“Tā es uzķēros. Esmu bezizejā!” Krāpnieki izputina bijušo policisti Irīnu; 26 000 eiro un sapnis par dzīvokli vējā

29. septembrī 19:02

Izmānot internetbankas piekļuves datus un izkrāpjot 26 tūkstošus eiro, krāpnieki izpostījuši daugavpilietes sapni par dzīvokļa iegādi. Viņa iekritusi blēžu lamatās pat neatkarīgi no tā, ka guvusi rūdījumu, strādājot par izmeklētāju kriminālpolicijā.

Pašlaik Irīna strādā par medmāsas palīdzi Daugavpils reģionālajā slimnīcā, bet pirms došanās izdienas pensijā viņa izmeklēja noziegumus Valsts policijā. Šogad Irīna saņēma zvanu no nepazīstama ārzemju tālruņa numura.

Irīna
krāpnieku un lētticības upuris

Pacēlu klausuli, kad biju steigā. Runāja krieviski. Teica, ka zvana no starptautiskas organizācijas un ka manā kontā uzrādās liela naudas summa, kas gūta no kriptovalūtas darījumiem. It kā esmu veikusi tos nelikumīgi un atmazgāju naudu.

Mistiskie “naudas atmazgāšanas apkarotāji” apgalvojuši Irīnai, ka viņas kontā redzot nepilnus 200 tūkstošus eiro, kas iegūti nelikumīgā ceļā. Pieprasīja internetbankas piekļuves datus, lai šī “starptautiskā organizācija” it kā pārliecinātos par situāciju kontā, raidījumam “Bez Tabu” stāstīja Irīna. Esot pārliecināta, ka nekad nav bijusi iesaistīta naudas atmazgāšanā un ka viņas kontā nav šādu līdzekļu, prasītos datus daugavpiliete pasniegusi kā uz paplātes. “Teica – esam bankas darbinieki, jums ir jāuzticas mums un jāpasaka,” svešinieka teikto atminas Irīna.

Vēlāk Irīna konstatēja, ka kontā vairs nav naudas. “Tā es uzķēros! Esmu sarežģītā situācijā. Šī nauda bija nepieciešama dzīvokļa iegādei,” gaužas Irīna.

Izkrāpjot naudu, iznīcina sapni par dzīvokli

Ar izmānītajiem Irīnas datiem blēži uz sievietes vārda noformēja arī “ātros kredītus”, kopā no daugavpilietes izkrāpti vairāk nekā 26 tūkstoši eiro. Nauda, ko no konta izzaga krāpnieki, bija sakrāta dzīvokļa pirmajai iemaksai. Sieviete šķiras no vīra – vēlas uzsākt, kā pati teic, jaunu dzīvi.

Irīna
krāpnieku un lētticības upuris

Gribu teikt, ka uz cita nelaimes laimi neuzbūvēsi! Tagad esmu palikusi ar bērnu, bez dzīvokļa, kredītnespējīga. Esmu bezizejā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts policijā (VP) brīdina, ka krāpnieki aizvien ļoti bieži uzdodas par policijas, citu operatīvo dienestu darbiniekiem, starptautisku organizāciju un banku pārstāvjiem, un cenšas izmānīt no Latvijas iedzīvotājiem datus, lai izzagtu naudu no bankas kontiem.

VP uzsver – likumsargi, citu operatīvo dienestu, valsts un pašvaldības iestāžu, banku darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu piekļuves banku kontiem vai kādu citu tamlīdzīgu sensitīvu informāciju. VP norāda, ka krāpnieki-zvanītāji galvenokārt darbojas organizētā grupā un neatrodas Latvijā. Līdz ar to šādu noziegumu izmeklēšana ir sarežģīta un laikietilpīga, jo veicama, sadarbojoties ar citu valstu tiesībsargājošām institūcijām. Likumsargi uzsver, ka cietušajiem nekādā gadījumā nevajadzētu turpināt saziņu ar krāpniekiem. Nereti pat tiek saņemti zvani it kā no cita dienesta, kas it kā apņemas palīdzēt atgūt iepriekš izkrāptos finanšu līdzekļus, taču rezultātā tiek izkrāptas aizvien jaunas naudas summas.

Apkrāptā Irīna ātri vien atskārta, ka viņas bankas konts ir iztukšots. Operatīvi vērsās VP, kas uzreiz uzsāka kriminālprocesu un atzina sievieti par cietušo. Piesaucot cietušās statusu, viņa vērsās bankā “Luminor”, kur pieprasīja atsaukt pārskaitījumus no konta, kuriem vēl tobrīd bija statuss “rezervēts”, tomēr banka nevarēja palīdzēt.

Anrijs Šmits
“Luminor” krāpšanas novēršanas eksperts

Ar rezervētiem naudas līdzekļiem ir tā, ka šie ir kartes darījumi, kuri var tikt apstrīdēti sevišķā procesā, ko sauc par reklamāciju. Ar kartes darījumiem, kas parādās rezervācijā, ja darījumi izpildīti ar stingro autentifikāciju, respektīvi, ja klients pats apstiprinājis darījumus, saskaņā ar likumu šādus darījumus nevar apstrīdēt.

Shēmā iesaista “naudas mūļus”

Vēlāk banka Irīnai atguva samērā nelielu naudas summu – 500 eiro. Krāpnieki naudu uz vairākiem citiem kontiem pārskaitīja salīdzinoši nelielā laika nogrieznī. Irīna ir neizpratnē, kāpēc “Luminor” darbinieki nepamanīja lielu naudas summu pārskaitījumus un nesazinājās, lai apvaicātos, vai viņa ir tā, kura strauji iztukšo kontu. Bankas pārstāvis norāda, ka nav iespējams izsekot līdzi visiem maksājumiem un apzvanīt visus cilvēkus, no kuru kontiem tiek pārskaitītas lielākas naudas summas, norāda “Luminor” pārstāvis Anrijs Šmits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daļa Irīnas naudas tika pārskaitīta krāpnieciskai kriptovalūtas platformai, bet lielas summas pārskaitītas arī uz tā saucamo “naudas mūļu” kontiem. Par “naudas mūļiem” kļūst tādas personas, ar kuru starpniecību noziedzīgās grupas pārvieto un legalizē noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Noziedznieku savervētais “mūlis” palīdz legalizēt nelikumīgi iegūto naudu, ļaujot izmantot savus bankas kontus nelegālās naudas ieplūšanai un to nododot noziedznieku rīcībā pret atlīdzību.

VP šogad pārtrauca organizētas grupas darbību, kas Latvijā nodrošināja profesionālu ārvalstīs noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas pakalpojumu, izmantojot izvērstu “naudas mūļu” tīklu. Vairāk lasi šeit.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm