tv3.lv

“Policija neredz tīšu bojāšanu!” Daugavpilī apgāna mākslas galeriju skulptūras dēļ, policija nesaskata nekā krimināla

2021. gada 25. martā 18:50

Pagājušogad Daugavpilī atklāja mākslas galeriju pilsētā, kuras logā mākslinieki, galerijas īpašnieki izvietoja skulptūru, tēlu, kas atveidots ar kailu sievietes rumpi un dzīvnieka skeleta galvu. Paužot attieksmi pret mākslas darbu, vandalis ar sarkanu krāsu apķēzīja mākslas galerijas logus un ēkas fasādi. Lai gan Valsts policijā pēc pastrādātā uzreiz uzsāka kriminālprocesu un ātri vien izdevās atrast vainīgo, kriminālprocesu nesen izbeidza, jo likumsargi nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu. Mākslas galerijas saimnieki ir neizpratnē par policijas darbu.

Raidījuma “Bez Tabu” redakcijā vēršas mākslinieks un pērn Daugavpilī atklātās mākslas galerijas-bāra “Albrecht Art&wine” saimnieks un mākslinieks vienā personā Ernests Mucenieks. Iestādē apskatāmi daudzi mākslas darbi. Vienu no tiem – mākslinieka Paula Pudža skulptūru “Hiēna” – izvietoja skatlogā. Skulptūrā attēlots kails sievietes ķermenis ar hiēnas galvu. Fantastiskā radība zobos satvērusi kaulu.

Foto: Žanna Kulakova, Facebook.com

Ernests Mucenieks
“Albrecht Art&Wine” īpašnieks

Šī skulptūra piedalījusies biennālē Viļņā, ilgu laiku arī atradās Mārtiņa Sirmā restorānā, kur tā tādu ažiotāžu neraisīja. Izvietojot to skatlogā, bija doma ar šo mākslas darbu pievērst uzmanību. Neko sliktu mākslas darbā, fantastiskajā zvērā nesaskatu.

Daudziem konkrētais mākslas darbs šķiet acij tīkams, tomēr netrūkst arī skulptūras un tās izvietošanas veida pat radikālu noliedzēju.

Ernests Mucenieks
“Albrecht Art&Wine” īpašnieks

Ir nākuši pie mums ar draudiem. Draudi izteikti tieši acīs. Teica, ka mums jānovāc skulptūra. Sauca mūsu vietu par drausmīgu, draudēja arī izrēķināties. Tomēr uzskatām, ka šī skulptūra ir mākslas izpausmes veids.

Vandalis uzdarbojas, bet policija nekā krimināla nesaskata

Pagājušā gada decembrī nakts aizsegā kāda persona, paužot attieksmi pret mākslas darbu un iestādes saimniekiem, ar sarkanu krāsu notriepa divus logus, nosmērējot arī ēkas fasādi. Uz viena loga atstāja uzrakstu “Dog days are over” (tulk.: suņu dienas beigušās).

Pastrādāto pašā pilsētas sirdī publiski nosodīja arī Daugavpils domes vadība, Valsts policijā (VP) tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 185. panta “Mantas tīša iznīcināšana vai bojāšana”. Tika noskaidrota arī vainīgā persona, tomēr nesen mākslas galerijas saimnieks Ernests Mucenieks saņēmis vēsti no likumsargiem, ka kriminālprocess izbeigts. Iestādes saimnieks ir neizpratnē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ernests Mucenieks
“Albrecht Art&Wine” īpašnieks

Policijas viedoklis, ka nav notikusi tīša mantas bojāšana. Sanāk, ka tas viss notika netīšām – netīšām nokrita bundža ar krāsu, netīšām nokrita ota, netīšām parādījās uzraksts. Visādi brīnumi notiek!

VP informē, ka kriminālprocess izbeigts, jo nav saskatīts noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Lāsma Kursīte
VP Latgales reģiona pārvaldes pārstāve

Nebija noziedzīga nodarījuma sastāva, runājot par mantas tīšu bojāšanu, jo krāsu nomazgāja, tāpēc logi un fasāde nav bojāti.

Foto: Vic Soggoth, Facebook.com

VP pārstāve Lāsma Kursīte precizē, ja krāsu nevarētu nomazgāt, to varētu traktēt kā mantas bojāšanu. Mākslas galerijas īpašnieks Mucenieks šādā pamatojumā loģiku nesaskata, jo, pirmkārt, viņam pašam ar kolēģi nācies attīrīt krāsu, ko izdarīt bijis ļoti grūti.

Ernests Mucenieks
“Albrecht Art&Wine” īpašnieks

Jā, mēs berzām 20 grādu salā. Sanāk, lai policija kaut ko darītu, man nevajadzēja neko darīt, bet es izdarīju – sakopu skādi pašā pilsētas centrā, jo tā arī bija atbildība pret telpu saimnieku, jo esam nomnieki.

VP pārstāve Kursīte informē, ka kriminālprocesa ietvaros pirms tā izbeigšanas uz paskaidrojumiem tika izsaukta vainīgā persona. Kursīte gan neprecizē, kādu motīvu vadīta persona tā rīkojusies, tomēr norāda, ka lēmums par kriminālprocesa atteikšanu bijis balstīts uz personas paskaidrojumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mākslas galerijas saimnieki pārsūdzējuši lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

VP informē, ka, izbeidzot kriminālprocesu, esot uzsākta administratīvā lietvedība. Pagaidām gan vēl nav klasificēts, par ko persona būtu saucama pie administratīvās atbildības.

“Albrecht Art&Wine” skatlogā aizvien redzama konkrētā skulptūra. Iestādes īpašnieks Mucenieks negrasās piekāpties nelabvēļiem. Šāda vēršanās pret mākslu un policijas nespēja saskatīt kriminālpārkāpumu, viņaprāt, ir apkaunojums Daugavpilij.

Ernests Mucenieks
“Albrecht Art&Wine” īpašnieks

Nav svarīgi, vai kāds mums par to samaksās, kāds būs sods. Galvenais ir princips. Ir jāparāda, ka tā darīt nedrīkst. Daugavpils pretendē uz Eiropas Kultūras galvaspilsētas titulu 2027. gadā. Pēc tādiem notikumiem, protams, šāds mērķis aiziet tālumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm