tv3.lv

“Liela netaisnība!” Krāslavas sirmgalvjus sāpina VID atteikums atdot pārmaksāto nodokli

Krāslavas novada iedzīvotāji, kuri iegādājas veselības apdrošināšanu pašvaldības aģentūrā “Krāslavas slimokase”, sašutuši, ka viņiem valsts neatmaksā naudu par attaisnotajiem izdevumiem.

2019. gada 25. martā 8:30

“Bez Tabu” sašutumu pauž Krāslavas novada iedzīvotāja Gaļina, kura veselības apdrošināšanas polisi “Krāslavas slimokasē” iegādājas savai mammai. Tāpat kā daudzi tūkstoši Latvijas iedzīvotāji, arī viņa vēlējusies atgūt naudu par pārmaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli par attaisnotajiem izdevumiem. Tomēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) to atsaka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VID atsaka atmaksu

Gaļina
vēlējusies atgūt naudu no valsts

Tas nav godīgi. Ja ir likums, kas nosaka, ka esam tiesīgi atgūt naudu par samaksāto nodokli, vieniem to atdod, bet citiem ne. Iedomājieties, ja cilvēki dzīvo laukos, tā nauda ir būtiska. Mūsu ģimenē apdrošināts tikai viens cilvēks, bet ir ģimenes, kurās par apdrošināšanu maksā trīs vai četri cilvēki. Ne tikai mūsu ģimenē neatgūst naudu.

Tūkstošiem Krāslavas novada iedzīvotāju, pārsvarā sirmgalvji, iegādājas veselības apdrošināšanas polises pašvaldības aģentūrā “Krāslavas slimokase”. Reizi ceturksnī iedzīvotāji iemaksā 25 eiro vai pērk pakalpojumu uz gadu par 100 eiro. Polise sedz izmaksas par ģimenes ārsta apmeklējumiem, izmeklējumiem, ārstēšanos stacionārā un citiem pakalpojumiem.

Veselības apdrošināšana ir to attaisnoto izdevumu kopumā, par kuriem iedzīvotājiem ir tiesības atgūt pārmaksāto nodokli. Tomēr arī citi “Bez Tabu” uzklausītie krāslavieši, “Krāslavas slimokases” klienti, tāpat kā Gaļina, ir sašutuši, ka viņiem naudu neatmaksā.

“Es pazīstu cilvēkus, kuri arī neatgūst. Mūsu valstī tā ir. Daudz netaisnību!” teic Irina.

Olga
sirmgalve, Krāslavas novada iedzīvotāja

Protams, ka tas nav godīgi, liela netaisnība, bet neesmu gatava cīnīties par taisnību. Nav vairs tas vecums un veselība, lai cīnītos. Lai jaunie cīnās par taisnību. Jūs [Bez Tabu] jau cīnāties par mums.

Valsts iestādes: Atmaksa nepienākas

VID informē, ka “Krāslavas slimokases” klienti nevar atgūt naudu, jo šī pašvaldības aģentūra nav to apdrošināšanas iestāžu reģistrā, kas tiesīgas sniegt veselības apdrošināšanas pakalpojumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilze Jankova
VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

Attaisnotajos izdevumos par veselību var iekļaut tos izdevumus, kurus persona saņēmusi no sabiedrībām, kas izveidotas un darbojas atbilstoši normatīvajiem aktiem. Pēc VID rīcībā esošās informācijas, “Krāslavas slimokasei” nav izsniegta licence. Tāpēc pakalpojumus, ko iestāde sniedz personām, nedrīkst iekļaut gada ienākumu deklarācijā, līdz ar to nevar atgūt pārmaksāto nodokli.

Veselības apdrošināšanas pakalpojumu sniegšanai nepieciešama Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) licence, kuras “Krāslavas slimokasei” nav. Licence šādai pašvaldības aģentūrai nemaz nepienākas, informē FKTK.

FKTK

“Krāslavas slimokase” kā pašvaldības aģentūra nevarētu dabūt reģistrāciju vai licenci pie mums, jo maksājumu pakalpojumus var sniegt komercsabiedrības, bet “Krāslavas slimokase” ir pašvaldības aģentūra ar likumā noteiktiem pienākumiem, tiesībām un atbildību.

Valsts kontrole pret “Krāslavas slimokasi”

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Valsts kontrole aizrāda Krāslavas novada pašvaldībai par ekonomiski nepamatotu naudas iekasēšanu “Krāslavas slimokasē”, jo pašvaldības aģentūrai nav licences, kas ļautu sniegt veselības apdrošināšanas pakalpojumus (darbojas pretēji Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumā noteiktajam). Piedāvājot apdrošināt veselību, pašvaldība neatļauti iesaistās komercdarbībā, ziņo Valsts kontrole.

Kā informē Krāslavas novada domē, pērn “Krāslavas slimokases” pakalpojumu izmantojuši 6500 iedzīvotāju, pašvaldības aģentūra iekasējusi 500 tūkstošus eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Geiba
Krāslavas novada domes izpilddirektors

No citām apdrošināšanas kompānijām un iedzīvotājiem pretenziju nav. [“Krāslavas slimokases” pakalpojums] ir laba alternatīva pensionāriem, jo viņiem ne “Balta”, ne “BTA”, ne citas kompānijas šeit nenodrošina šādu apdrošināšanu. Tām ir vecuma limits, bet Krāslavas novadā pieaug veco cilvēku skaits. Viņiem nav tik daudz līdzekļu, tāpēc noder šāds pakalpojums.

Daļai iedzīvotāju atmaksā naudu, citiem – atsaka?

Tiesa, Gaļina un citi uzklausītie iedzīvotāji stāsta, ka iepriekšējos gados VID “Krāslavas slimokases” klientiem esot atmaksājis pārmaksāto nodokli. Tāpat arī šogad daļai iedzīvotāju atmaksāta nauda par pagājušo gadu. Atmaksāts tiem, kuri par pakalpojumu norēķinājušies kasē, savukārt tie, kuri norēķinājušies pasta nodaļās vai internetbankā, pieprasījums atmaksāt naudu esot noraidīts. Vairāki “Bez Tabu” uzrunātie iedzīvotāji apliecina, ka, iesniedzot VID čekus, kas izsniegti kasē, šogad saņēmuši atmaksu.

Taujāta, kāpēc šāda nekonsekvence un iedzīvotāju šķirošana, VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova atkārto, ka atmaksu par šo pakalpojumu iedzīvotāji nav tiesīgi saņemt.

Ilze Jankova
VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece

Izskatot gada ienākumu deklarācijas, VID ir noteikta kārtība. Čeki no “Krāslavas slimokases” ir jāizņem ārā, par tiem nav atmaksas. Ja ir konstatēti tādi [atmaksas] gadījumi, lūdzam informēt VID. Visticamāk, mēs skatīsimies konkrētus gadījumus, kāpēc atmaksāta nauda par attiecīgajiem čekiem. Mums ir visas iespējas pārskatīt šīs deklarācijas un lūgt personām atmaksāt naudu.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm