Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Rīgā ar domes svētību iznīcina dižkokus
Galvaspilsētas apkaimē Iļģuciemā šobrīd rosās būvnieki, kuru galvenais uzdevums – uzbūvēt jaunu daudzdzīvokļu namu. Lai atbrīvotu teritoriju, attīstītāji organizējuši koku nozāģēšanu, tajā skaitā arī dižkoka.
Pēc dokumentu pārbaudes atklājies, ka pašvaldība apbūves attīstītājiem koku ciršanas atļaujas izsniegušas pirms nepilniem 20 gadiem. Pirmie reālie darbi gan sākušies 2021. gadā, kad iedzīvotāju pārsteidza zāģeru brigādes rosīšanās skvērā.
Kā stāsta Rīgas domes pārstāve Edīte Matuseviča, piešķirot ciršanas atļauju, kļava vēl neesot sasniegusi vietējās nozīmes dižkoka statusu. “Tā laikam sanāk, ka nozāģēts dižkoks. Bet. Tajā laikā, kad būvatļauja izsniegta, tas nebija dižkoks. Diemžēl ir tā, ka, izsniedzot būvatļauju, tā ir spēkā. Atpakaļceļa nebija vairāk,” “Bez Tabu” stāsta Matuseviča.
Turpat pie iežogotās būvdarbu teritorijas atrodas vēl viens vietējās nozīmes dižkoks – ozols. Ielas malā augošam ozolam pietrūkst vien septiņu centimetru, lai valsts likumdošana to aizsargātu. Šobrīd to teorētiski aizsargā Rīgas domes noteikumi, taču vietvara pieļāvusi būvniecību tā tiešā tuvumā.
Rīgas domes saistošie noteikumi aizliedz 10 metru rādiusā no stumbra ārējās malas veikt jebkādas darbības, kas var tieši vai netieši bojāt aizsargājamo koku. Tāpat aizliegts novietot būvmateriālus, kas aizsedz skatu uz aizsargājamo koku, mazina tā estētisko vērtību. Noteikumi liedz arī konstrukciju veidošanu, kā rezultātā tiek mazināta aizsargājamā koka kā ainavas elementa vērtība.
Būvnieki dižozola aizsargjoslā uzslējuši žogu, kā arī novietojuši grunti, kā rezultātā pārkāpti vairāki Rīgas domes saistošie noteikumi. Vietvarā gan stāsta, ka arī šis dižkoks nav minēts izsniegtajās būvatļaujās.
Šobrīd šī vieta apsekota. Visticamāk, ka dižkokam ir pierakts pārāk tuvu. Tuvāko dienu laikā šo vietu apsekos arī būvinspektors. Konstatēts, ka nav ievērotas koku aizsardzības prasības – teritorijā esošiem kokiem nav apkārt aplikti dēļi, lai aizsargātu to stumbrus.
Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietnieks Andris Širovs raidījumam “Bez Tabu” stāsta, ka šādi darbi koku tuvumā rada tiem stresu, kā arī šādā veidā tiks ietekmēta to augtspēja.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!