tv3.lv

“Riebj, ko tur raksta!” Latvijas krievu avīzēs kara nav. Atražo propagandu?

10. augustā 19:00

Lai gan jau vairākus mēnešus Latvijā darbojas aizliegums retranslēt Krievijas propagandas televīzijas kanālus un aktīvi tiek bloķētas interneta vietnes, kas vēsta prokremliskā manierē, veikalos nopērkamas vairākas avīzes krievu valodā, kas daļēji atražo Krievijas propagandas vēstījumus.

Tā saucamo krievu avīžu tematiku aktualizēja “Bez Tabu” skatītāja Līga, kura bija nepatīkami pārsteigta par lasīto nedēļas laikrakstā “Latviskije Vesti”.

Līga
“Bez Tabu” skatītāja, ielūkojusies Latvijas krievu avīzē

Ja Latvijā ir aizliegti Krievijas propagandas televīzijas kanāli, kā ir ar presi? Palasot šo izdevumu [“Latvijskie Vesti”], riebj, ko tur raksta! Tiešā veidā noskaņo krievvalodīgos pret Latvijas valsti!”

“Bez Tabu” ielūkojās vairākās Latvijā izdotās avīzēs, drukātās krievu valodā. Nevienā no tām avīžniekiem nešķiet svarīgi (vismaz konkrētajos izdevumos) pievērsties Ukrainas kara tematikai, Krievijas nosodījumam par zvērībām kaimiņvalstī. Tā vietā tajās spēcīgu uzsvaru, publicējot daudzus rakstus, izceļot “skaļus” virsrakstus un domugraudus, liek uz sociālajām un ekonomiskajām problēmām Latvijā un Eiropā, tādējādi tieši un netieši norādot, ka, piemēram, sankciju ieviešana pret Krieviju it kā vairāk “sit” pa Eiropu. Vairākās avīzēs tiek musināti Krievijas pensiju saņēmēji Latvijā un nepilsoņi. Lasāmi arī raksti, kuros gremdējas atmiņās par padomju laikiem un cildina Sarkanās armijas veikumu Otrā pasaules kara laikā.

“Bez Tabu” sazinājās ar nedēļas laikraksta “Latviskije Vesti” galveno redaktoru Vladimiru Šulakovu, kurš nevēlējās runāt ar raidījuma žurnālistu par avīzes redakcionālo politiku un Ukrainas kara tematiku, īsi norādot: “Mani neinteresē šī saruna.”

Ar cita nedēļas laikraksta “MK Latvija” galveno redaktori Margitu Sprancmani “Bez Tabu” neizdevās sazināties: viņas telefons bija izslēgts, kā arī uz e-pasta ziņojumu līdz sižeta montāžai neatbildēja.

Latvijā vienīgā dienas laikraksta krievu valodā “Segodņa” galvenais redaktors Andrejs Švedovs “Bez Tabu” norādīja, – lai gan konkrētās dienas avīzē nav publikāciju par karu Ukrainā, līdz tam vairākos citos avīzes numuros esot publicēti pat vairāki desmiti rakstu par šo tematu. Švedovs arī skaidroja “Segodņa” redakcijas nostāju: “Mums bijuši gari materiāli par Ukrainu, tai skaitā arī pirmajā lappusē. Protams, mūsu pozīcija no kara sākuma ir viennozīmīga: mēs esam pret karu, mēs esam par Ukrainu. Mums ir ļoti stingra kritika pret Kremļa režīmu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja mediji deklarē, ka stāsta auditorijai par aktuālo realitāti, ir ļoti pārsteidzoši, ka avīzes ignorē Krievijas iebrukumu Ukrainā, raidījumam pauda Anda Rožukalne, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes profesore un Latvijas Elektronisko plašsaziņas līdzekļu tiesībsardze.

Anda Rožukalne
mediju eksperte, sabiedrisko mediju tiesībsardze

Gan es, gan citi mani kolēģi ar pētījumiem esam pierādījuši, ka krievu mediji, jo sevišķi avīzes, kas ir ietekmīgākas par avīzēm latviešu valodā, pārstāv postpadomju un instrumentālās žurnālistikas kultūru. Nevis neatkarīgi un daudzveidīgi cenšas tuvoties patiesībai, kas ir pamatuzdevums žurnālistikā, bet gan lokalizē un daļēji atražo Krievijas propagandas vēstījumus. Populārākais no tiem jau vairāk nekā 20 gadus: neveiksmīgā valsts.

Izvairīšanās runāt par Krievijas noziegumiem – tā ir apzināta redakcionālā politika, uzskata Rožulane. Viņa arī uzskata, ka drukātā prese nav pietiekami regulēta, uzraudzīta.

Anda Rožukalne
mediju eksperte, sabiedrisko mediju tiesībsardze

Šeit [krievu avīzēs] ir skaidri redzams: ja kara nav, tātad tas ir Krievijas vēstījums. Arī Krievija saka, ka tas nav nekāds karš, tā ir specoperācija, nekas svarīgs. Tas ir šausmīgi! Protams, sodīt par to, ka par kaut ko neraksta, nav iespējams. Tomēr redzams, ka tā ir redakcionālā politika, kas atstāj iespaidu uz auditoriju.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm