Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nozaga zemi un jūtas kā karaļi!” 20 (!) gadu Rīgas pašvaldība nevarīga pret patvaļu Pārdaugavā

Vairāk nekā 20 gadu ilgst strīds starp divu namu Rīgā, Kuldīgas ielā, iedzīvotājiem. Kuldīgas ielas 41 A daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieki vaino kaimiņus no blakus nama (Kuldīgas ielas 41) prāvas teritorijas zādzībā, norobežōšanā. 41 A nama iedzīvotāji vairāk nekā 400 kvadrātmetru  teritoriju jau sen kā privatizējuši, bezjēdzīgi maksā par to nodokli, jo jau pāris desmitgažu to nevar lietot. Lai gan dokumentācija skaidri vēsta, ka zeme pieder 41 A nama iedzīvotājiem un vairākas iestādes, tai skaitā Rīgas domes vadība, konstatējušas kaimiņu patvaļu, Būvvalde gadiem ilgi ir nevarīga vērsties pret žoga izbūvētājiem.

2020. gada 19. jūnijā 12:43

Kuldīgas ielas 41. nama visu triju dzīvokļu īpašnieki privatizējuši savus dzīvokļus un 1179 m2 zemes gabalu, taču iežogojuši krietni lielāku platību — 1589 m2. Pievāktā 410 m2 teritorija, kā liecina Valsts zemes dienesta informācija, ir daļa no Kuldīgas ielas 41 A mājas piegulošās teoritorijas, ko šīs daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieki privatizēja tūkstošgades sākumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atņemtās zemes kopīpašnieki no Kuldīgas ielas 41 A atminas, ka tur kādreiz atradās rotaļu laukums, bet pēc tam, kad teritoriju atņēma, kaimiņi rotaļu laukumu nojauca. Kuldīgas ielas 41 A iedzīvotāji vēlas rotaļu laukumu atjaunot, taču viņiem ir liegtas tiesības izmantot savu zemi.

Jānis
Kuldīgas ielas 41 A nama vecākais

Īpašuma nodokli par šo teritoriju un par tā apsaimniekošanu maksājam mēs, visi 60 dzīvokļu īpašnieki. Protams, mēs gribam tur ierīkot rotaļu laukumu. Ja kamiņiem arī ir bērni, mēs ļausim to izmantot arī viņiem, ne jau tur stāvēsim klāt un nelaidīsim. Žogu necelsim.

Anna
Kuldīgas ielas 41 A nama iedzīvotāja

Uzcēla žogu, nevar aiziet uz bērnu rotaļu laukumu. Patvaļīgi laukumu nojauca. Tas šokē! Es, būdama daudzbērnu mamma, gribu, lai bērni spēlējas tepat, citādi viņiem jāiet kaut kur citur, pie skolas vai vēl sazin kur, lai varētu paspēlēties. Mums nav kur novietot automašīnas, bet viņi [Kuldīgas ielas 41. nama iedzīvotāji] mierīgi iebrauc aiz sētas. Izveidojuši tur stāvlaukumu, iebrauc arī svešas automašīnas. Esam neizpratnē! Uz mūsu rēķina viņi lieto to zemi un jūtas kā karaļi!

Par zemi maksā, lietot to neļauj. Kur taisnība?

Kuldīga ielas 41 A iedzīvotāji (atņemtās zemes īpašnieki) uzrāda vairākus dokumentus, kas viņiem daudzu gadu laikā sūtīti no dažādām iestādēm, kas arī nostājas šo iedzīvotāju pusē, paužot, ka zeme pieder Kuldīgas ielas 41 A iedzīvotājiem un ka žogs ir nelikumīgs, būtu jānojauc. Turpinājumā citēts kādreizējais Rīgas mērs Jānis Birks, kas šo situāciju komentējis oficiālā dokumentā 2007. gadā.

Kādreizējā Rīgas mēra Jāņa Birka atbilde iedzīvotājiem, 2007. gads

“Lai novērstu prettiesistku darbību saistībā ar ilgstoši pieļauto dzīvojamās mājas kopīpašnieku zemes īpašuma tiesību aizskārumu uzdodu izvērtēt visus apstākļus atbilstoši ierakstiem Rīgas pilsētas Zemesgrāmatas nodalījumā, nodrošināt žoga pārvietošanu atbilstoši dzīvojamās mājas Kuldīgas ielas 41 Zemesgrāmatas noteiktajās robežās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” komandai Kuldīgas ielas 41. nama iedzīvotājus nesastapa.

Rīgas pilsētas Būvvaldē, kurai, kā uzskata teritorijas īpašnieki, būtu jāliek nojaukt žogs, norāda, ka situācija neesot viennozīmīga. Proti, lai gan Kuldīgas ielas 41 A nama iedzīvotāji 410 m2 teritoriju patiesi privatizējuši tūkstošgades sākumā, pirms tam to no pašvaldības esot nomājuši Kuldīgas ielas 41. nama iedzīvotāji, tāpat pirms zemes privatizēšanas šīs mājas iedzīvotāji žogu esot uzslējuši likumīgi.

Kuldīgas ielas 41 A nama iedzīvotāji (teritorijas īpašnieki) gan norāda, ka kaimiņu nama iedživotāju noslēgtais zemes nomas līgums jau sen kā esot beidzies. Savukārt par žoga izbūvi raidījumam komentāru sniedza Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Edgars Butāns
Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis

Rīgas Kurzemes starpresoru komisija bija institūcija, kas 1994. gadā [pirms zemesgabalu privatizēja Kuldīgas ielas 41 A nama iedzīvotāji] izskatīja un saskaņoja šī žoga izbūvi. Ņemot vērā šo faktu, gan Rīgas domes Attīstības departaments, gan Būvvalde pieturas pie apsvēruma, ka žoga izbūve tolaik notika likumīgi.

Situācija – absurda

Izveidojusies absurda situācija: teritorija pieder viena nama iedzīvotājiem, par ko viņi maksā nodokli, tomēr arī žogs, kas atņemis šo zemi, esot likumīgs. Taujāts, vai Būvvaldes rīcībā ir žoga izbūves projekts, Butāns norāda, ka projekts Būvvaldes arhīvā nav saglabājies. Tāpat Butāns teic, ka jebkuras šaubas, šajā gadījumā par projekta esamību, esot jātraktē par labu Kuldīgas ielas 41. nama iedzīvotājiem.

Edgars Butāns
Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis

Ja runājam par šī žoga izbūves projektu, mēs nevaram runāt par projetu standarta [mūsdienu] izpratnē. Tas noteikti nebija projekts sējumos, ar rasējumiem. Tajos laikos [1994. gadā] tā, iespējams, varēja būt viena A4 lapa ar žoga shēmu. Komisijā šo lapu iesniedzējs iesniedza, to saskaņoja. Tā tas arī palika. Iespējams, šis dokuments glabājas tikai pie iesniedzēja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr vairākas iestādes atbildēs iedzīvotājiem norādījušas, ka jāņem vērā nevis sazin kur esošs žoga izbūves projekts, bet gan informācija Zemesgrāmatā, kas vēsta, ka teritorija pieder Kuldīgas ielas 41 A iedzīvotājiem.

Būvvaldē gan iesaka risināt strīdu pārrunu ceļā, bet, ja tās ir nesekmīgas, strīds risināms tiesā.

Roberts Blass
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma