tv3.lv

Saldū dārgākie bērnudārzi! Tiesībsargs norāda uz pretlikumīgo tarifu

Saldus novada dome pārkāpj likumu, nosakot nesamērīgi augstu maksu par bērnu ēdināšanu pašvaldības bērnudārzos, pārliecināti ir Saldus iedzīvotāji.

2017. gada 20. janvārī 9:33

Jau vairākus gadus Saldus pašvaldības bērnudārzos bērnu vecāki par atvašu ēdināšanu maksā 2,85 eiro. Šāda summa saldeniekiem šķiet nesamērīgi augsta, tāpēc vecāki lūguši domē izmaksu tāmi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ieguvu tāmi, kurā uzrādās darbinieku algas, sociālais nodoklis, siltums, elektrība, ūdens. Tās ir pozīcijas, kuras jāsedz pašvaldībai,” pārliecināts ir Saldus iedzīvotājs Haralds, kurš mazpilsētas bērnudārzā uztic divas atvases.

Likums par labu vecākiem?

Izglītības likuma 17. panta trešās daļas septītais punkts nosaka, ka pašvaldība ir tā, kas “uztur tās padotībā esošās izglītības iestādes”. Savukārt 10. punktā noteikts, ka vietvara “nodrošina tās padotībā esošo izglītības iestāžu saimniecisko, tehnisko un medicīnas darbinieku darba samaksu”.

Haralds

Mums nav jāmaksā tas, ko no mums pieprasa. Es arī gribu ietaupīt, lai bērnus aizvestu, piemēram, uz zooloģisko dārzu vai teātri. Mums ir jāmaksā tikai par ēdienu.

Saldus novada domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Konuševskis sarunā ar Bez Tabu nenoliedz, ka pašvaldība maksājumus par komunālajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar ēdināšanu, un darbinieku darba samaksu segšanu noveļ uz vecāku pleciem.

Tiesībsarga birojs: Domes rīcība – prettiesiska

Tomēr tiesībsarga birojā Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere norāda, ka šāda prakse ir prettiesiska: “Tie ir iestādes uzturēšanas izdevumi. Ēdināšanas bloks ir viena no iestādes telpām. Līdz ar to tā ir iestāde ar visām telpām. Par mācību telpām un ēdināšanas bloku komunālos maksājumus jāsedz pašvaldībai. Tāpat pašvaldībai ir jāmaksā par saimniecisko, tehnisko un medicīnas darbinieku algām. Pavāri ir saimnieciskie darbinieki, tātad par viņu algām jāatbild pašvaldībai, nevis vecākiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesībsarga birojs pieprasījis Saldus novada domei sniegt paskaidrojumus par, iespējams, pretlikumīgi noteikto maksu par bērnu ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestādēs.

Vecāki pārmaksā

Starp citu, lai gan ilgstoši par ēdināšanu vecāki maksā 2,85 eiro, vienā no bērnudārziem, kurā savas atvases uztic arī Haralds, mazos saldeniekus baro komersants, kurš to dara par 1,96 eiro. Tomēr Haralds un citi šā bērnudārza audzēkņu vecāki ir ķīlnieku lomā, jo iepriekš noteikts vienots tarifs visās pašvaldības izglītības iestādēs.

“Tā kā pie mums ir sistēma, ka izlīdzinām maksu visos bērnudārzos, nav šajā bērnudārzā šis 1,96 eiro, bet gan ir vidējais maksājums 2,85 eiro,” teic Saldus novada domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Konuševskis.

Tomēr Tiesībsarga birojā norāda, ka konkrētās izglītības iestādes audzēkņu vecākiem gan nebūtu jācieš šī iemesla dēļ.

Kur samērība?

Bērnu ēdināšanas maksas atkarība no darbinieku algām un komunālajiem maksājumiem saldeniekus dzen izmisumā, jo, salīdzinot ēdināšanas tarifiem citu pašvaldību bērnudārzos, Saldū jāmaksā krietni vairāk, pat bagātāko pašvaldību – Mārupes un Garkalnes novadu līmenī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Didzis Konuševskis, Saldus novada domes pārstāvis

Uzskatām, ka būtu lietderīgi izskatīt iespēju veidot iepirkumu par ārpakalpojumu visās iestādēs. Tas varētu samazināt maksu visās iestādēs.

Saldus domnieki padara pakalpojumu nepieejamu

Saldenieks Haralds atskaņo sarunas ar domes pārstāvi ierakstu, kurā atklājas, iespējams, patiesais iemesls, kāpēc dome nosaka tik augstu maksu par bērnu ēdināšanu. Ierakstā D. Konuševskis stāsta, ka būtu neprātīgi samazināt tarifu, ņemot vērā jau tā pietiekami lielās rindas uz bērnudārziem.

Ja tas tiktu izdarīts, vecāki, kuri pagaidām aprēķinājuši, ka izdevīgāk ir atstāt bērnu, piemēram, pie vecmammām, nosliektos par labu atvašu uzticēšanu bērnudārziem, līdz ar to rindas kļūtu vēl garākas.

“Kāpēc ir 2,85 eiro? Tas ir tikai tāpēc, lai domes deputātiem nebūtu jānopūlas jaunu bērnudārzu atvēršanai un darbinieku algošanai. Ja Saldū rinda būs lielāka, likums viņiem nosaka atvērt jaunus bērnudārzus,” sašutis ir saldenieks Haralds.

Tiesībsarga biroja pārstāve L. Grāvere norāda, ka šāds arguments ir prettiesisks, jo tādējādi pašvaldība cenšas padarīt pakalpojumu nepieejamu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm