Sociālā māja Valmierā: smaka un antisanitāri apstākļi; pašvaldība vairās no atbildēm

Valmierietis Sergejs rudens vidū pēc soda izciešanas ieslodzījuma vietā vēršas pašvaldībā pēc sociālās palīdzības, lūdzot piešķirt pajumti. Un vietvara vienu pēc otra ierāda kritiskā stāvoklī esošus mitekļus.

Miteklis Strenčos izrādījies visnotaļ bēdīgs – brūkošas sienas un griesti. Sergejam ir arī trūcīgās personas statuss. Savukārt veselības likstu dēļ nepieciešamas regulāras vizītes pie ārstniecības personām, taču izbraukāt par pašreiz pieejamo budžetu uz Valmieru un atpakaļ neesot iespējams. Pašvaldība tomēr piekāpjas un noslēdz līgumu par telpu īri Valmierā. Kaut arī sociālo dzīvokļu nams Purva ielā no pirmā acu uzmetiena būtiski neatšķiras no Latvijā tik ierastajām piecstāvu ēkām, apstākļi telpās, Sergeja vārdiem runājot, ir šausminoši.

Pārdesmit kvadrātmetru plašajai telpai ir kopīgs balkons-lodžija ar kaimiņa istabu. Sergejs stāsta, ka tur ilgstoši uzturējies kāds vīrietis, kurš regulāri lietojis alkoholu, smēķējis, kā arī nokārtojis dabiskās vajadzības turpat telpā. “Es kaut cik ar hloru iztīru, bet tāpat tā smaka nepazūd, grīdas jau savilkušās,” piebilst Sergejs.

Sociālo dzīvokļu namā sastopam arī Raimondu, kurš cenšoties rūpēties par kārtību, arī ir kritisks par dzīves apstākļiem. Labierīcību telpā ir aplauzti podi, pliki elektrības vadi un draza. Tikmēr invalīdu tualete kā pēc eiroremonta, kaut arī nevienu cilvēku ratiņos Sergejs neesot manījis.

Raimonds

Dome jau bija aizslēgusi šīs durvis, nelaida nevienu iekšā invalīdu tualetē.

Savukārt, lai veiktu tik elementāru darbību kā nomazgāšanos, ir jāmēro ceļš uz pagrabu. Ziemas spelgonī šeit ātri vien varētu saķert pneimoniju. Raimonds pat vērsies pie atbildīgajām personām, lūdzot katrai istabiņai piešķirt atsevišķu dušas klausuli, ko iemītnieki, dodoties mazgāties, katru reizi ņem līdzi un skrūvē klāt pie cauruļvada.

Mājā kopumā var ieiet, kuram vien iegribas – nav nekādu slēdzeņu vai kodu atslēgu. Dežuranta postenis arī likvidēts. Tikmēr citos ēkas stāvos situācija gan ir salīdzinoši pateicīgāka, te arī dzīvo ģimenes ar bērniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Veselības likstu un arī antisanitāro apstākļu dēļ pašvaldības piešķirtajā istabiņā Sergejs dzīvot nevarot. Vīrietis nakšņo pilsētas patversmē, bet dienu pavada, kur nu pagadās.

Sergejs vēršas pašvaldībā, lūdzot tomēr piešķirt mitekli sociālajā mājā tuvāk Valmieras centram – Stacijas ielā.

Dzintars Močs
Valmieras novada pašvaldības pārstāvis

Pašvaldība ir saņēmusi iedzīvotāja iesniegumu par minēto jautājumu, un pašlaik notiek tā risināšana likumdošanā noteiktajā kārtībā. Pašvaldība atturas sniegt publiskus komentārus.

Pēc atkārtotas vēršanās pašvaldībā, vietvara vairās “Bez Tabu” vispār komentēt dzīves apstākļus pašvaldībai piederošajā mājā Purva ielā, kur nu vēl tikties klātienē vai komunicēt videotiešsaistē. Iespējams, pašvaldībai šķiet, ka viss ir kārtībā.

Sazinoties jau ar Tiesībsarga biroju, noskaidrojam, ka šā gada otrajā pusē Latvijā tikšot veikta plaša sociālo mitekļu apsekošana un izvērtēšana. Saraksta augšgalā jau esot Valmieras novads.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm