tv3.lv

Raud, mūk no mājām, pārdod īpašumu! Bauskas puses šautuve dzen izmisumā iedzīvotājus

Bauskas novada Mūsas ciema iedzīvotājus gadiem ilgi terorizē vietējās šautuves trokšņi. Pārdoti īpašumi; uzvilktas nervu stīgas, kā rezultātā šķirtas laulības – pat šādas ir regulāro un skaļo šāvienu trokšņu sekas. Kamēr iedzīvotāji pašvaldībai pieprasa veikt trokšņa monitoringu un lūdz šāvējiem ierādīt citu vietu, pašvaldība pagaidām iesaka samierināties ar situāciju.

2019. gada 8. maijā 21:30

Šautuve atrodas Bauskas pievārtē Mūsas upes krastos, otrā krastā ir Mūsas ciems, kura iedzīvotāji stāsta, ka šautuvē notiekošais vairs nav izturams, jau gadiem neesot glābiņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Inga
dusmīga iedzīvotāja

Viņiem tur notiek treniņi un sacensības. Agrāk notika arī sarkanajos datumos, bija arī 1. un 4. maijā (iepriekšējos gados). Es toreiz domāju, ka viņus pati varētu nošaut, goda vārds! Vienkārši “spēlē uz nerviem”. Kad pagājušogad biju stāvoklī, 8. mēnesī, es vienkārši raudāju, nevarēju izturēt. Esmu pat izmisumā braukusi pie mammas uz Jelgavu.

“Valdošie vēji nes to šāvienu troksni mums virsū. Tāda sajūta kā pie poligona dzīvotu. Ja šautu reti, tad būtu citādi, bet viņi šauj te ik pa desmit sekundēm nenoteiktā laikā,” stāsta iedzīvotājs Andris.

Uldis
iedzīvotājs

Mums dzīve jāpakārto šautuvei un jāmūk no mājām. Trakākais jau ir vakaros vai brīvdienās, kad gribas atpūsties.

Ciema iedzīvotāji stāsta, ka šāvienu troksnis uzvilcis vietējo stīgas tik ļoti, ka dažs pat pārdevis īpašumu un devies dzīvot uz mierīgāku vietu; tāpat ģimenēs atmosfēra neesot no labākajām, kādā ģimenē pat šķirta laulība.

Privātajā šautuvē notiek sacensības stenda šaušanā, sportisti-šāvēji bieži aizvada treniņus, tāpat te trenējoties zemessargi un mednieki, normatīvus kārto policisti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šautuve apkaimē esot jau kopš aizvadītā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, ar to jau cīnoties kārtējā iedzīvotāju paaudze.

Iedzīvotāji pašvaldībai pieprasa apmaksāt trokšņu monitoringu ilgstošā laika periodā un lūdz ierādīt šāvējiem citu vietu.

Domnieki iesaka samierināties; šāvēji uzver šautuves nepieciešamību

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs gan iesaka iedzīvotājiem samierināties un sadzīvot ar trokšņiem.

Voldemārs Čačs
Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks

Problēma ir. Tas ir diskomforts. Es arī gribētu, lai mājās būtu mierīgi, bet ir jāsadzīvo. Jūtam, ka arī A7 šoseja mūs ietekmē, nav labi, bet nav variantu. Pašvaldība nevar šodien pieņemt lēmumu aizvērt šautuvi. Viņi tad rīt jau būs tiesā, ilgi tiesāsimies. Tas nav izdevīgi ne mums, ne viņiem, ne iedzīvotājiem.

Bauskas šautuvē noteicēji ir sportisti no sporta kluba “Bauskas zemgaļi”. Klubā ir vadošie Latvijas stenda šāvēji, tai skaitā Dainis Upelnieks, kurš nes Latvijas godu pasaulē. Upelnieks piedalījās arī Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Vēl nesen, aprīļa beigās, Upelnieks Baltijas čempionāta sacensībās apaļajā stendā Viļņā sasniedza gandrīz ideālu rezultātu kvalifikācijā: sašāva 124 no 125 mērķiem, savukārt maksimālo rezultātu apaļajā stendā kvalifikācijas sacensībās pasaulē ir sasnieguši tikai septiņi šāvēji. Tādējādi latvietis ir var lepoties ar personīgo, Latvijas un Baltijas rekordu. Finālā Upelnieks nodrošināja 55 punktus un vienu punktu zaudēja lietuvietim Ronaldam Račinskim.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šautuvē uzklausītais Upelnieks un cits Latvijas top šāvējs Egils Āboliņš nenoliedz, ka treniņos un sacensībās Bauskas šautuvē tiek izdarīti daudzi šāvieni, bet lielā mērā pateicoties šim objektam sportisti var sasniegt augstvērtīgus rezultātus.

Tāpat abi sportisti norāda, ka ir zemessargi un trenējas, lai pārstāvētu Latvijas bruņotos spēkus pasaules militārajās spēlēs un citās sacensībās.

Egils Āboliņš
Šāvējs-sportists

Ja aizvērtu šo šautuvi, policistiem nebūtu, kur kārtot normatīvus, zemessargiem kur trenēties. Visiem būtu jābrauc kaut kur citur. Tas būtu liels robs arī valsts aizsardzībā. Varu piebilst, ka Latvijas izlases šāvēji paliktu bez treniņu bāzes.

Ar Bauskas novada pašvaldības atbalstu šautuve apjozta ar siena ruļļu sienu, kas slāpējot skaņu. Kā stāsta sportisti, piesaistītie akustikas eksperti secinājuši, ka efektīvākais risinājums būtu skaņas slāpēšanas sienas izbūve līdz koku galotnēm, kam līdzekļu neesot.

Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks informē, ka Zemessargu vajadzībām piemeklēta kāda teritorija citviet, kur būšot arī šautuve, tāpēc domnieki cer, ka arī sportisti varētu turp pārvākties, tādējādi tikšot raksts kompromiss. Šāvēji Upelnieks un Āboliņš uz to atbild: “Mēs tādam risinājumam esam lojāli, piekrītam. Tas būtu normāli, bet nevaram apsolīt, kad tas varētu notikt, jo mūsu rīcībā nav pilnas informācijas un dokumentu. Zemessargiem nepieciešamās infrastruktūras izveide nav arī mūsu kompetence, mēs pagaidām varam iesaistīties tikai ar padomiem, ko mēs šautuvē vēlamies redzēt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iespējamā šautuves pārcelšana varētu notikt tikai ne ātrāk par 2021. gadu.

Upelnieks uzsver, ka pēc sūdzībām šautuves darba laiks ir ierobežots. Tāpat, šautuvē nenotiek šaušana svētku un atceres dienās, kā tas bija līdz šim.

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm