Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pārdeva manu auto, bet naudu man neatdod!” Rumbulas autoplacī valda 90‑to likumi?

Klients uztic automašīnu pārdošanai komisijas tirdzniecībā placī Rumbulā. Lai gan firma spēkratu pārrakstījusi uz jaunā īpašnieka vārda jau janvārī, naudu par darījumu klients aizvien nav saņēmis.

2017. gada 29. martā 19:35

Pēc nesekmīgiem centieniem pārdot automašīnu Māris pagājušā gada nogalē vērsās uzņēmumā SIA “Autometropole.lv”, Maskavas ielā 450, Rumbulā, kur tirgotājs apņēmās pārdot spēkratu par 2000 eiro, no tiem pēc pārdošanas ieturot 150 eiro komisijas maksu. Mārtiņš parakstīja līgumu ar firmas valdes priekšsēdētāju Nikolaju Skotjunu, automašīnu noņēma no uzskaites, lai tirgotājs pats var pārrakstīt automobili uz jaunā īpašnieka vārda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Divus mēnešus pēc auto nodošanas placī sieva pamanīja automašīnu uz ielas. Zvanīju tirgotājam. Viņš man teica, ka pirms nedēļas pārdevis, naudu pārskaitīšot nākamajā nedēļā. Protams, pagāja nākamā, aiznākamā nedēļa, neviens man vairāk necēla klausuli. Uz kontaktiem tirgotājs nav izgājis. Priekšnieku uz vietas birojā arī nevar sastapt, savāca naudu un notinās,” stāsta Mārtiņš.

Lietoto auto asociācija: Tā ir krāpniecība

Noskaidrots, ka automašīna pārrakstīta uz jaunā īpašnieka vārda 27. janvārī, mēnesi pirms auto pamanīts uz ielas. Nu jau apritējuši divi mēneši, kopš spēkrats notirgots. Mārtiņa un tirgotāja savstarpējā komisijas tirdzniecības līgumā teikts, ka “komisionārs [SIA “Autometropole.lv] pārskaita komitentam [Mārtiņam] no auto pircēja saņemto pirkuma maksu 7 dienu laikā pēc pirkuma maksas saņemšanas”.

Latvijas Lietoto auto tirgotāju asociācijas prezidents Uģis Vītols šādu komersanta rīcību sauc par “krāpniecību” un aicina Māri vērsties policijā. Tāpat U. Vītols stāsta, ka lietoto automašīnu biznesā nostrādātajos 20 gados zina tikai vienu gadījumu, kad komisijas tirdzniecībā pieņemts auto pārdots, bet nauda nav samaksāta.

Tiesa, globālajā tīmeklī atrodamas vēl dažas sūdzības par SIA “Autometropole.lv”, un vienā no tām lasāma neapmierinātība tieši ar komisijas tirdzniecības pakalpojumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) uzskata, ka komersants nepilda līgumā noteiktās saistības, un iesaka Mārim iesniegt uzņēmumā oficiālu iesniegumu. Tādā gadījumā komersantam jāsniedz atbilde 15 dienu laikā. Ja tas netiks darīts, PTAC uzņemsies aizstāvēt klienta intereses.

Rumbulas darbinieks aizmūk, saimnieks sola

Bez Tabu nesastop uzņēmuma priekšnieku autoplacī Rumbulā. Sastaptais darbinieks, lai gan teic, ka palīdzēs sazināties ar priekšnieku, tomēr aizmūk no Bez Tabu komandas.

Vēlāk gan žurnālistiem izdodas sazināties ar N. Skotjunu, kurš sola pārskaitīt naudu Mārim nākamās nedēļas vidū. Lai gan automašīna pārrakstīta uz jaunā īpašnieka vārda jau janvārī, skaidro, ka pircējs nav samaksājis visu naudas summu uzreiz, tāpēc laikus nav naudu pārskaitījis Mārim. Savukārt klients šādām atrunām netic, apņēmies vērsties Valsts policijā, ja solījums izplēnēs.

Nodokļi? Kas ir nodokļi?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA “Autometropole.lv” nav tā naskākā nodokļu maksātāja: publiski pieejamā informācija liecina, ka, piemēram, 2015. gadā nodokļos samaksāti vien 60 eiro. Izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, kā arī publiski pieejamās sūdzības par uzņēmumu, ir iemesli, lai divreiz apdomātu, vai uzticēties šādam uzņēmumam, teic U. Vītols, Latvijas Lietoto auto tirgotāju asociācijas prezidents.

“Uzreiz var redzēt, – šis uzņēmums nemaksā nodokļus, piemēram, par saviem darbiniekiem. Nulle tur ir. Pēc tā jāvaicā – vai tāds autoplacis tur var atrasties?” vaicā U. Vītols.

Uzdodot šo jautājumu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), tiek skaidrots, ka informācija tiks ņemta vērā, un informē – lietoto auto tirdzniecība autoplačos ir riska bizness.

“Pagājušogad veicām pārbaudes pie gandrīz 100 uzņēmumiem autoplačos. 77 nodokļu maksātājiem esam konstatējuši dažāda veida pārkāpumus. Gribu vērst sabiedrības uzmanību: plānojot sadarbību ar autoplačiem, nododot savu automašīnu, piemēram, tirdzniecībai autoplacī, plānojot iegādāties transportlīdzekli, būtu jāpārliecinās, jāapskata publiski pieejamo informāciju, ko šis autoplacis izsaka kopumā.

Ja uzņēmums nemaksā nodokļus, iesaku ar šādu uzņēmumu nesadarboties,” teic Sandra Kārliņa-Ādmine, VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore.

Foto

Roberts Blass
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma