Skolās bērni tiek vilināti par pusdienu naudu piedalīties loterijās

Raidījums “Bez Tabu” saņem vēstuli no satrauktas mammas, kurā viņa pauž savu sašutumu, ka skolā tiek rīkota pārtikas produktu loterija un, lūk, ko raksta:

2017. gada 8. februārī 9:48

Nopērkot sulu vai biezeni, līdzi tiek dota kartīte, kura ir jānokasa un var uzzināt, vai esi laimējis balvu. Katra piektā esot laimīgā un bērni tā arī domā, ka nopirks piecas sulas, tad dabūs balvu. Par sulām iztērē visu savu pusdienu naudu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mammas pārliecība, ka nav ētiski skolās rīkot šādas pārtikas produktu loterijas, turklāt, ja viens bērns jau laimējis, cits arī grib, un tā jau veidojas sava veida azartspēle skolas paspārnē.

Ierodoties Maltas vidusskolā, par kuru ziņo skolēna mamma, raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas grupa pārliecinās, ka skolas telpās, kioskā tiešām tiek tirgotas sulas un rīkota loterija. Skolas vadībai par to gan ir pirmā dzirdēšana. Direktore neesot saņēmusi sūdzības vai pretenzijas par šādu akciju nedz no pašiem audzēkņiem, nedz no viņu vecākiem, nedz no klašu audzinātājiem.

Ja būtu zinājusi, ka šāda loterija notiek skolā, visticamāk, to neatļautu.

Tirdzniecības punktam atļauju nomāt telpas mācību iestādē izsniegusi vietējā pašvaldība, nevis skolas vadība. Pārdevēja skolas direktori par loteriju neesot informējusi, jo noteikumi to arī neparedzot. Turklāt loterijas rīkošanai bijusi atļauja un tā dod tiesības rīkot loteriju mācību iestādēs visā Latvijas teritorijā.

Atļauju rīkotājam un produkta izplatītājam izsniegusi Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija, kura ir tā, kas kontrolē loterijas, to norisi un atbilstību likumdošanai. Šai gadījumā inspekcijai neesot bijis iemesla to neizsniegt, jo likumdošana loteriju skolās neaizliedz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

To apstiprina arī Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija. Likums neatļauj skolās rīkot azartspēles, bet loterijas nav aizliegtas, tostarp pārtikas produktu. Mācību iestādes vadītajam gan esot jāzina, kas notiek viņa skolā un tās teritorijā, tostarp, kādas akcijas tiek rīkotas.

Ir skolas, kurās tiek pārdotas sulas, bet netiek rīkota loterija, ir skolas, kurās notiek loterija, bet ir arī tādas, kuru vadība un tirgotājs loterijai skolas telpās tomēr neesot piekritis, atklāj sulas un biezeņu izplatītājs.

Kā ir pareizāk – atteikties no loterijas vai to rīkot, un, cik tas ir ētiski, bērnu tiesībsargu un Izglītības un Zinātnes ministrijas pārstāvju viedoklis, ka tas atkarīgs no katras mācību iestādes vadītāja ieskatiem.

Loterijas ir visapkārt mums, taču jebkurā gadījumā būtu lietderīgi pārrunāt ar audzēkņiem to radītos ieguvumus un zaudējumus.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm