tv3.lv

Pēc smaga kritiena no zirga bērns nosaukts par kropli. Skandāls Jātnieku federācijā!

“Bez Tabu” uzrunā jāšanas sporta skolas “Kleisti” audzēknes mamma Iveta. Viņa neredz citu iespēju, jo jau vairāk nekā mēnesi gaida, kad Latvijas Jātnieku federācijas prezidija loceklis atvainosies par nekorekti izteiktajiem vārdiem. Iveta pārliecināta, ka federācijas pārstāvis nosaucis viņas bērnu par kropli, turklāt brīdī, kad meita vesta uz slimnīcu pēc kritiena no zirga.

2019. gada 12. martā 20:05

Ivetas sešpadsmitgadīgā meita jau vairākus gadus īsteno savu sapni par jāšanas sportu. Diemžēl janvāra beigās sacensībās, kurās startēja kā jāšanas sporta skolas “Kleisti” audzēkne, piedzīvoja smagu kritienu no zirga. Tieši tajā brīdī Iveta jau bija ceļā uz Kleistiem, un, mammai ierodoties, tika pieņemts lēmums izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rezultātā meita nogādāta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kur konstatēts astes kaula lūzums, kreisās plaušas lejasdaivas kontūzija un krūškurvja sasitums, bet ne tāpēc Iveta uzrunājusi “Bez Tabu”. Šokējis brīdis, pirms meita izvesta no sporta skolas.

Iveta
jāšanas sporta skolas audzēknes mamma

Pretī nāca kāds kungs, kurš, redzot, ka nāk ātrā palīdzība ar nestuvēm, tā vietā, lai attaisītu durvis, noteica, citēju: “Kādi kropļi te vandās, ka nevar pārlēkt 80 cm.” Es vaicāju trenerei, kas tas par cilvēku, viņa teica, ka tas ir Juris Mežnieks, Latvijas Jātnieku federācijas prezidija loceklis. Pēc neilga laika kungs atkārtoti nāca garām, un es jautāju, vai viņš ņems savus vārdus atpakaļ vai atbildēs, viņš teica, ka atbildēšot.

To dzirdējusi Iveta, viņas meita, vēl divas sporta skolas audzēknes un trenere Gita Zaķe, kura apstiprina notikušo: “Nāca skolā iekšā Juris Mežnieks un tā skarbi izteicās: “Krīt tā kā tādi kropļi.” Tas bija diezgan skarbi, un es domāju, ka, ja cilvēks nav labā noskaņojumā, tā nevajadzētu teikt.”

Iveta nosūtījusi ierakstītu vēstuli/iesniegumu Latvijas Jātnieku federācijas prezidentam Agrim Blauam ar situācijas izklāstu un lūgumu, lai prezidija loceklis Juris Mežnieks visu liecinieku klātbūtnē ņem savus vārdus atpakaļ. Iveta neprasa neko citu, tikai atvainošanos.

Iveta
jāšanas sporta skolas audzēknes mamma

Man tas bija ļoti svarīgi attiecībā pret jaunajām meitenēm, ka tas tiek izdarīts. Jo neviens tā nedrīkstētu rīkoties, un, es gribētu teikt, kur nu vēl, Latvijas Jātnieku federācijas prezidija locekļa statusā esot, kurš aiz sevis nes visas Jātnieku federācijas statusu, prestižu, iemieso sevī, kas ir jāšanas sports, kādi ir tie standarti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču bez rezultātiem. Iveta divas reizes zvanījusi Latvijas Jātnieku federācijas ģenerālsekretārei, līdz ar viņu sazinājies federācijas prezidents Agris Blaus, kurš sākotnēji piedāvājis ierasties uz valdības sēdi, vēl vēlāk atbildējis, ka neko nevar darīt lietas labā. Ivetas kā mātes sirds pilna, tāpēc nolēmusi nesamierināties ar dzirdēto.

Latvijas Jātnieku federācijas mājaslapā ir pieejams prezidija apstiprināts “Latvijas Jātnieku federācijas Ētikas kodekss”, kura trešajā punktā arī noteikta atbildība pret jāšanas sportu un citām personām.

Ētikas kodekss

3.4. Jebkurai personai, kura ir saistīta ar jāšanas sportu, ir jāuzņemas atbildība par savu uzvedību un rīcības sekām jātnieku sporta pasākumu un ikdienas darbībās laikā. Rīcībai ir jārada patīkama un pozitīva pieredze visām saistošajām personām.

3.5. Jebkurai personai, kura ir saistīta ar jāšanas sportu ir jāuzņemas atbildība par savu nekorektu rīcību pret citam personām, neslavas celšanu pret citām personām vai LJF, graujot tas reputāciju, nekorektu rīcību pret zirgiem vai tml.

Latvijas Jātnieku federācijas prezidents Agris Blaus “Bez Tabu” skaidro, ka Juris Mežnieks par kropli esot nosaucis zirgu, nevis bērnu. Jāpiemin gan, ka ētikas kodeksā teikts, ka arī pret zirgu jāizturas ar cieņu. “Mēs jau teicām, lai viņš atvainojas, ja ir bijis kāds pārpratums, vai kaut kā savādāk, jo parasti jau tā nenotiek, ka bērnu tā var nosaukt, tā ir kaut kāda neticama lieta,” tā LJF prezidents Agris Blaus, kurš situāciju komentēt kameras priekšā uztic LJF ģenerālsekretāres palīdzei.

Anita Mangale
LJF ģenerālsekretāres palīdze

Šis iesniegums ir nosūtīts LJF ētikas komisijai, kura veiks tālākas darbības un izvērtēs šo notikumu. Vēl es varu piebilst, ka Latvijas Jātnieku federācija, gan valde, gan arī vadība asi nosoda šādu pārkāpumu, tas nav pieļaujams, neviena persona nedrīkst šādu nodarījumu veikt ne pret vienu. Ētikas komisija uz sēdēm sanāk reizi mēnesī, un ar ētikas komisijas darbības principiem un nolikumu var iepazīties mūsu mājaslapā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mājaslapā var iepazīties arī ar sankcijām, kas paredzētas pārkāpumu gadījumos, piemēram, mutvārdu brīdinājums, izslēgšana no LJF biedriem, naudas sods. Jātnieku federācijas pārstāve cer, ka tuvākajā laikā izdosies šo strīdu atrisināt, un atzīst, ka tas ir ļoti nepatīkams federācijas biedriem. Juris Mežnieks “Bez Tabu’ atkārto, ka tas ir tikai pārpratums, un viņš Ivetu nemaz nepazīst.

“Es gāju, un ar kolēģi mēs, viņa laikam bija kritusi, tur bija ātrā palīdzība, un es saku, ka mums mācību grupā tie bērneļi tik slikti jāj, ka viņi krīt pat no mūsu kropļa zirgiem, es nezinu, ko viņa ir dzirdējusi. Nē, nē, te ir pilnīgs pārpratums, pilnīgs,” tā LJF prezidija loceklis Juris Mežnieks. Par vienu gan pārliecināti visi iesaistītie: šo strīdu varēja un vajadzēja atrisināt daudz agrāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm