“Pritonā” nokārtojas spainī, salst, nevar nomazgāties! Sirmgalves vecumdienas Rēzeknes pusē, arī kaimiņi izmisumā

75 gadus veca sirmgalve Rēzeknes novadā dzīvo neapskaužamos apstākļos: salst, nokārtojas spainī, jo tualete savu funkciju nepilda jau sen, ilgstoši nav mazgājusies, eksistē antisanitārā vidē. Gados vecās sievietes kaimiņi uztraucas, ka šāds dzīvesveids apdraud ne vien sirmgalvi, bet arī citus iedzīvotājus, kuri dzīvo namā.

2018. gada 31. oktobrī 8:50

Čornajas jeb tulkojumā no krievu valodas melnā ciema iedzīvotāju, kuri dzīvo vienā no daudzdzīvokļu namiem, dzīvēs ir melnais periods. Viņu dzīves kvalitāti iedragā 75 gadus vecās kaimiņienes dzīvesveids.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fekāliju kritumi

Ciema iedzīvotāja Veronika, kura dzīvo nama pirmajā stāvā, demonstrē noplūdušos, pleķainos griestus un sienas. Pirms kāda laika Veronika savā dzīvoklī pabeidza kosmētisko remontu, tāpēc vēl jo sāpīgāk noskatīties, kā dzīvoklī iekļūst augšstāva kaimiņienes tualetes saturs. Veronika stāsta, ka sirmgalves tualetes komunikācijas jau sen kā esot sabojājušās, sūces dēļ uz galvas līst fekāliju un urīna kokteilis.

Veronika
Dzīvo kaimiņos sirmgalvei

“Man te viss ir notecējis, visas sienas. Tagad arī vēl tek. Tas notiek jau vairākus gadus. Par ūdeni viņa [kaimiņiene sirmgalve] nemaksā, parādi baigi, bet viņai to ūdeni nenoslēdz. Arī piekaramie griesti krīt nost straumju dēļ. Dzeltenums pa visu sienu! Te viss bija aizliets. Tāda smirdoņa, ka ārprāts! Koridorā arī tas pats. Kāda jēga kaut ko remontēt? Mēs te pat likām spaiņus un slaucījām ar lupatām!”

Veronika arī demonstrē griestus citā dzīvokļa telpā, kuru vēl tikai grasās remontēt. Arī to ietekmē augšstāva kaimiņienes tualetes satura noplūdes, Veronika bažījas arī par savu un citu iedzīvotāju drošību. Rāda, ka noplūžu dēļ no griestiem krīt apmetums, atsedzot arī nesošās konstrukcijas. Tās ir no koka, visas esot mitras, Veronika bīstas, ka mitruma ietekmē vairs nav tik izturīgas.

Veronika arī stāsta, ka augšstāva kaimiņienes dzīvoklī esot antisanitāri apstākļi. Pie sirmgalves, īpaši ap pensijas saņemšanas laiku, viesojoties “publika”, visi kopā “baigi dzer”.

Sirmgalves dzīvoklī aizspiestiem deguniem

Par to, ka 75 gadus vecā sirmgalve dzīvo neapskaužamos apstākļos, pārliecinās arī “Bez Tabu” komanda. Visur netīrība, valda smirdoņa, mētājas ēdiena atliekas. Tā kā tualete jau ilgstoši nepilda savu funkciju, sirmgalve nokārtojas spainī, atbalstoties pret sienu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

75 gadus vecā Natālija stāsta, ka pēc dabisko vajadzību nokārtošanas nes spaini no otrā stāva un iztukšo to grāvī. Sūdzas, ka ir grūti nest spaini, daļa tā satura izlīst turpat kāpņu telpā.

“Nekā laba te nav. Dzīvoju kā dzīvoju. Ūdens tualetē “neiet” prom. Vajadzētu saukt santehniķi,” ar nopūtu par tualetes problēmu teic sirmgalve Natālija.

Viņa nenoliedz, ka mēdz iedzert, tomēr nepiekrīt kaimiņu pārmetumiem, ka tas varētu traucēt citiem iedzīvotājiem.

Sirmgalves kaimiņi stāsta, ka iepriekšējā ziemā kaimiņienes esot trūcis loga, tādēļ visiem namā bijis auksts. Šogad logs ir savā vietā, tomēr caur sienām pūš aukstums. Lai gan pašvaldība palīdzējusi sagādāt malku, tā esot jāsaskalda sīkāk, ko ir grūti pašai izdarīt. Gados vecā kundze stāsta, ka viņu uzraugot pagasta sociālā darbiniece, tomēr, kā pati stāsta, palīdzība neesot būtiska.

Natālija
Sirmgalve dzīvo neapskaužamos apstākļos

“Es 10 dienas slimoju, neko nevarēju šeit kārtot. Kā sociālā darbiniece palīdz? Nekā. Apvaicājas, kā veselība. Man vienu laiku kājas “nedarbojās”. Biju kā bez kājām, gulēju. Atnāca sociālā darbiniece, paprasīja, kā veselība, un aizgāja. Es saku godīgi, kā ir. Ja atnāk sociālā darbiniece, sieviete, ko viņa šajā bardakā vispār var sakārtot, palīdzēt?”

Natālijas kaimiņi bažījas, ka sirmgalves centieni iekurt krāsni var rezultēties ugunsgrēkā, jo nelaime, viņuprāt, var notikt, ja kaimiņiene būs alkohola reibumā vai nespēkā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Regīna
Sirmgalves kaimiņiene

“Ja ogle, nedod Dievs, izkritīs, mēs visi sadegsim, jo māja ir no koka. Auksti, protams. Vajadzētu krāsni kurināt.”

Sociālais dienests: Katram sava izpratne par kārtību

Čornajas pagasta pārvalde atrodas iepretim problēmnamam, turpat pāri ceļam. Pagasta pārvaldes darbinieki ir ļoti labi informēti par sirmgalves izdzīvošanas apstākļiem, piekrīt, ka šāds dzīvesveids var iedzīt izmisumā.

Pagasta pārvaldē gan neizdodas sastapt sociālo darbinieci. Situāciju komentē Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale.

Silvija Strankale
Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja

“Šī kundze pati fiziski var parūpēties par sevi. Var aiziet uz veikalu, lai sarūpētu to, kas nepieciešams. Smagākos darbos, piemēram, malkas sagādē, sociālais dienests palīdz. Katram cilvēkam skatījums par to, kas ir vai nav atbilstošs, atšķiras. Protams, teicām viņai, ka tur vajadzētu sakārtot. Tas tika teikts kundzei. Viņa ir uzpasēta, uzmanīta, bet kārtību regulē pats cilvēks. Protams, tur būtu nepieciešami citi apstākļi, bet kundzes izpratne ir tāda. No ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma [pansionātā] viņa atsakās. Mēs turam roku uz pulsa. Ko varam, to piedāvājam, bet cilvēka ziņā ir izdarīt izvēli.”

Sirmgalve Natālija, taujāta, vai būtu ar mieru pārcelties uz dzīvi pansionātā, atbild apstiprinoši, ja vien sociālās aprūpes iestāde būs netālu no pašreizējās dzīvesvietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm