tv3.lv

“Pircējiem tāda nauda jāpieņem, bet kasieriem ne?” Vai pārdevēji drīkst izbrāķēt nolietotas monētas?

Studente Līga nepatīkamu starpgadījumu piedzīvojusi piemājas veikalā, kad par izvēlētajiem pirkumiem pārdevējai sniegusi divu eiro monētu. Taču kasiere atteikusies to pieņemt, pat necenšoties savu lēmumu pamatot. “Tātad pircējiem tādu naudu ir jāpieņem, bet pārdevējiem ne? Vai arī mums pirms katras došanās reizes uz veikalu ir jāpārmazgā eiro monētas?” jautā Līga. 

2019. gada 14. martā 9:05
Līga
izbrāķētas monētas saimniece

Kad mans pirkums jau tika noskenēts, pārdevējai noliku divus eiro. Viņa naudu grozīja vairākas reizes uz riņķi, un tad neapmierināta man pateica: “Мы не принимаем такие деньги.” Kad pārjautāju, kāpēc ne? Saņēmu vēlreiz to pašu frāzi. Paskatījos uz naudu un nesapratu, kāda vaina? Vai tas, ka monēta nebija spodra un spīdīga?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Bankas Naudas laboratorijas vadītājs Aleksandrs Antiņš norāda, ka šajā gadījumā būtu ieteicams monētu nodot ekspertīzei, lai speciālisti pārbauda naudas zīmi un sniedz informāciju. Ja naudas zīme nav viltota, tā tiek atdota atpakaļ, bet, ja atklāts viltojums, tiek piesaistīta policija.

Bet skrien nu divu eiro dēļ uz Latvijas Banku, vai ne? Eksperts gan norāda, ka vēl nepareizāk būtu censties monētu “iesmērēt” kādam citam. Pat ja nauda nav viltota, tā neder apgrozībā, jo ir bojāta.

Aleksandrs Antiņš
Latvijas Bankas pārstāvis

Gadījumi, kad apgrozībā ir nolietojusies, netīra nauda, nav retums. Šeit visu izšķir pārdevēja zināšanas un profesionalitāte. Tas, kurš mazāk pieredzējis, noteikti negribēs pieņemt naudas zīmi, jo baidīsies, ka tā ir viltota. Savukārt tas, kurš ir drošāks, zinošāks un pieredzējis vairāk, apskatīsies drošības pazīmes, iespējams, veiks kaut kādas pārbaudes šaubu gadījumā, un, iespējams, pieņems naudu, vēlāk nodos to inkasācijas uzņēmumam kā bojātu naudas zīmi, kuru viņam samainīs.

“Bez Tabu” kopā ar naudas ekspertu pārliecinājās, ka konkrētie divi eiro nav viltojums. Lai izvairītos no līdzīgām situācijām, Latvijas Banka piedāvā bezmaksas mācības pārdevējiem un citu profesiju pārstāvjiem, kā atpazīt viltotas naudas zīmes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm