tv3.lv

“Suns peldēja pagalmā!” Talsos iztērē milzu naudu ielas pārbūvei, bet nolaiž greizi ar ūdens novadīšanu

Talsos veikti vērienīgi ielu remontdarbi, kas izmaksājuši teju 2,5 miljonus eiro. Šī Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta ietvaros pārbūvēta arī maģistrālā Raiņa iela. Tieši Raiņa ielas remontdarbi izmaksājuši visvairāk. Lai gan iztērēta liela nauda, projektēšanas stadijā aizmirsts par efektīvu lietus ūdens novadīšanas sistēmu, kā rezultātā pēc lietavām talsinieka pagalms pārvērties baseinā.

2019. gada 25. oktobrī 19:30

Raiņa ielas 71. nama pagalms applūda oktobrī pēc lietavām. Ūdens plūda pāri brauktuvei blakus esošā notekgrāvja malām un tecēja talsinieka Arņa ģimenes īpašumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Privātmājas īpašnieks Arnis un viņa sieva stāsta, ka bijuši ļoti sašutuši.

Mēs te dzīvojam 34 gadus. Nekad tā nav bijis! Piepeši viss plūda pagalmā, viss bija pilns. Kopš mēs te dzīvojam, tā nav noticis!

Tiekoties ar “Bez Tabu”, īpašuma saimnieka Arņa emocijas pierimušas, bet neilgi pēc pagalma pārtapšanas baseinā viņš vietējam medijam “Talsu Vēstis” neslēpa sašutumu par Raiņa ielas būvdarbiem.

Arņa paustais sašutums “Talsu Vēstīm”

Izejot savā sētā, skatos, mans suns peld pa sētu. Kniebu sev vaigā, kniebu sev ausī, bet patiešām – sēta pilna ar ūdeni. Nu tik traki jau nebija, suns nepeldēja, bet nebija jau arī nekāda dabas katastrofa. Bet, ja būs, tad peldēs, un ne tikai suns. Un par to galva nesāpēs [..] tiem prātvēderiem, kuri, sēžot pie “kompīša”, uzmālēja šo projektu [..] un drosmīgi likvidēja virsūdens cauruli, kuru kādreiz vīri, kuri domāja ar galvu, bija ierīkojuši. Cik man zināms, tad šo objektu finansē Eiropas Savienība, un esmu pārliecināts, ka Eiropas finansēts projekts nedrīkst bojāt dzīvi citiem, lai kas viņš arī būtu.

Par milzu naudu jauna iela un baseins pagalmā. Projektē “uz dullo”?

Ielu remontdarbu kopējās izmaksas ir 2 463 453,09 eiro, no kā Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums ir 391 616,63 eiro, valsts remontdarbiem piemeta 492 056,08 eiro, bet pašvaldības atvēlēja lauvas tiesu – 1 579 780,38 eiro.

Appludinātā īpašuma saimnieks Arnis norāda, ka notekgrāvis pārplūdis, jo projektā nebija paredzēta caurule, kas ūdeni novadītu zem zemes esošajā notekūdeņu sistēmā. Pirms ielas pārbūves pie brauktuves šāda caurule esot bijusi. Arnis uzskata, ka, veidojot projektu, speciālisti neapskatīja situāciju dabā, līdz ar to nav redzējuši veco notekcauruli, kas kalpojusi godam, nedz komunikācijas zem zemes, kurās pa iepriekš minēto cauruli novadīja lietus ūdeni. Savukārt būvnieks, ievērojot projektu, izņēmis veco cauruli, neaizdomājoties, vai īpašums neapplūdīs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arnis un dzīvesbiedre
piedzīvojuši plūdus nama pagalmā

Tagad projektē datorā, skatās caur satelītu. Satelītā cauruli redzēt nevar. Viņi brīnās, kā mēs zinājām, ka tur ir komunikācijas. Vajadzēja mums paprasīt, bet nē, bija caurule, paņēma un izrāva to ārā. Kur loģika? Viņiem neienāca prātā, ka te dzīvo tāds vecs piepe, kuram var uzprasīt, kurš te daudz ko zina.

Pašvaldība darbus nepieņem

Talsu novada pašvaldībā norāda, ka notekūdeņu sistēmas kļūmju dēļ vietvara nav pieņēmusi darbus, tāpēc iela nav nodota ekspluatācijā.

Jolanta Skujeniece
Talsu novada pašvaldības attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas vadītāja

Jau projektēšanas stadijā diemžēl mēs saskārāmies ar problēmu, ka topogrāfija neuzrāda visas vecās sistēmas. Neuzrāda visu to, kas ir būvēts agrāk. Būvniecības laikā nebija lielu lietavu, tās parādījās tikai būvniecības beigu daļā, līdz ar to problēmas parādījās tikai tad. Nezināja, kas ir apakšā, tagad tās problēmas izlīda. Labā ziņa ir tā, ka nebūs papildu izmaksu. Visu izdarīsim iepriekšējo izmaksu ietvaros. Iespējams, kaut kur vēl kaut kas parādīsies, bet esam vienojušies. Esam runājuši pie viena galda, esam uzklausījuši vecāka gadagājuma iedzīvotājus, kuri zina vairāk par komunikācijām zem zemes. Arī būvnieks ir sapratis, kas ir jādara. Darbus pieņemsim tikai tad, kad problēmas tiks atrisinātas. 

Pēc sūdzībām par Raiņa ielas 71. nama pagalma applūšanu lietus ūdens novadīšanas caurule grāvī izveidota, tā nu atkal ir savienota ar komunikācijām zem zemes. Tomēr šādas notekūdeņu sistēmas nepilnības pēc darbiem atklātas vairākās vietās, stāsta Talsu novada pašvaldības pārstāve Jolanta Skujeniece.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm