tv3.lv

“Pēkšņi bliež! Briesmīgi sprādzieni!” Ikšķiles pusē Zemessardzes mācības pārbiedē un pārsteidz nesagatavotus

2021. gada 22. jūnijā 19:10

Ikšķiles novada Tīnūžu pagasta iedzīvotājus jau vairākās nedēļas nogalēs pārbiedējuši pēkšņi, skaļi sprādzienu trokšņi. Izrādās, spridzināšana notikusi netālajā karjerā, kas pieder pašvaldībai. Tur notikušas zemessargu mācības, par kurām, kā dusmīgi teic iedzīvotāji, viņi nav informēti. Atbildīgie uzsver, ka šādu mācību rīkošana ir nepieciešama, vienlaikus piekrīt, ka komunikācija ar iedzīvotājiem varētu būt labāka.

Ar sašutumu par miera traucēšanu “Bez Tabu” redakcijā vērsās Aina.

Aina
sprādzienu trokšņu pārbiedēta

Viss sākās jau pavasarī, aptuveni pirms diviem mēnešiem. Svētdienās ap pulksten 12:00 pašvaldības karjerā, kas ir aptuveni puskilometru attālumā, bija šausmīgi blīkšķi! Nākamajā svētdienā tas pats! Naturāla spridzināšana! Mazāki un tādi briesmīgāki sprādzieni! Pēkšņi ne no šā, ne no tā! Svētdienā, kad apkārt miers, klusums. Pie mums parasti arī ciemiņi atbrauc, peldamies, kad pēkšņi bliež!

No sprādzienu trokšņiem ļoti bīstas arī mājdzīvnieki, uzsvēra Aina, kuras suns pat aizbēdzis un atradies vien dienu vēlāk.

Jānis, kuram īpašums vēl tuvāk karjeram, arī neizpratnē par pēkšņo miera traucēšanu.

Jānis
apkaimes iedzīvotājs

Galvenais, ka tie sprādzieni tādi pēkšņi! Nezini, kurā brīdī atkal būs! Arī mans suns, nabags, ielīda no bailēm tādā vietā, no kuras atpakaļ izlīst pat nevarēja. Meklēja kaut kādu caurumiņu, kur noslēpties!

Nesaprazdami, kāpēc spridzina pavisam netālu no namdurvīm, iedzīvotāji sazinājušies ar vietējo pašvaldības policiju, kas informējusi, ka pašvaldība sev piederošajā karjerā devusi zaļo gaismu Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona mācībām. Šis bataljons bāzējies netālajā Ogrē, speciālizējas nesprāgušās munīcijas savākšanā un iznīcināšanā. Kā raidījumu informēja bataljona komandieris Ainārs Rauza, Latvijā ar aizgājušo laiku mantojumu – nesprāgušo munīciju – kā nosēts. Šogad vien (līdz jūnijam) 54. bataljona zemessargi iznīcinājuši vairāk nekā 1900 sprādzienbīstamu priekšmetu. Rauza uzsver, ka mācības, kādas notika konkrētajā karjerā, ir ļoti nepieciešamas.

Ainārs Rauza
Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandieris

Mēs padarām nekaitīgu nesprāgušo munīciju. Radām vidi, kur cilvēkiem dzīvot ir drošāk. Papildus mēs veicam personāla apmācību, jo var nākties sastapties ar jaunām, nepieredzētām situācijām. Lai iemaņas uzturētu, karavīri un zemessargi regulāri jāapmāca. Tas notiek brīvdienās, jo zemessrgi uzdevumus un mācības veic no pamatdarba brīvajā laikā: darbdienu vakaros, sestdienās, svētdienās.

Apkaimes iedzīvotāji uzsvēra, ka neiebilst zemessargu apmācībai, bet gan veidam, kā tiek komunicēts ar apkaimē dzīvojošajiem, drīzāk – netiek komunicēts, brīdināts par mācībām pirms to norises. Ja būtu zinājuši par spridzināšanu, dienaskārtību pakārtotu mācībām, lūgtu bērniem un mazbērniem neciemoties konkrētās dienās, lai viņi nesatrauktos, kā arī parūpētos, lai mājdzīvnieki nevarētu aizmukt, uzsvēra iedzīvotāji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zemessardzes 54.kaujas atbalsta bataljona komandieris Rauza informēja, ka pirms mācībām par to norisi ievietota informācija bataljona “Facebook” kontā. Savukārt Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Mariss Martinsons norādīja, ka par mācībām domnieki informējuši gan sociālajos tīklos, gan pašvaldības mājaslapā.

Iedzīvotāji gan uzskata, ka šāda komunikācija ar iedzīvotājiem nekam neder, jo apkaimē dzīvojošie bez vajadzības nedz caurskata informāciju pašvaldības mājaslapā, nedz sociālajos tīklos.

Aina
sprādzienu trokšņu pārbiedēta

Tas nozīmē, ka, no rīta pamostoties, jāmeklē kaut kas, kas uz mani varētu attiekties? Tā tas nenotiek. Kad domei kaut ko vajag, viņi zina telefonu numurus visiem. Vai tiešām nesaprot? Vai tiešām nevar piezvanīt un pateikt? Te nedzīvo tik daudz cilvēku!

Gan Zemessardzes, gan pašvaldības pārstāvji piekrīt, ka komunikācija ar iedzīvotājiem jāuzlabo, lai nākotnē sprādzienu trokšņi nepārbiedētu.

Mariss Martinsons
Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks

Tātad papildu jāinformē tuvāko māju iedzīvotāji. Jā, varbūt tiešām viens telefonzvans vai vēstule pasta kastē jau laikus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm