tv3.lv

"Po russki? English?" Kebabnīcu darbiniekus soda par nepietiekamām valsts valodas zināšanām

Valsts valodas centra pārstāvji septiņu mēnešu laikā izrakstījuši 40 administratīvos protokolus kebabcepējiem, kuri neprot latviešu valodu pietiekamā līmenī. Pārkāpējiem esot jāsamaksā vairāk nekā 100 eiro liels naudas sods, citādi viņiem netiks pagarināta uzturēšanās atļauja Latvijā un līdz ar to arī Eiropas Savienībā.

2019. gada 30. oktobrī 13:35

“Bez Tabu” apseko trīs dažādu uzņēmumu kebabnīcas dažādās galvaspilsētas apkaimēs. Ne kebabnīcā Barona ielā, ne Dzirnavu ielā, ne Merķeļa ielā latviešu valodu nesaprot un uzzināt atbildes uz saviem jautājumiem nav iespējams.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Darbinieki nespēj atbildēt ne uz jautājumu, vai uzņēmuma darbinieki paši marinē gaļu, ne to, cik gaļa ir svaiga, ne arī, kuru no gaļām iespējams jau pasūtīt. Klientiem tiek piedāvāts komunicēt angliski vai krieviski.

Jānis
Kebabnīcu apmeklētājs

Vēlos saprast, kāpēc šajās “Pakistānas”, “Hasana”, “Čilli pepper” u.c. kebabnīcās nav nekādu izmaiņu sakarā ar valsts valodas lietošanu? Pārbaudes tur ir bijušas, bet iestādes turpina veiksmīgi darboties. Cik man zināms, angļu un krievu valoda nav pieņemta kā otrā valsts valoda. Pats šonedēļ divas reizes viesojos “Chilli pepper” kebabnīcā Kr. Barona ielā. Darbinieki nezina latviešu valodu, bet nākamā problēma bija, ka viņi pat neprot īsti strādāt ar kases aparātu. Ja norēķinoties ar bankas karti vari saņemt čeku un viss ir kārtībā, tad maksājot skaidrā naudā par pasūtījumu, kase tiek atvērta ar atslēgu un nauda tiek ielikta iekšā to nefiksējot.

Trīs kebabnīcās sastaptie darbinieki visi kā viens norāda, ka ir studenti un Latvijā ieradušies no tādām valstīm, kā Indija, Pakistāna, Uzbekistāna.

Valsts drošības dienests raidījumam komentāru klātienē atsaka, tā vietā atsūtot savu pozīcijas izklāstu rakstiski.

Valsts drošības dienesta viedoklis

Joprojām pastāv risks, ka, uzdodoties par studentiem, Latvijā var ieceļot radikāli noskaņotas personas. Konstatējot riskus, Valsts drošības dienests rosina liegt personai ieceļošanu mūsu valstī. Piemēram, 2018. gadā VDD rekomendēja nepiešķirt vīzu iebraukšanai mūsu valstī 548 gadījumos (no pārbaudītajiem 2129 gadījumiem), savukārt uzturēšanās atļauju rekomendēja atteikt 78 gadījumos (no pārbaudītajiem 767 gadījumiem).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts valodas centra pārstāvji pārkāpumus konstatējuši gan kebabnīcās Rīgā, gan Liepājā. Darbinieku valsts valodas zināšanas ir pārāk zemas, lai strādātu apkalpojošā sfērā.

Viesturs Razumovskis
Valsts valodas centra pārstāvis

Viņu rotācija ir liela. Reti kurā gadījumā mēs pārbaudēs atrodam tādus, kuri jau iepriekš saukti pie administratīvās atbildības. Tie ir 40 pirmreizējie gadījumi. Tas ir tikai kopš marta, nerunājot par pirmo ceturksni un pagājušo gadu.

Ja saskaraties ar valsts valodas lietošanas pārkāpumiem, informējiet Valsts valodas centru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm