tv3.lv

“Reāls drauds dzīvībai!” Šķūnī Mālpilī milzu iršu pūznis, glābēji atsaka palīdzību

2018. gada 22. augustā 8:50

Sievietes saimniecībā Mālpilī malkas šķūnī, izveidojot pūzni, iemitinājušies tūkstošiem iršu. Eksperti brīdina par bīstamību, sieviete neizpratnē, kāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji, kuri spējīgi likvidēt bīstamību, nerīkojas.

Ņinas kundzes saimniecības pagalmā sakrauta milzu malkas kaudze, kaut vieta malkai ir šķūnī, tomēr tajā bail spert kāju, jo šķūni ”okupējuši” sirseņi jeb irši, kuri izveidojuši milzu pūzni pie sienas.

”Tas ir vistrakāk, ja ir irši! To zinu no bērna kājas. Vienreiz viens vīrietis pļāva zāli, neredzēja, ka kokā pūznis. Viņam iedzēla pierē, uzreiz ”pliukt!”, un tas zemē bija!” satraukta par iršu uzkundzēšanos šķūnī ir Ņina.

Entomologs Voldemārs Spuņģis brīdina, ka irši var uzbrukt, ja cilvēki tuvojas ligzdai.

Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas palīdzības galvenais speciālists Viesturs Liguts brīdina par bīstamību veselībai: ”Visjutīgākie ir mazi bērni, gados veci cilvēki. Noteikti vajadzētu uzmanīties cilvēkiem, kuriem ir alerģijas. Irša inde ir divarpus reižu spēcīgāka nekā lapsenei. Ja irsis iedzeļ galvas vai kakla rajonā, vai, nedod Dievs, piemēram, mutē, ēdot kaut kādu augli un nepamanot kukaini, var rasties reālas briesmas dzīvībai.”

Noskaidrojusi, ka iršu pūžņu likvidēšanā specializējušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji (VUGD), Ņina zvana uz ārkārtas palīdzības numuru 112. Tomēr dispečere uzreiz atsaka palīdzību.

Palīdzīgu roku nesniedz arī Mālpils novada domē, norādot, ka VUGD tomēr būtu jāpalīdz. Ņina par nevēlēšanos palīdzēt ir šokēta: ”Kaķus no stabiem viņi ceļ, piedzērušos, kuri vāļājas ūdenī, viņi velk ārā, bet šeit? Te taču ir sirseņi! Būs dzēliens pierē, būšu gar zemi!”

Glābēji bieži likvidē iršu pūžņus, tomēr izbrauc uz izsaukumiem no bērnudārziem, skolām, informē VUGD pārstāvis Hermanis Plisko. ”VUGD izbrauc uz bērnudārziem, skolām. Tikko bija gadījums kopmītnēs, kur pūznis acīmredzot bija satricināts. Bija tiešs apdraudējums, VUGD izbrauca, kukaiņus neitralizēja,” stāsta Plisko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Plisko uzver, ka ”112 ir ārkārtas numurs, tur jāzvana, kad ir apdraudējums dzīvībai, veselībai īpašumam, videi.”

Tomēr Ņina uzskata, ka tiešs apdraudējums nākotnē ir ļoti reāls, ja pūzni neaizvāks. Tikmēr VUGD pārstāvis Plisko atgādina, ka, zvanot uz uzziņu dienesta tālruni, iespējams noskaidrot firmas, kas sniedz kukaiņu indēšanas pakalpojumu, tostarp likvidē iršus.

”Firma man pateica, ka būs jāmaksā ap 80 eiro, bet man pensija ir 90 eiro! Kaut kādā brīnumvalstī dzīvojam!” sašutusi ir Ņina.

”Ligzda aizies bojā aptuveni pēc mēneša. Rudenī būs jaunie irši, jaunās karalienes, mātītes un tēviņi. Visi pārējie nomirs. Mans ieteikums: nākamajā pavasarī vajadzētu paskatīties, vai mātīte, kura sāk būvēt ligzdu, būvē ligzdu vai ne. Iršiem ir iemīļotas vietiņas, kur katru gadu būvē. Pavasarī, kad ir karaliene, ja tā būvē ligzdu, to vajadzētu aizvākt,” iesaka kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm