tv3.lv

Rīgā “uzsit gaisā” dzīvokļus, bet māju nenodod ekspluatācijā jau 20 gadus; pašvaldība soda iedzīvotājus

Kopš tūkstošgades sākuma daudzi rīdzinieki dzīvo daudzdzīvokļu namā, kas aizvien nav nodots ekspluatācijā. Iegādājoties dzīvokļus jaunā projekta mājā, iedzīvotāji uzticējās būvniecības ierosinātāja solījumiem par to, ka drīzumā svarīgā formalitāte tiks sakārtota. Pēdējos divus gadus pašvaldība soda dzīvokļu īpašniekus, piemērojot paaugstinātu īpašuma nodokli, bet būvniecības ierosinātājs pazudis ar visiem solījumiem.

Raidījuma “Bez Tabu” redakcijā vērsās rīdzinieki, kuriem pieder dzīvokļi Rīgā, Ganību dambī 13 k-1. Namā dzīvokļus tirgo kopš tūkstošgades sākuma, lai gan tas aizvien nav nodots ekspluatācijā. Pārdodot mitekļus, nopelnījis Juris Gromulsons, mājas būvniecības ierosinātājs. Dzīvokļu īpašnieki raidījumam stāstīja, ka ar pirmajiem solījumiem nodot māju ekspluatācijā Gromulsons “bārstījies” jau teju pirms 20 gadiem, kad pārdeva pirmos dzīvokļus. Vairākiem iedzīvotājiem solījumi nostiprināti līgumos.

Sanita
sen iegādājusies dzīvokli

Viņš pārdeva it kā dzīvokļus, bet būtībā tā ir nenodota māja. Cilvēki nopirkuši neko. Diemžēl ļoti daudzi ņēmuši kredītus, kurus bankas izsniedz. Cilvēki iegādājušies neko. Tagad mēs nezinām, ko ar to visu darīt. Viņš [Juris Gromulsons] teica, ka tas viss [nodošana ekspluatācijā] ir ātrs process, ka tūlīt notiks. Mēs visi esam parakstījuši dokumentu, ar ko viņš apņēmās visu darīt [kārtot formalitātes par nodošanu ekspluatācijā], lai nebūtu jāsaskaņo ar katru iedzīvotāju. Par to, ka viņš ar visu rīkojas, vienojāmies pie notāra. Mēs, protams, tam ticējām.

Pašvaldība soda dzīvokļu īpašniekus. Mitekļu tirgotājs balts un pūkains?

Pēdējos divus gadus Rīgas pašvaldība soda iedzīvotājus, piemērojot paaugstināto īpašuma nodokli, jo viņi dzīvo ekspluatācijā nenodotā mājā. Par solījuma nodot māju ekspluatācijā neturēšanu dzīvokļu īpašnieki nesen iesūdzēja tiesā Gromulsonu, bet tiesa prasību noraidīja, jo pirms tiesvedības procesa Gromulsons bija paguvis pārdot sev piederošās īpašuma daļas citām, kā norādīja sašutušie iedzīvotāji, iespējams, sev pietuvinātām juridiskām un privātpersonām, tādējādi atbrīvojoties arī no juridiskām saistībām. Viņam, tiesas ieskatā, vairs nav tiesību organizēt mājas nodošanu ekspluatācijā.

Sanita
sen iegādājusies dzīvokli

Ja mēs pie viņa vēršamies, viņš ir balts un pūkains, viņš neko nezinot, bet būtībā tā ir grupveida krāpniecība, apzināta krāpniecība.

“Bez Tabu” sazinājās ar Juri Gromulsonu. Turpinājumā sarunas fragments.

“Bez Tabu” sarunas ar Juri Gromulsonu fragments

J. Gromulsons: Pašreiz ļoti grūti nodot [ekspluatācijā]. Gandrīz vai nevar nodot. Ir kā ir, jā.

Žurnālists: Bet ko cilvēkiem darīt, kuri uzticējušies, maksājuši lielu naudu par dzīvokļiem?

J. Gromulsons: Nu, nezinu, jā. Grūti. Slikta situācija. Slikta, jā.

Žurnālists: Bet jūs kaut kādu savu vainu redzat tajā visā?

J. Gromulsons: Droši vien, jā. Visiem tur ir kaut kāda vaina, jā. To, kas bija, to tirgoju. Viņi zināja, ko viņi pērk. Es esmu teicis, ka darīšu kaut ko. Nevienam neesmu garantējis, ka es māju nodošu, ka es to izdarīšu.

Bažījas, ka mājas legalizēšana ir neiespējamā misija

Iedzīvotāji uzzinājuši, ka māja uzbūvēta ar būtiskām novirzēm no projekta (patvaļīga būvniecība).

Sergejs
dzīvokļa īpašnieks

Izrādījās, ka māja pat nelīdzinās tai, kas bija projektā. Zemes nepietiek. Pat servitūta ceļa nav. Braucam, kamēr kaimiņi ļauj, bet tas nav mūsu. Turklāt daļu zemes, kas bija paredzēta projektā, pārdeva citiem. Nepietiek zemes, kas uzrādījās tajā projektā. Mani pārsteidz, ka to neuzraudzīja būvvalde. Neviens neskatījās, kā un ko te būvē. Nav balkonu, durvis nav īstās, ugunsdrošības signalizācija neatbilst, kanalizācijas komunikācijas nav atbilstošas un tā tālāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc padoma iedzīvotāji vērsušies vairākās institūcijās, tostarp Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā (agrāk – būvvaldē), bet uzskata, ka reālu palīdzību nav saņēmuši.

Sergejs
dzīvokļa īpašnieks

Būtībā esam atstāti vieni ar šo problēmu. Noprotu, ka, lai to legalizētu (kaut gan nezinu, kā to tehniski izdarīt), tie ir lieli tēriņi. Lai gan daļa iedzīvotāju samaksājuši naudu par darbiem, kas nepieciešami mājas nodošanai. Bija līgumi, naudu paņēma. Kārtējo reizi vērsāmies policijā. Cerams, kaut kas virzīsies. Gribētos, lai valsts un pašvaldības institūcijas neatstātu iedzīvotājus vienus ar šo problēmu.

Sanita
sen iegādājusies dzīvokli

Ir milzīgas sarakstes, cilvēki mēģinājuši jautāt un saprast, kāpēc mēs atbildam, tiekam sodīti, ja ir cilvēks, kurš mums to visu [nodošanu ekspluatācijā] apsolīja. Esam snieguši viņam savus parakstus, cits vēl par kaut ko ir iemaksājis, lai viss notiktu, viņi [pašvaldības ierēdņi] vienkārši atrunājas.

Pašvaldība: mājas nodošana ekspluatācijā ir visu kopīpašnieku uzdevums

Par būvniecības procesu, tā atbilstību būvprojektam ir atbildīgs būvuzraugs, kurš acīmredzot nav bijis uzdevumu augstumos, kā dēļ ir atkāpes no projekta, norādīja Aija Meļņikova, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Būvobjektu kontroles nodaļas vadītāja vietniece.

Aija Meļņikova
Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Būvobjektu kontroles nodaļas vadītāja vietniece

Iedzīvotāji, kuri iegādājušies īpašuma daļas šajā ēkā, ir kopīpašnieki, kuriem būvniecības process jāpabeidz. Ir konstatēta patvaļīga būvniecība, proti, neatbilstības akceptētajam būvprojektam. Jāizstrādā izmaiņu projekts. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, būvobjektam nav saglabājusies izpilddokumentācija, jāveic ekspertīzi būvobjektā veiktajiem būvdarbiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldības pārstāve Meļņikova informēja, ka iedzīvotāji pilnvarojuši organizēt mājas legalizēšanas procesu nama apsaimniekotājam SIA “GD13”. Dzīvokļu īpašnieki pauda bažas, vai izdosies saņemt visu kopīpašnieku piekrišanu, kas ir obligāts nosacījums, lai izstrādātu jaunu projektu, legalizētu patvaļīgo būvniecību un nodotu māju ekspluatācijā. Iedzīvotāji šaubās, vai apsaimniekotājs “GD13” ir ieinteresēts palīdzēt viņiem. Tāpat iedzīvotājiem šķiet absurdi, ka viņiem pašiem jāmaksā par visu formalitāšu kārtošanu. Rīgas domes pārstāve Meļņikova norādīja, ka dzīvokļu īpašnieki tiesīgi vērsties tiesā civiltiesiskā kārtībā pret tiem, kuriem uzticējuši tiesības rīkoties ar īpašumu.

“Bez Tabu” sazinājās ar apsaimniekotāja “GD13” pārstāvi, kura nevēlējās stāties kameras priekšā, bet telefonsarunā noraidīja iedzīvotāju bažas par apsaimniekotāja neieinteresētību palīdzēt. “GD13” pārstāve norādīja, ka apsaimniekotājam esot pilnvaras no visiem kopīpašniekiem, kuriem drīzumā sola uzrādīt tāmi par līdz šim veikto būvdarbu inventarizāciju. Tikai no iedzīvotāju lēmumiem ir atkarīgs, cik raiti virzīsies formalitāšu kārtošanas process.

Eksperts: Projekta realizētāja interese ātrāk pārdot un nopelnīt

Viedokli par notiekošo namā Ganību dambī raidījumam pauda Vitolds Peipiņš, Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas (LNĪPA) vadītājs.

Vitolds Peipiņš
LNĪPA vadītājs

Tas, kurš projektē dzīvojamo māju, realizē projektu, viņa interese ir pēc iespējas ātrāk dzīvokļus pārdot un nopelnīt. Tad, kad māju cēla, var rasties daudz dažādu problēmu, kuras pie normāla projekta realizētāja būtu jārisina, jāizlabo un jāpilda solījums par nodošanu ekspluatācijā, lai cilvēkiem nebūtu problēmu. Šajā gadījumā trāpījās negodprātīgs projekta realizētājs, kurš par dominējošo faktoru noteica peļņu, jo salabot problēmas prasīja lielus naudas līdzekļus. Jāizvēlas apsaimniekotājs, jāsanāk visiem dzīvokļu īpašniekiem kopā, jākonstatē, kādas pretenzijas no pašvaldības, būvvaldes ir par mājas nodošanu ekspluatācijā. Protams, tas prasīs papildu naudas līdzekļus, bet cita ceļa nav.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm