetis.

Aivars Kupetis
VP Rīgas Teikas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks

Nodarbojies ar pašdarbību. Ja tur tiešām bijis kāds konflikts starp abiem jauniešiem, parasti šādus gadījumus jāsāk risināt ar skolas vadību, klases audzinātāju, sociālo pedagogu. Tad var sanākt kopā abas ģimenes un veikt pārrunas, lai mēģinātu to visu atrisināt. Ja nevar atrisināt vecāku pārrunās, var iesaistīt policiju.

Taujāts, kāpēc ar izmeklēšanu un sveša bērna “medīšanu” nodarbojāts pats, Ivo raidījumam norādīja, ka “nostrādāja vecāka instinkts”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VP pārsāvis Kupetis, taujāts, vai likumsargi pievērsīs uzmanību visa notikušā cēlonim – bērnu vardabībai, norādīja, ka pagaidām uzsākta lietvedība pret Ivo, bet neizslēdz, ka VP izdalīs atsevišķu procesu, pievēršoties arī šim aspektam.

“Bez Tabu” uzrunāja arī Rīgas Juglas vidusskolas, kurā mācās abi bērni, direktori Helēnu Vilkostu.

Helēna Vilkosta
Rīgas Juglas vidusskolas direktore

No likuma viedokļa [Ivo] rīcība bija aplama. Vajadzēja atnākt uz skolu un izstāstīt par sūdzībām. Tas būtu risināts daudz ātrāk. Būtu informācija arī skolai. Man šis bija pārsteigums. Vecāku sapulcēs esmu mudinājusi vienmēr sākt ar audzinātāju, negaidīt, problēmas pašas neatrisinās, tās jārisina. Ja tas nonāk līdz šādai situācijai, nekāda laba gala nevar būt.

Zemāk pievienotajā video Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas komentārs.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm