tv3.lv

“Par ko mūs tā soda?! Izliekas, ka mēs miruši!” Daudzmiljonu pārvads iedragā daugavpiliešu dzīves kvalitāti

Daugavpilī top daudzmiljonu pārvads, uz ko pašvaldība liek lielas cerības, jo attīstīšoties infrastruktūra. Tomēr daļu iedzīvotāju tas dzen izmisumā, jo pārvads draud laupīt dienasgaismu, tiek izbūvēts tieši gar vairāku māju logiem, būvdarbu dēļ cietuši jau apkaimē esošie īpašumi. Iedzīvotāji stāsta, ka savulaik pašvaldība esot grasījusies atpirkt īpašumus pārvada vajadzībām, tomēr vēlāk esot ieekonomējusi. Tāpēc nu iedzīvotāji pieprasa pašvaldībai kompensēt dzīves kvalitātes iedragāšanu.

2019. gada 28. martā 20:05

Kohēzijas fonda atbalstītā projekta ietvaros Daugavpilī top pārvads, kura mērķis ir novērst infrastruktūras pārrāvumu pilsētā un radīt alternatīvu maršrutu tranzīta un kravas transportam, atdalot no vietējās nozīmes sabiedriskā transporta plūsmām. Projekta realizācijas gaitā tiks izbūvēts pārvads pār dzelzceļu, tādējādi vairs nebūs jāgaida pie dzelzceļa pārbrauktuves. Projekta kopējās izmaksas 13 448 451 eiro, no kuriem 7 648 420 eiro ir Kohēzijas fonda finansējums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sadragāta dzīves kvalitāte, bojāti īpašumi; iedzīvotāji cerēja, ka īpašumus izpirks

Viena no uzbrauktuvēm uz pārvada būs Smilšu un Kauņas ielu krustojumā. Lai gan Smilšu ielā dzīvojošie iedzīvotāji arī uzskata, ka pilsētai pārvads ir nepieciešams, rastais risinājums pamatīgi iedragā dzīves kvalitāti un ietekmē īpašumus. Pārvads tiek būvēts tieši gar vairāku māju logiem, iedzīvotāji uzrāda arī daudzas plaisas, kas izveidojušās uz namiem pēc satricinājumiem, kas saistīti ar lielā dzelzsbetona “monstra” izbūvi.

Violeta

Violeta
sašutusi daugavpiliete

Sanāk, ka mēs jau šobrīd dzīvojam zem tilta. Nezinu, par ko esam sodīti! Mūs šeit iesloga! Cieš mūsu dzīves kvalitāte, veselība, īpašumi. Īpašumiem līdz ar šī “kaimiņa” [pārvada] izbūvi krītas vērtība. Kurš par to atbildēs? Protams, es piekrītu, ka šis projekts ir vajadzīgs pilsētai, bet ne uz mūsu rēķina!

Iedzīvotāji sūkstās, ka pārvads ir tik tuvu, ka viņi savos namos dienasgaismu vairs nekad neredzēs, līdz ar to baidās, ka mājās uzkrāsies mitrums. Vieniem caur mājas logu būs jāskatās, kas notiek zem pārvada, citiem skatam pavērsies betona siena.

Natālija

Natālija
cer uz domnieku palīdzību

Lai pašvaldība atpērk īpašumus vai maksā kompensācijas. Varbūt tad kāds no mums nopirks jaunas mājas. Varbūt kādam patīk dzīvot zem tilta. Ko mums darīt? Pirkt dzīvokļus par zārka naudu, ja šeit vairs nevarēsim dzīvot?

Vairāku māju iedzīvotāji demonstrē plaisas, kas izveidojušās uz namiem būvdarbu rezultātā. Tāpat Smilšu ielas posma namu iedzīvotāji ir šokēti par situāciju būvdarbu laikā: iedzīvotājiem jāstaigā pa būvlaukumu pa improvizētām šaurām taciņām starp mājām un pārvadu; šādi pastaigājoties, virs galvas notiek darbi. Bez Tabu saklausa pat strādnieku brīdinājumus būt uzmanīgiem. Tomēr cita veida, kā nokļūt mājās, daudziem nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Uz pārvada notika tīrīšanas darbi. Visi netīrumi, putekļi, smiltis lidoja mums virsū. Pagalmā tas vēl redzams. Tas bija pēdējais piliens! Tāda sajūta, ka viņi domā, ka mēs te visi jau esam izmiruši. Kamēr pārvads tiek būvēts, nedz domnieki, nedz vietējie mediji te nav viesojušies. Par mums neviens neinteresējas. Arī tie, kuriem tas būtu jādara,” sašutusi ir iedzīvotāja Natālija.

Tāpat iedzīvotāji stāsta, ka būvdarbu laikā nav iespējams piebraukt pie īpašumiem ar automašīnām, arī operatīvajam transportam tā esot neiespējamā misija.

Smilšu ielas iedzīvotāji stāsta, ka sākotnēji esot bijis iecerēts, ka pašvaldība atpirks no daugavpiliešiem īpašumus.

Violeta

Violeta
sašutusi daugavpiliete

Kad bija šī projekta prezentācija, es personīgi biju domē. Tur bija redzams, ka šo māju nebūs. Tāpēc mēs kaut kā nomierinājāmies. Protams, ne īpaši gribējās aiziet no savām mājām, kas piederēja vēl mūsu senčiem, bet, ja atpērkot piedāvātu godīgu naudu, mēs piekristu. Mēs sapratām, ka vai nu atpirks, vai kaut kā citādi, bet pēc tam kaut kādas ekonomijas dēļ to neizdarīja, viss [projekts] bija pārtaisīts, un mūsu mājas palika.

Kāds ir risinājums? Daugavpils mērs “futbolē”

Kā komentējama Smilšu ielas iedzīvotāju dzīves kvalitātes iegādāšana? Vai iespējama namu atpirkšana vai cita veida sāpju kompensēšana? Šos jautājumus Bez Tabu vēlējās uzdot Daugavpils mēram Andrejam Elksniņam, tomēr viņš, sastapts pie sava kabineta, norādīja, ka par šo jautājumu kompetentāki esot citi pašvaldības kolēģi. Tāpat mērs Elksniņš norādīja, ka projekta izstrādāšana, saskaņošana, tai skaitā ar iedzīvotājiem, bijusi kādreizējā pilsētas mēra Jāņa Lāčplēša un viņa komandas kompetencē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daugavpils pilsētas pašvaldības iestādes “Komunālās saimniecības pārvalde” vadītāja vietnieks Artūrs Džeriņš saka: “2013. gadā skiču projekta izstrādes stadijā tika veikta publiskā apspriešana. Liela atsaucība no iedzīvotājiem nebija. Bija tikai septiņas anketas, no kurām sešas bija pozitīvas.”

Iedzīvotāji gan stāsta, ka sākotnējā publiskā apspriešana bijusi formāla, jo neesot informēti par to, ka pārvads šādi ietekmēs dzīves kvalitāti. Ja būtu pietiekami informēti, noteikti būtu pret vai tiktu pieprasītas kompensācijas vai īpašumu atpirkšana.

“Komunālās saimniecības pārvaldes” pārstāvis Džeriņš turpina, norādot, ka vēlāk, būvprojekta izstrādes stadijā, iedzīvotājiem esot uzrādīti šķērsgriezumi, tāpēc visam vajadzēja būt skaidram. Pašvaldība atpirkusi divus citus īpašumus, kurus būvprojekta risinājumi skāra tieši.

Džeriņa kolēģis Sergejs Gorņiks no pilsētas Attīstības departamenta apzinās, ka, iespējams, iedzīvotāji bez specifiskām zināšanām nav spējuši izprast, kāda būs reālā situācija.

Gorņiks norāda, ka, ja iedzīvotāji vēlas saņemt kompensācijas vai pieprasīt pašvaldībai atpirkt īpašumus, ar iesniegumiem jāvēršas pašvaldībā. Pieprasījumi tikšot izvērtēti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bez Tabu rīcībā nonākusi iedzīvotāja oficiāla iesnieguma kopija, kurā daugavpilietis lūdz domei atsavināt īpašumu. Uz to domnieki oficiālā atbildē informē, ka iedzīvotāju sāpi grasās remdēt, nomainot mājām logus uz trīskāršo pakešu logiem, kā arī pārvadam tikšot uzstādītas trokšņu sienas.

Pašvaldības pārstāvji atvainojas iedzīvotājiem par sagādātajām neērtībām būvdarbu laikā un būvdarbu veicējiem atgādina par drošu apstākļu nodrošināšanu būvlaukumā, lai neapdraudētu iedzīvotājus. Tāpat informē, ka, ja būvdarbi apskādē īpašumus, par to jāziņo pašvaldībai.

 

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm